Confidor – zastosowanie i działanie. Jakie szkodniki zwalcza Confidor

2019-11-20 7:39
Oprysk iglaków Confidorem
Autor: GettyImages Confidor to preparat do zwalczania szkodników żerujących miedzy innymi na iglakach

Uciążliwe mszyce i inne szkodniki żerujące na wielu roślinach ozdobnych i użytkowych, to niemal coroczny kłopot właścicieli ogrodów i ogrodników. Przy dużym nasileniu szkodników, kiedy nie wystarczają już domowe lub ekologiczne metody zwalczania, zwykle pozostaje zastosowanie specjalistycznego środka. Jednym z takich preparatów jest CONFIDOR 200 SL, który sprawdza się zarówno w ochronie krzewów ozdobnych, jak w uprawach warzywnych. Jak i kiedy stosować Confidor?

Confidor 200 SL to insektycyd (środek owadobójczy) w formie koncentratu, służący do zwalczania szkodników ssących oraz gryzących, żerujących na roślinach. Zaletą, która przysparza mu popularności, jest działanie na szkodniki: kontaktowe i żołądkowe oraz systemiczne w roślinie. Oznacza to, że Confidor zwalcza szkodniki przy kontakcie roztworu środka z ich ciałem oraz poprzez wnikanie do przewodu pokarmowego owada wraz z sokami wysysanymi z rośliny. Szczególnie praktyczne jest działanie systemiczne, dzięki któremu środek wnika do tkanek i soków rośliny, gdzie krążąc przez okres około 3 tygodni cały czas zabezpiecza roślinę przed szkodnikami. Dzięki temu środki tego typu można stosować nieco rzadziej, a potrafią przez dłuższy czas zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami.

Jak stosować Confidor w ogrodzie?

Największe zastosowanie Confidor znajduje w zwalczaniu uciążliwych mszyc na roślinach ozdobnych, w tym także bardzo często żerującego na iglakach ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Charakterystyczne objawy jego występowania to białe woskowe kłębki, białego, wełnistego nalotu na igłach oraz galasy (przypominające szyszki) na pędach, w których rozwijają się larwy.

Nie przegap: Szkodniki roślin ozdobnych. Rozpoznajemy jakie szkodniki zaatakowały rośliny - objawy żerowania >>>

Kiedy stosować Confidor?

Zarówno mszyce na popularnych roślinach ozdobnych, jak i ochojniki na iglakach, należy zwalczać w momencie zauważenia pierwszych objawów żerowania szkodnika. Zwykle okres ten przypada już na początek sezonu, a więc na przełom marca i kwietnia. W tym czasie należy wykonać pierwsze opryski roztworem Confidoru, stosując zawsze zalecaną na opakowaniu dawkę. Zwykle z preparatu, który ma formę koncentratu, sporządza się roztwór wodny i przy pomocy opryskiwaczy ręcznych lub plecakowych opryskuje się rośliny. Najczęściej, aby skuteczność zabiegu była jak największa, trzeba wykonać kilka oprysków w sezonie, w odstępach zalecanych na etykiecie środka.

Warto wiedzieć, że Confidor ma szerszy zakres działania i można zwalczać z jego pomocą także inne, często spotykane(na roślinach ogrodowych, domowych czy balkonowych, szkodniki, takie jak wciornastki, czerwce (m. in. miseczniki, tarczniki, wełnowce) i mączlika szklarniowego.

Pielęgnacja pomidorów
Autor: GettyImages W uprawie pomidorów zalecane jest podlewanie rozsady roztworem Confidor

Zastosowanie Confidora w uprawie warzyw

Oprócz zastosowania w ochronie roślin ozdobnych, Confidor jest skuteczny także w zwalczaniu szkodników warzyw – głównie pomidora, ogórka (mączlik szklarniowy) i kapusty (mszyca kapuściana), uprawianych zarówno w gruncie, jak i pod różnego rodzaju osłonami. W uprawie warzyw zalecane jest podlewanie rozsady roztworem Confidoru, przy zastosowaniu właściwego, zalecanego przez producenta stężenia (dawki).

ważne!

W przypadku stosowania Confidoru w uprawach warzywnych, trzeba koniecznie przestrzegać nie tylko stosowana właściwego stężenia roztworu, ale także odpowiedniej częstotliwości zabiegów i okresów karencji.
W trakcie sezonu uprawy wspomnianych warzyw, nie powinno się stosować Confidoru więcej niż dwa razy, a karencja (minimalny okres, który musi upłynąć od chwili zastosowania chemicznego środka ochrony roślin do zbiorów owoców, warzyw czy kwiatów) wynosi: dla pomidora i ogórka – co najmniej 3 dni, a dla kapusty – co najmniej 7 dni.

Uprawa kapusty
Autor: GettyImages Do zwalczania mszycy kapuścianej na kapuście stosuje się m.in. Confidor

Confidor a zagrożenia dla otoczenia

Oprócz pożądanego działania, stosowanie Confidoru niesie ze sobą także zagrożenia, o których trzeba pamiętać. Mowa tu przede wszystkim o wysokiej toksyczności tego preparatu dla pszczół. Z tego względu, przed zastosowaniem Confidoru trzeba wziąć pod uwagę takie wykonanie oprysków, by jak najmniej zaszkodzić tym pożytecznym owadom:

  • należy unikać oprysków w czasie kwitnienia miododajnych kwiatów i intensywnego oblotu pszczół,
  • należy pamiętać o okresie prewencji, czyli okresem między użyciem środka ochrony roślin a pierwszym oblotem roślin kwitnących przez pszczoły, zapobiegający ich zatruciu - w przypadku Confidoru, zalecany w etykiecie środka okres prewencji dla pszczół wynosi 21 dni.

Trzeba także uważać przy stosowaniu tego preparatu i ostrożnie, z rozwagą sporządzać rozwór roboczy. Najlepiej używać w czasie zabiegów rękawic ochronnych oraz ochrony oczu i twarzy, ponieważ roztwór Confidoru może drażnić oczy.

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają