Kompostownik z palet - jak zrobić, gdzie ustawić, jak konserwować

2020-09-29 13:51 Michał Mazik
Kompostownik z palet
Autor: GettyImages Kompostownik z palet jest łatwy w montażu

Kompostownik z palet jest tani, szybki i prosty w budowie, można z powodzeniem wykonać go samodzielnie. Podpowiadamy, jak zrobić kompostownik z drewnianych palet.

Jak zbudować kompostownik z palet?

Kompostownik z palet ma kilka zalet: jest względnie tani i bardzo prosty w montażu, a w dodatku można łatwo regulować jego rozmiary przez dokładanie kolejnych palet. Najprostszy kompostownik powstanie przez połączenie czterech europalet (lub palet innego typu). Taki obiekt wystarczy na potrzeby bardzo małego ogrodu. W praktyce lepiej zbudować konstrukcje opartą na planie prostokąta, składającą się przynajmniej z sześciu palet.

1. Zawsze pierwszym krokiem powinno być wyznaczenie granic danej konstrukcji. Nie inaczej jest w tym wypadku. Palety należy zmierzyć. Później obszar wyznacza się przez wykonanie rowków szpadlem lub - jeszcze lepiej - za pomocą palików ze sznurkami.

2. Teren należy oczyścić i wyrównać. Darń trzeba zebrać. Na tak przygotowanej powierzchni można już budować kompostownik. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie wykopanie rowu (o nieco mniejszym obwodzie od połączonych palet). Nie musi być głęboki - wystarczy 30-40 cm. Dzięki temu kompost będzie miał lepszy kontakt z podłożem, co pobudzi aktywność mikroorganizmów. W dodatku zwiększy się pojemność kompostownika. Kompostowniki często są częściowo usytuowane w ziemi, dzięki temu m.in. nie rzucają się tak w oczy.

3. Drewniane palety zaleca się dokładnie zaimpregnować. Warto to zrobić jeszcze przed ich połączeniem, wtedy łatwiej można dotrzeć do różnych zakamarków. Zwykle impregnowanie wykonuje się dwukrotnie. Dobrym rozwiązaniem jest także olejowanie, olej głębiej wnika w strukturę drewna.

4. Następnie palety należy ze sobą połączyć przy użyciu łączników do drewna (z pomocą wiertarkowkrętarki). Alternatywą (prowizoryczną) jest łączenie za pomocą gwoździ. Palety najlepiej zespalać wierzchnią stroną do środka. Małe szczeliny między deskami są korzystne, gdyż zapewniają cyrkulację powietrza. Jeśli są zbyt duże, jeszcze przed łączeniem warto zmniejszyć je przez przybicie drewnianych listew.

5. Połączone ściany kompostownika ustawia się na przygotowanym wcześniej miejscu. Na dnie można ułożyć siatkę o drobnych oczkach. Dodatkowo z jednej czy dwóch palet można zbudować prowizoryczny dach. Tu trzeba gęsto dobić listwy, aby był w miarę szczelny. Kompostownik podlewa się, ale nadmiar wody też jest niekorzystny. Dach zabezpieczy pryzmę przed zamoczeniem w czasie ulewnych deszczów, a zimą będzie chronił przed ujemnymi temperaturami i śniegiem. Pozwoli także na ustawienie roślin w donicach (plus – jest ładniej, minus – więcej pracy przy dorzucaniu materiałów do kompostownika).

Miejsce na kompostownik z palet

Kompostownik powinno się ustawić w miejscu oddalonym od reprezentatywnej i rekreacyjnej części ogrodu. Pryzmy kompostowe mogą wydzielać nieprzyjemny zapach (intensywny świadczy o niewłaściwie przebiegającym procesie), a w dodatku konstrukcja nigdy nie będzie miała szczególnych walorów dekoracyjnych. Dlatego wybiera się odległe, mało uczęszczane części ogrodu lub strefę gospodarczą. Dla optymalizacji kompostowania najlepsze jest miejsce półcieniste lub zacienione. Przy bezpośrednim nasłonecznieniu pryzmy będą nadmiernie wysychały. Na obszarze budowy obiektu nie powinny tworzyć się zastoiny wody.

Kompost i kompostowanie: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania >>>

Konserwacja kompostownika z palet

Kompostownik z palet może posłużyć przez lata mimo kontaktu z wilgotnymi pryzmami. Aby tak się stało raz na 2-3 lata, po wybraniu nawozu organicznego, trzeba konstrukcję oczyścić, wysuszyć i ponownie zaimpregnować. Dobrym sposobem ochrony jest umieszczenie wewnątrz folii (np. zszywając takerem ręcznym) - w folii koniecznie trzeba zrobić otwory umożliwiające wymianę gazową (bez tego odpadki składowane na pryźmie zgniją zamiast "przerobić się" na kompost). Dodatkowym zabezpieczeniem jest osadzenie konstrukcji z palet na opasce wykonanej z kostki brukowej lub płyt chodnikowych - zmniejszy to kontakt drewna z wilgocią.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE