Wideodomofon do domu jednorodzinnego. Funkcje i możliwości
Technika idzie do przodu. Domofon jest więc coraz częściej zastępowany wideodomofonem zwłaszcza, że urządzenia te nie są już tak drogie jak dawniej i przestały być postrzegane, jako jeden z symboli luksusu. Sprawdź, jakie możliwości dają nowoczesne wideodomofony.
Jeśli mieszkasz w domu, musisz mieć wgląd na to, co dzieje się przy wejściu na posesję. Dzięki wiedeodomofonowi sprawdzisz, kto pojawił się przy furtce i jeśli nie jest to intruz, wpuścisz go na teren, a później do środka domu. To podstawowa funkcja wideomodomofonu, różniąca go od domofonu, który transmituje tylko głos. Współczesne wideodomofony dają jednak znacznie więcej ciekawych możliwości i zaraz się o tym przekonasz.
Wideodomofonowy zestaw
Składa się z dwóch elementów – panelu zewnętrznego, montowanego przy furtce oraz panelu wewnętrznego instalowanego w budynku, najczęściej w pobliżu drzwi wejściowych lub w kuchni. W panelu zewnętrznym zainstalowana jest kamera, a także mikrofon oraz głośnik, dzięki którym osoba dzwoniąca może komunikować się z domownikami. Panel musi mieć mocną obudowę, chroniąca przed celowym zniszczeniem. Powinien być także odporny na wodę, słońce i mróz, gdyż przyjdzie mu działać w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych. Panel domowy ma kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym pokazuje się obraz z kamery. Uruchamia się on automatycznie, gdy ktoś naciśnie guzik dzwonka. Można także samemu uruchomić kamerę i monitor, aby skontrolować co dzieje się przed ogrodzeniem. Wyświetlacz wideodomofonu może mieć przekątną 3,5’’ lub większy, dotykowy ekran 7’’ lub większy. Nowoczesne wideodomofony przeważnie nie mają już słuchawek służących do komunikowania się z panelem zewnętrznym. Wystarczy mikrofon z głośnikiem. Gdy jeden panel domowy to za mało, można zainstalować dwa albo więcej. Będą one też działać jako domowy interkom i pozwolą domownikom na porozumiewanie się między sobą z różnych miejsc budynku. Nie trzeba będzie wrzeszczeć, aby zostać usłyszanym w odległych pomieszczeniach.
Wideodomofon: systemy przewodowe i bezprzewodowe
Panel zewnętrzny i panel domowy mogą być połączone wzajemnie przewodami elektrycznymi (wystarczą dwa przewody). Istnieją też systemy bezprzewodowe. Polecane są tam, gdzie nie da się wykonać standardowej instalacji. Łatwiej je zainstalować, gdy dom, ogrodzenie i nawierzchnia ogrodowa są już gotowe, bo obejdzie się bez kopania kanału na przewody lub kucia bruzd w ścianach i ogrodzeniu. Niestety systemy bezprzewodowe mają swoje wady. Niektóre przeszkody zewnętrzne lub inne sygnały radiowe mogą zakłócać ich działanie. Zakłócenie sygnału może też być celowe. Pamiętaj też, że panel zewnętrzny musi mieć prąd, więc jeśli nie chcesz urządzenia na baterię, musisz tam i tak doprowadzić zasilanie. Zasilania wymagać też będzie elektryczny zamek w furtce. Prąd można na szczęście podciągnąć od instalacji napędu bramy wjazdowej.
Ciekawe funkcje wideodomofonów
Obecnie, wideodomofony mogą służyć nie tylko do obsługi furtki. Pozwalają też zdalnie uruchamiać bramę wjazdową i garażową, drzwi wejściowe, a także rolety lub oświetlenie posesji. A oto inne, warte uwagi opcje, proponowane przez producentów wideodomofonów:
- Kamera noktowizyjna – dzięki niej także nocą będziesz dobrze widział, kto pojawia się przed twoją furtką.
- Rejestrator obrazu – umożliwia zapis obrazu z kamery umieszczonej w panelu zewnętrznym. Później sprawdzisz „nieodebrane połączenia” i będziesz wiedział, kto chciał się z tobą widzieć.
- Kamera z czujnikiem ruchu – automatycznie uruchomi się, gdy ktoś wejdzie w pole jej działania. Może też zarejestrować obraz, abyś po powrocie do domu przejrzał zapis i zorientował się, kto pojawiał się pod twoją nieobecność.
- Kamera z regulowanym kątem widzenia – mają ruchomy obiektyw, którym możesz sterować, żeby lepiej przypatrzeć się sytuacji przed wejściem.
- Czytnik linii papilarnych – osoby, których odciski palców są wprowadzone do systemu będą mogły dostać się na posesję bez dzwonienia lub bez używania klucza.
- Funkcja „nie przeszkadzaj” – możesz zaprogramować wyłączenie dzwonka przy furtce na określony czas, żeby nikt nie zakłócał ci spokoju, gdy sobie tego nie życzysz.
Na co zwracać uwagę kupując wideodomofon
Kupując wideodomofon zwróćmy uwagę przede wszystkim na markę oraz jakość jego wykonania. Pamiętajmy, że powinien on działać przez długie lata. Wersje przewodowe są dużo bardziej niezawodne w porównaniu z wideodomofonami bezprzewodowymi, więc jeżeli jest tylko możliwość ułożenia okablowania warto się zdecydować na tego typu system. Powinien on działać na możliwie niewielkiej liczbie żył, co znacząco ułatwia montaż oraz zwiększa niezawodność systemu. Wybierając wideodomofon należy również pamiętać o dodatkowych funkcjach. Jedną z ciekawszych jest możliwość robienia zdjęć lub nagrywania krótkich filmów, przy nieodebranych połączeniach lub na żądanie użytkownika. Nowoczesne domofony powinny mieć zdolność sterowania także innymi zewnętrznymi urządzeniami, na przykład automatyką do bram, oświetleniem zewnętrznym, mechanizmami obsługującymi rolety.