Opadzina liści porzeczki (antraknoza liści porzeczki) - choroba grzybowa porzeczek i agrestu

2016-08-17 8:00
porzeczka
Autor: www.thinkstockphotos.com

Opadzina liści porzeczki (antraknoza liści porzeczki)  to choroba grzybowa atakująca krzewy porzeczek i agrestu oraz ozdobne gatunki z rodzaju Ribes. Jakie są objawy opadziny liści porzeczki i jak zwalczać antraknozę liści porzeczki. Zwalczanie chemiczne i naturalne opadziny liści porzeczki.

Opadzinę liści porzeczki (antraknozę liści porzeczki) wywołuje grzyb Drepanopeziza ribis (stadium konidialne: Gloeosporidiella ribis). Choroba ta atakuje porzeczki, agrest oraz ozdobne gatunki z rodzaju Ribes.

Opadzina liści porzeczki: objawy i szkodliwość

Pierwsze objawy antraknozy liści porzeczki mogą być widoczne już wiosną - na starszych liściach chlorotyczne, a następnie ciemnobrązowe drobne plamki. W dalszej części sezonu plamki te mogą się powiększać i obejmować coraz większa liczbę liści, ogonków liściowych a także zielone części pędów. W początkowej fazie rozwoju mogą zostać porażone również owoce, a objawami są małe, suche brunatne plamy. Często porażone owoce opadają. Liście najczęściej żółkną a w przypadku silnych porażeń przedwcześnie opadają. W skrajnych wypadkach do całkowitej defoliacji (opadu liści ) może dojść już w lipcu. Występowanie tego grzyba zawsze powiązane jest ze spadkiem plonu, słabym zawiązywaniem pąków kwiatowych i gorszym zimowaniem krzewów. Szkodliwość tej choroby jest bardzo wysoka, ponieważ w niektórych latach potrafi wyniszczyć dużą cześć plantacji.  

Opadzina liści porzeczki: pochodzenie choroby i cykl rozwojowy

Opadzina liści porzeczki występuje we wszystkich rejonach uprawy porzeczki i agrestu. Jej nasilenie rośnie w sezonach chłodnych i wilgotnych. Grzyb zimuje na opadłych liściach w postaci grzybni i owocników stadium doskonałego (apotecjów), z których wiosną wydostają się zarodniki workowe odpowiedzialne za infekcje pierwotne. Na roślinę przenoszone są przez wiatr oraz odbijające się od podłoża podczas opadów krople deszczu. W infekcjach pierwotnych biorą również udział zarodniki konidialne wytwarzane w acerwulusach na opadłych liściach.

Czarna porzeczka - właściwości zdrowotne i zastosowanie kulinarne [WIDEO]

PORZECZKI - korale pełni lata. Dlaczego warto je jeść? Co można zrobić z porzeczek?

Ze względu na zasięg tych zarodników na tym etapie infekcji mają niewielkie znaczenie. W dalszej części cyklu rozwojowego tego grzyba zarodnikami konidialnymi nabierają jednak istotnego znaczenia jako źródło infekcji wtórnej, ponieważ wytwarzane na dolnej a czasem nawet również na górnej powierzchni liścia bardzo szybko rozprzestrzeniają grzyba na roślinie.

Opadzina liści porzeczki: zwalczanie chemiczne

Do ochrony chemicznej można używać zarejestrowanych preparatów grup: ditiokarbaminianów, np. Polyram 70 WG, IBE (inhibitorów biosyntezy ergosterolu) np. Score 250 EC.

Opadzina liści porzeczki: zwalczanie naturalne

  • Usuwanie opadłych liści porzeczek i agrestu zmniejsza znacząco źródło infekcji.
  • Cięcie krzewów niedopuszczające do zbytniego zagęszczenia pędów ułatwia szybsze przewietrzenie krzewów.
  • Prawidłowe nawożenie azotem.
  • Uprawa odmian z małą podatnością na porażenie, np. Ben Hope, Ben Dorain, Ben Avon.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE