Furtka ogrodzeniowa - usytuowanie, wymiary, akcesoria, realizacje

2019-04-23 10:55

Furtka to jedna z wizytówek domu. Zadbajmy więc o to, żeby wejście było piękne. Furtka ogrodzeniowa to także łącznik, a jednocześnie granica między działką i ulicą. Dlatego furtka i jej otoczenie muszą być także funkcjonalne.

Furtka jest elementem ogrodzenia, więc musi być do niego dopasowana. Stanowi komplet z bramą wjazdową wykonaną z takiego samego materiału identycznie wykończonego. Tak jak całe ogrodzenie musi pasować do całości posesji lub elewacji domu, zwłaszcza gdy patrzymy na nią i w tle widzimy budynek. Często w ogrodzeniu (również w furtce) powtarza się materiały wykończeniowe zastosowane na elewacji, na przykład na balkonie lub tarasie na piętrze. Efektowna furtka, będąca w harmonii z płotem, jest zapowiedzią tego, co czeka naszych gości po jej przekroczeniu.

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Marcin Czechowicz Ogrodzenie wraz z furtką i bramą wjazdową stanowią dopełnienie posesji. Całość powinna ze sobą harmonizować

Miejsce na furtkę ogrodzeniową

Trzeba je zaplanować już w chwili adaptacji projektu do konkretnej działki. Wtedy podejmuje się decyzję o miejscu posadowienia domu, wjazdu na działkę, miejscu na furtkę, śmietnik, ewentualnie szambo, studnię, oczyszczalnię ścieków itp. Furtka i brama zwykle są instalowane obok siebie, dzięki czemu powierzchnia do utwardzenia może być ograniczona. Oba te elementy ogrodzenia mogą być też oddalone od siebie. Wtedy można między nimi urządzić reprezentacyjną rabatę. Przy ruchliwej ulicy wygodnie jest cofnąć furtkę i bramę w głąb działki. Wtedy powstanie naturalne miejsce na zatrzymanie się domowników lub gości, zanim wejście zostanie otwarte.

Przeczytaj też:

Czasem obok furtki jest umiejscowiona platforma na śmietnik, co nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem, bo latem mogą dochodzić z niego niemiłe zapachy. Lepiej więc zaplanować pewne odsunięcie w przestrzeni śmietnika od furtki.

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Piotr Mastalerz Prosta furtka z paneli siatkowych umieszczona między fragmentami otynkowanych murków nawiązuje do minimalistycznej bryły domu. Projekt Marcin Rubik
Pamiętaj, że

Zasilanie

Elektryczny zamek, domofon, wideodomofon lub kamera wymagają zasilania prądem elektrycznym. Dobrze jest zawczasu doprowadzić w okolice furtki instalację. Jeśli to nie zostanie przygotowane, można wykorzystać urządzenia bezprzewodowe lub zasilane bateriami, ale te zwykle są droższe.

W jakim stylu furtka ogrodzeniowa

Na wiejskiej lub podmiejskiej posesji z bujnym ogrodem furtka może być zaprojektowana w stylu rustykalnym, z wykorzystaniem materiałów naturalnych, np. kamienia lub drewna. W ogrodzeniu stylowej rezydencji furtka może być wykonana przez artystę metaloplastyka lub kowala z kutego żelaza lub z paneli ze szkła lub innego ozdobnego tworzywa. W ogrodzeniu nowoczesnego domu o minimalistycznej bryle można wykorzystać równie proste panele z metalowych kształtowników albo siatki.

Przeczytaj też:

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Wiktor Greg Podmiejsca rezydencja jest ogrodzona kamiennym murem z drewnianą furtką i bramą. Zielona pergola nad furtką czyni wejście na posesję bardziej malowniczym

Montaż furtki ogrodzeniowej

Furtkę kupuje się w komplecie z bramą wjazdową, bo powinny do siebie pasować. Montuje się ją najczęściej bezpośrednio obok bramy wjazdowej, na jednym z jej słupków. Zawiasy do zawieszenia furtki są zakotwione bezpośrednio w murze albo na metalowym słupku przytwierdzonym do niego. Do drugiego słupka mocuje się metalową listwę, która zapobiega otwarciu furtki na zewnątrz.

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Wiktor Greg Furtkę mocuje się do słupków murowanych albo metalowych

Wymiary furtki ogrodzeniowej

Wygodna szerokość wejścia na posesję to przynajmniej 90 cm. Wysokość furtki dopasowuje się do wysokości ogrodzenia – jej górna granica powinna przebiegać na tej samej wysokości co górna linia siatki, paneli metalowych lub drewnianych w przęsłach. Furtka ma taką samą wysokość jak brama wjazdowa. Gdy panele ogrodzeniowe są na podmurówce, furtka jest od nich wyższa.

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Mariusz Bykowski Górna linia ogrodzenia powinna biec linią poziomą
Warto wiedzieć

Ścieżka od furtki

Wielu uważa, że furtka powinna być zainstalowana w takiej części ogrodzenia, żeby droga wiodąca do domu była jak najkrótsza. Dlatego często miejsce furtki jest na wprost drzwi wejściowych – idziemy do nich po najkrótszej prostej. Ścieżka dla domowników zwykle prowadzi równolegle obok wjazdu dla samochodów. Takie ustawienie furtki na osi drzwi daje wrażenie gościnności. Według innych dobrze jest, gdy droga od furtki do domu jest wydłużona i prowadzi nie prosto, ale łukiem. Jej powolne przejście ma być czasem na pozostawienie spraw obcego świata na zewnątrz. Podczas przechadzki można podziwiać ogród o różnych porach dnia i roku, co jest pierwszym krokiem do relaksu.

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Andrzej Szandomirski Brama i furtka leśnej rezydencji zostały wykonane przez artystę. Do domu wiedzie wydłużona droga wśród drzew dająca chwilę na wytchnienie

Daszek nad furtką

Zadaszenie furtki pozwala swobodnie i wygodnie poszukać kluczy i otworzyć zamek nawet podczas niepogody. Daszek powinien być w umieszczony niezbyt wysoko, żeby deszcz nie zacinał poniżej niego. Należy jednak uwzględnić wzrost wysokiego człowieka, żeby nawet koszykarz nie musiał schylać się przed wejściem. Funkcję daszku może pełnić pergola, która zazieleniona i obsypana kwiatami latem będzie robić dobre wrażenie.

Przeczytaj też:

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Andrzej Szandomirski Do ogrodu w stylu japońskim wiedzie takaż furtka z poziomym dachem. Projekt ogrodu Ludmiła Berus

Akcesoria przy furtce ogrodzeniowej

Podstawowym akcesorium jest tabliczka z numerem domu umieszczona na słupku obok furtki albo na niej samej. Może być ona podświetlona, żeby była widoczna po zmierzchu. Tu również instalujemy skrzynkę pocztową. W wielu systemach ogrodzeniowych z rozbudowanymi słupkami z elementów betonowych, murowanych, a nawet metalowych są do nabycia gotowe panele na numer domu, skrzynkę pocztową i domofon. Takie rozwiązanie jest estetyczne i sprzyja uporządkowaniu strefy wejścia.

Przeczytaj też:

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Mariusz Bykowski Panel ze skrzynką na listy i domofonem można wmurować w słupek obok furtki

Strefa wejścia, nie tylko furtka, ale i brama wjazdowa, powinna być oświetlona. Dobrze jest również umieścić lampy wzdłuż scieżki prowadzącej od furtki do domu.

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Marcin Czechowicz Strefa wejścia na posesję powinna być oświetlona, od furtki i bramy do drzwi domu. Projekt Sławomir Hryniewicz

W furtce wygodnie jest zainstalować zamek elektromagnetyczny otwierany przyciskiem umieszczonym w domu, w łatwo dostępnym miejscu, np. przy oknie, przez które wyglądamy na gości. Wygodniejszym rozwiązaniem ze względu na bezpieczeństwo jest zastosowanie wideodomofonu. Taki wariant sprawdzi się także wtedy, gdy strefa wejścia jest niewidoczna dla domowników. Umieszczenie kamery obok wejścia na posesję zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Może być to kamera stanowiąca element systemu alarmowego służąca do obserwacji strefy wejścia albo kamera w domofonie rejestrująca obraz przed furtką.

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Piotr Mastalerz W nowoczesnym domu furtkę przed gościem powinno się móc otworzyć zdalnie z domu

Domofon lub wideodomofon obok furtki

Przy furtce można zainstalować domofon lub wideodomofon, który umożliwi porozumienie się z gościem i, w drugim przypadku, zobaczenie go, a także zdalne otworzenie furtki. Panel zewnętrzny montuje się zwykle na słupku ogrodzeniowym. Obejmuje on przycisk wywołania, mikrofon i głośnik, oraz ewentualnie w wersji wideo - stałą lub ruchomą kamerę. Niektóre kamery mogą rejestrować obraz z datą, co pozwala sprawdzić po czasie, co się działo przed wejściem.

Furtka ogrodzeniowa
Autor: Andrzej Szandomirski Furtka wyposażona w instalację domofonu
Pozostałe podkategorie