Czarna plamistość liści róży - jak zwalczać? Kiedy robić oprysk na czarną plamistość róż?

2024-06-28 8:19

Czarna plamistość liści róż to jedna z najgroźniejszych chorób krzewów różanych. Poznaj objawy i metody zwalczania czarnej plamistości liści róż. Dowiedz się, jak uratować chore róże. Jaki oprysk na czarna plamistość róży?

Czarna plamistość róż
Autor: GettyImages Czarna plamistość róż to groźna choroba atakująca krzewy róż

Spis treści

  1. Jak rozpoznać czarną plamistość róż?
  2. Czarna plamistość róż - skutki
  3. Jak zwalczać czarną plamistość róż? Kiedy robić oprysk?
  4. Naturalne sposoby zwalczania czarnej plamistości róż

Czarna plamistość uważana jest za najgroźniejszą chorobę róż, zwłaszcza odmian wielkokwiatowych.

Jak rozpoznać czarną plamistość róż?

Czarna plamistość róż powodowana jest przez grzyb Diplocarpon rosae. Pierwsze objawy porażenia ta chorobą pojawiają się na liściach już na początku lata. Plamy na liściach są okrągłe lub owalne, postrzępione na brzegach, są bardzo ciemne – prawie czarne. Zlewają się, tworząc duże czarne powierzchnie, często z jaśniejszym przebarwieniem na środku. Liście róż zwijają się, zasychają i przedwcześnie opadają. Przy dużym porażeniu pod koniec sezonu róże nie mają ani jednego liścia, a objawy czarnej plamistości widoczne są także na pędach w postaci nieregularnych czerwonych, lekko wypukłych plam.

Czarna plamistość róż - skutki

Porażone czarną plamistością krzewy róż mają zahamowany wzrost, są osłabione, zawiązują mniej pąków kwiatowych na kolejny rok i są bardziej wrażliwe na przemarzanie w zimie.

Czarna plamistość liści róży bywa często mylona z antraknozą róży, której objawy są podobne. Antraknoza powoduje powstawanie na górnej stronie liści okrągłych, czerwonych, później ciemnobrązowych plam, wokół których żółkną tkanki liścia, a na dolnej stronie pojawiają się charakterystyczne wzdęcia.

#MuratorOgroduje: Naturalne sposoby walki z mszycami

Jak zwalczać czarną plamistość róż? Kiedy robić oprysk?

Zwalczanie chemiczne czarnej plamistości róży - do ochrony lub zwalczenia grzyba powodującego czarną plamistość liści róży można zastosować środki chemiczne pamiętając, że przed zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją dołączoną do opakowania i stosować zalecane dawki i terminy.

  • Po zauważeniu pierwszych objawów czarnej plamistości liści róż należy opryskiwać krzewy róż co 7-10 dni, stosując naprzemiennie środki polecane do stosowania na działkach i w ogrodach przydomowych, takie jak Saprol Hobby Długo Działający, Stoper Grzybobójczy AE lub Substral Kwiaty Kompleksowa Ochrona (preparaty te dostępne są w gotowej do użycia formie - sprayu).

Naturalne sposoby zwalczania czarnej plamistości róż

Zwalczanie naturalne czarnej plamistości róży - w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia roślin należy:

  • wybierać odmiany róż odporne na czarna plamistość, których liście mimo porażenia nie zżółkną ani nie opadną,
  • sadzić rośliny na stanowiskach słonecznych,
  • róże należy systematycznie zasilać nawozami mineralnymi,
  • ostrożnie podlewać rośliny, najlepiej przy samej ziemi w ciepłe słoneczne dni, aby liście szybko obeschły,
  • wygrabiać i palić opadłe liście w celu zapobiegania infekcji na przyszły rok (grzyb zimuje na porażonych pędach i opadłych liściach róż, dlatego bardzo istotne jest, aby je usuwać i palić, aby nie stanowiły źródła infekcji w kolejnym sezonie).

Jeśli nie chcemy w ogrodzie stosować środków chemicznych, możemy wykorzystać preparat Polyversum WP, który oparty jest na niepatogenicznym grzybie Phythium oligandrum - pasożycie niektórych gatunkach grzybów chorobotwórczych.

Występowaniu czarnej plamistości róż sprzyja długotrwała deszczowa pogoda, podlewanie krzewów róż z góry po liściach, zbyt gęsto posadzone krzewy, a także brak składników pokarmowych w glebie.

Nie przegap:

Listen on Spreaker.