Brama zimą. Co zrobić, aby zimą łatwo otworzyć bramę

2017-01-31 10:13

Brama zimą może sie trudno otwierać. Aby podczas zimy nie mieć problemów z otworzeniem bramy, trzeba zadbać o zawiasy i skrzydła bramy, a przy bramie przesuwnej także o szyny. Zimowe użytkowanie bramy ogrodowej.

Nieprzygotowana do zimy i niewłaściwie eksploatowana brama może się nie otworzyć w najmniej odpowiednim momencie. Aby działała niezawodnie i płynnie również w trakcie srogiej zimy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:
Zawiasy. W przypadku bram dwuskrzydłowych trzeba zadbać o zawiasy podtrzymujące skrzydła bramy. Zimą warto je zabezpieczyć, smarując odpornym na wilgoć gęstym smarem maszynowym.
Skrzydła. Największym błędem popełnianym przez właścicieli bram skrzydłowych jest używanie skrzydeł jako pługa śnieżnego. Jeśli w nocy spadnie dużo śniegu, trzeba go najpierw usunąć sprzed wjazdu, a dopiero potem otwierać bramę. W przeciwnym razie może dojść do przeciążenia, urwania zawiasów, a gdy brama jest wyposażona w automatykę – do uszkodzenia mechanizmów napędu.
Szyny. Problemem w przypadku bramy przesuwnej poruszającej się po szynie jest zalegający w niej śnieg, a nawet lód, który może ją unieruchomić. Szynę należy regularnie oczyszczać. Aby zapobiec zaleganiu w niej śniegu czy przymarzaniu do niej skrzydła, warto ułożyć przewód grzejny (taki, jaki stosuje się w instalacjach antyoblodzeniowych do chodników, podjazdów czy schodów).
Tor ruchu. Właściciele bram samonośnych muszą pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu. Jeżeli będzie zalegał grubymi warstwami na odcinku, po którym porusza się skrzydło takiej bramy, może spowodować uszkodzenie mechanizmu samonośnego.
Napęd. Przed zimą warto też dokonać przeglądu napędu bramy. Również w trakcie zimy trzeba zwracać uwagę na to, żeby śnieg nie stał się przeszkodą nie tylko dla samej bramy, ale również i dla elektroniki (np fotokomórek), które zasypane śniegiem mogą przestać właściwie funkcjonować. Unieruchomienie automatyki bramy może się zdarzyć także podczas silnych mrozów. Przed zakupem napędu warto zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakich może pracować dany siłownik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie