Cięcie hortensji pnącej - czy hortensja pnąca wymaga przycinania?

2023-03-20 14:38

Hortensja pnąca to jedyne pnącze wśród hortensji. Czy ten gatunek wymaga przycinania? Jeśli tak, to kiedy to robić? Sprawdź, jak ciąć hortensję pnącą rosnącą w ogrodzie.

Hortensja pnąca
Autor: GettyImages Czy cięcie hortensji pnącej jest konieczne?

Hortensja pnąca (łac. Hydrangea petiolaris) wyróżnia się spośród innych hortensji tym, że jako jedyna jest pnączem.

Spis treści

  1. Jak rośnie hortensja pnąca?
  2. Zasady uprawy hortensji pnącej
  3. Galeria zdjęć: hortensja pnąca
  4. Cięcie hortensji pnącej - kiedy i jak przycinać pnącze?
  5. Cięcie młodej hortensji pnącej po posadzeniu
  6. Gdzie sadzić hortensję pnącą ogrodzie?

Jak rośnie hortensja pnąca?

Hortensja pnąca ma długie, wiotkie, elastyczne pędy, dorastające nawet do 25 m długości. Mogą one wspinać się po pniach drzew, wysokich ogrodzeniach lub murach budynków przy pomocy niewielkich korzeni przybyszowych. Roślina ma liczne, szerokojajowate, błyszczące, intensywnie zielone, ząbkowane na brzegach liście, które jesienią przebarwiają się na żółto.

Wczesnym latem (na przełomie czerwca i lipca) na roślinie pojawiają się przyciągające oryginalnym wyglądem kwiaty - białe i niepozorne, ale zebrane w duże, płaskie baldachy, atrakcyjnie wyglądają się na tle intensywnej zieleni liści. Każdy kwiatostan złożony jest też z okręgu większych, białych kwiatów płonnych oraz mniejszych, znajdujących się w jego środku kwiatów płodnych, co sprawia, że kwiatostany tworzą rodzaj białych, zwiewnych obłoków i wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie. Niestety, kwiaty hortensji pnącej nie pojawiają się na młodych egzemplarzach, dlatego czasami trzeba na nie poczekać nawet kilka lat (zwykle 5-6 lat).

p>Przeczytaj też: Pnącza na ściany. Czy warto pnączami pokryć elewację budynku?

Zasady uprawy hortensji pnącej

Jeśli hortensję pnącą posadzimy w odpowiednim miejscu, to jej uprawa nie powinna sprawiać większych problemów. Co trzeba zapewnić roślinie?

  • Półcieniste lub cieniste, zaciszne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz żyzną, głęboko uprawioną, próchniczą, wilgotną glebę, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.
  • Podlewanie podczas upałów i okresów bezdeszczowych, bp roślina bardzo źle znosi suszę.
  • Podłoże z niską zawartością wapnia - hortensja pnąca na podłożu bogatym w ten pierwiastek, zapada zwykle na choroby fizjologiczne (chlorozy), a jej liście stają się blade i przebarwione.
  • Nawożenie - każdego roku należy zasilać ją dobrze rozłożonym kompostem oraz specjalnymi mieszankami nawozowymi, przeznaczonymi dla hortensji. Takie nawozy nie tylko zawierają komplet niezbędnych składników odżywczych, ale też pomagają utrzymać odpowiednio niskie pH gleby, co w przypadku hortensji pnącej ma dość duże znaczenie (uniwersalne nawozy mogą zawierać nadmierną ilość wapnia, które szkodzi roślinom).

Wielką zaletą hortensji pnącej jest natomiast jej stosunkowo duża odporność na mróz, co poza pokrojem wyróżnia ją na tle innych gatunków tego rodzaju.

Galeria zdjęć: hortensja pnąca

Cięcie hortensji pnącej - kiedy i jak przycinać pnącze?

Na dobrym stanowisku hortensja pnąca rośnie bardzo silnie, mimo to na ogół nie wymaga cięcia. Jeśli jednak chcemy ograniczyć jej rozmiary, możemy przyciąć jej pędy bez obaw, gdyż roślina zabieg znosi bardzo dobrze. Hortensje pnące przycina się tylko wtedy, gdy nadmiernie się rozrosną. Musimy tylko pamiętać, aby cięcie hortensjo pnącej przeprowadzić zaraz po zakończeniu kwitnienia, gdyż wykonane wiosną może pozbawić roślinę kwiatów w danym sezonie.

W przypadku starszych roślin możliwe jest także cięcie aż do starego drewna - najlepszym terminem wykonania tego zabiegu jest luty i marzec.

Cięcie młodej hortensji pnącej po posadzeniu

Aby pobudzić hortensję pnącą do rozkrzewienia się można pędy młodej hortensji bezpośrednio po posadzeniu skrócić o około jedną trzecią.

Cięcie hortensji - kiedy i jak przycinać różne gatunki hortensji?

Gdzie sadzić hortensję pnącą ogrodzie?

Hortensja pnąca najlepiej czuje się posadzona w pobliżu pnia wysokiego drzewa, porowatej, wysokiej ściany budynku, solidnego muru lub mocnego ogrodzenia. Nie będą dla niej natomiast odpowiednie delikatne podpory ani ażurowe, lekkie pergole, gdyż z względu na duży ciężar pędów, roślina się na nich nie utrzyma.

Hortensji pnącej nie należy też sadzić w pobliżu ścian pokrytych częściowo kruszącym się tynkiem, gdyż z czasem pnącze może się od nich oderwać i odpaść wraz z częścią pokrycia. Dla pnącza nie będą też odpowiednie ściany pokryte świeżym, wapienno-cementowym tynkiem, który posiada właściwości drażniące i może przyczynić się do uszkodzenia delikatnych korzeni czepnych.

Hortensja pnąca może też rosnąć bez podpory, jednak wtedy zmienia swój pokrój i staje się rośliną okrywową lub rozłożystym, oryginalnym krzewem.

Poznaj inne gatunki hortensji:

Hortensje w ogrodzie

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity
Nasi Partnerzy polecają