Jak dbać o iglaki zimą? Zimowa pielęgnacja roślin iglastych w ogrodzie - ważne wskazówki

2023-12-07 12:47

Iglaki, czyli drzewa i krzewy iglaste, to specyficzna grupa roślin, która wymaga nieco innej pielęgnacji od roślin liściastych. Ze względu na to, że iglaki są zimozielone, pielęgnuje się je również zimą. Podpowiadamy, jak dbać o iglaki zimą. Pielęgnacja iglaków zimą.

Iglaki są dekoracyjne przez cały rok, gdyż nie zrzucają swoich zmodyfikowanych liści, czyli igieł (oprócz modrzewia). Pozostawienie zielonych aparatów asymilacyjnych wiąże się z koniecznością przeprowadzania nieco odmiennych zabiegów. Drzewa i krzewy iglaste stale transpirują tracąc wodę, a ponadto są narażone na zaleganie ciężkich warstw śniegu i lodu na pędach. Jak prawidłowo pielęgnować iglaki zimą?

Spis treści

  1. Pielęgnacja iglaków zimą - sprawdzanie osłon i walka z zalegającym śniegiem
  2. Pielęgnacja iglaków zimą - czy konieczne jest podlewanie?

Pielęgnacja iglaków zimą - sprawdzanie osłon i walka z zalegającym śniegiem

Zimą należy regularnie sprawdzać stan osłon na iglakach. W przypadku młodych, niewielkich roślin mogą to być zimowe ochronne kaptury z białej agrowłókniny. Natomiast większe krzewy czy drzewa iglaste o kolumnowym lub stożkowym pokroju, zaleca się przewiązywać sznurkiem (nie za mocno). Dzięki temu ograniczy się ryzyko wystąpienia okiści – zalegania śniegu, który prowadzi do łamania lub wykrzywiania pędów.

Czasem okiść trzeba usuwać ręcznie. Osłony ochronne zakłada się późną jesienią lub na początku zimy. Warto przy tym pamiętać, aby nie usuwać śniegu z ziemi pod roślinami. To naturalna bariera, która chroni korzenie iglaków przed przemarznięciem. Gatunkom wrażliwym na mróz warto zainstalować od strony wschodniej ekrany osłonowe, maty ze słony, tkaniny jutowe lub inne ścianki, które ochronią je przed wiatrami.

Przeczytaj też:

Iglaki w zimie
Autor: GettyImages

Pielęgnacja iglaków zimą - czy konieczne jest podlewanie?

Zimozielone rośliny, a takimi są iglaki, tracą wodę przez cały rok. Niestety zim, przy często przemarzniętej glebie, ich korzenie nie są w stanie pobrać ubytków wody. Pojawia się wtedy problem suszy fizjologicznej. W rezultacie krzewy i drzewa po zimie są przeschnięte, dochodzi do brązowienia i gubienia igieł. Iglaki stają się nieatrakcyjne, a czasem nawet zamierają. Suszy fizjologicznej można zaradzić podlewając regularnie rośliny w czasie umiarkowanie słonecznej i ciepłej pogody. Szczególnie istotne jest wykonywanie zabiegów na przełomie lutego i marca.

Przeczytaj też:

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków