Wiata śmietnikowa na działce. Gdzie usytuować i jak zaprojektować wiatę śmietnikową

2019-03-06 16:11

Wiata śmietnikowa to obowiązkowe wyposażenie każdej działki. Wiata śmietnikowa może być bez dachu lub z zadaszeniem, zbudowana w ogrodzeniu i zintegrowana z furtką wejściową lub usytuowana w bezpiecznej odległości od niej. Najważniejsze jednak, aby wiata śmietnikowa tworzyła z ogrodzeniem estetyczną całość.

Wiata śmietnikowa
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec, projekt: pracownia Szaroszyk & Rycerski Wejścia na posesję i do wiaty śmietnikowej nie muszą być umieszczone na linii ogrodzenia. Furtkę można cofnąć w głąb działki. W ten sposób jednoznacznie wydzielimy strefę wejścia, zyskując praktyczne zadaszenie

Jeżeli śmieci są przechowywane w workach, a nie w zamykanych kontenerach, najlepiej zbudować zadaszoną wiatę śmietnikową, która ochroni je przed deszczem. Warto, aby miejsce na śmietnik pasowało stylem do reszty ogrodzenia działki. Wiatę śmietnikową warto obsadzić roślinnością, która ją przysłoni. Dzięki temu śmietnik nie zdominuje otoczenia, zwłaszcza na niewielkiej działce.

Wiata śmietnikowa
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Robert Jaworski Ściana wiaty śmietnikowej to dobre miejsce na skrzynki z licznikami elektrycznym i gazowym. Nie wolno ich jednak montować razem, ale w odległości co najmniej 1 m od siebie

Wiata śmietnikowa – w ogrodzeniu, czy w innym miejscu

Wiata śmietnikowa to stały element wyposażenia ogrodu jednak lepiej, żeby nie skupiał uwagi i był jak najmniej widoczny. Zwykle wiatę śmietnikową buduje się w linii ogrodzenia, bo tak umieszczona zajmuje mniej miejsca niż wolno stojąca budowla, poza tym nie przyciąga uwagi osób przebywających na posesji.

To, gdzie usytuujemy miejsce na śmieci zależy przed wszystkim od warunków działki: jej wielkości, kształtu, usytuowania wejścia i wjazdu na posesję oraz odległości domu od ogrodzenia:

  • Wiata śmietnikowa przy furtce

Na wąskich działkach nie ma zbyt dużo miejsca na śmietnik i często trzeba go umieszczać obok wejścia. Warto w takim wypadku zadbać, aby furtki na posesję oraz do śmietnika wyglądały identycznie. Można je też osłonić wspólnym zadaszeniem co sprawi, że wiata śmietnikowa zginie w ogrodzeniu i nie będzie rzucać się w oczy;

  • Wiata śmietnikowa w narożniku działki

Na działkach narożnych łatwo da się oddzielić wejście na posesję od tego do wiaty śmietnikowej. Wystarczy umieścić je po dwu różnych stronach ogrodzenia;

  • Wiata śmietnikowa za skrzydłem bramy

Miejsce na wiatę śmietnikową można ukryć za murem ogrodzenia, wzdłuż którego przesuwa się skrzydło bramy wjazdowej. Patrząc od strony ogrodu, trudno się będzie domyślić, że za ścianką znajdują się pojemniki i worki z resztkami do wyrzucenia;

  • Wiata śmietnikowa przy domku na narzędzia

Sprzęt ogrodowy oraz sprzęt sportowy przyda się na każdej działce. Warto domek na narzędzia zbudować przy granicy posesji i jego część przeznaczyć na miejsce składowania śmieci.

Wiata śmietnikowa: wymiary

Wielkość śmietnika zależy od liczby pojemników i worków, które będą w nim przechowywane (należy uwzględnić segregację odpadów), co jest związane z wielkością rodziny i jej zwyczajami. Jeżeli wśród domowników jest małe dziecko albo osoba obłożnie chora, ilość odpadków znacznie wzrośnie.

Przeczytaj też:

Kolory i rodzaje pojemników na śmieci. Sprawdź, czy wiesz gdzie co wyrzucać?>>>

Z kolei jeśli w ogrodzie jest kompostownik, odpada gromadzenie resztek organicznych. W dużym ogrodzie może ich być niemało, szczególnie gdy jego sporą część zajmuje trawnik, który kosi się raz w tygodniu.

Wiata śmietnikowa – jak ją zbudować

Wiata śmietnikowa ma zwykle dwa zamykane na klucz wejścia – jedno od strony działki, a drugie od ulicy, co ułatwia firmie zajmującej się wywozem śmieci ich odbiór. Podłoga wiaty śmietnikowej powinna być utwardzona i leżeć na równi z nawierzchnią wokół niej. Dzięki temu łatwiej będzie wystawiać pojemniki ze śmieciami na zewnątrz.


Przeczytaj też:

Wiata śmietnikowa
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: RAAS architekci, projekt ogrodu: GREEN STUDIO
Wiata śmietnikowa
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: RAAS architekci, projekt ogrodu: GREEN STUDIO Jeżeli ogrodzenie nie jest wysokie, zadaszona wiata śmietnikowa może niepotrzebnie stać się mocnym jego akcentem. W takim przypadku lepiej jest wygrodzić za parkanem plac na odpadki i utwardzić w tym miejscu nawierzchnię
Warto wiedzieć

Wiata śmietnikowa – a przepisy prawa

Budowa wiaty śmietnikowej nie wymaga żadnych formalności urzędowych - bez względu na to, czy jest ona połączona z ogrodzeniem działki, czy stanowi oddzielny obiekt. Można ją wybudować bez zgłoszenia. W przepisach prawa nie ma też obowiązku budowy wiaty śmietnikowej, choć rzeczywiście trzeba na działce wyznaczyć miejsce do gromadzenia odpadów stałych.

Zarówno wiaty śmietnikowe, jak i place przeznaczone do zbierania odpadów mogą być usytuowane w dowolnej odległości od okien i drzwi budynków mieszkalnych oraz od granicy działki. Jest to nowość w stosunku do przepisów obowiązujących przed 2018 r. i dotyczy to wyłącznie zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej (letniskowej).

Planując budowę wiaty śmietnikowej, sprawdźmy, jakiej wielkości powinna być jej powierzchnia, żeby zmieściły się w niej wszystkie pojemniki i worki wymagane ze względu na obowiązek segregacji śmieci. W wielu gminach stosuje się jeszcze segregację odpadów na trzy frakcje, ale zmieni się to najpóźniej do 30 czerwca 2021 r.


Tekst Agnieszka Szajkowska

Śmieciowe absurdy. Wiesz jak segregować odpady?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie