Ogrody zimowe: miejsce na oranżerię, wyposażenie ogrodu zimowego

2016-01-25 11:14 Pracownia Sztuki Ogrodowej

W ogrodzie zimowym możemy spędzić przyjemny wieczór w otoczeniu ulubionych roślin oraz łagodnego mikroklimatu, kiedy za oknem pada śnieg i hula silny wiatr.

W egzotycznym zaciszu ogrodu zimowego możemy przeczytać ulubioną książkę, wypić świeżo zaparzoną kawę lub spotkać się z najbliższymi, bez względu na porę roku i zewnętrzną aurę. Ta oaza zieleni to nie tylko pewnego rodzaju azyl, bufor klimatyczny, ale także sposób na powiększenie strefy mieszkalnej budynku, stworzenie nowego pomieszczenia rekreacyjnego lub wypoczynkowego, miejsca spotkań towarzyskich oraz idealny sposób na oszczędność tak cennej w dzisiejszych czasach energii konwencjonalnej. Te wszystkie możliwości, jakie otwiera przed nami wewnętrzna przestrzeń ogrodowa sprawia, iż nie musimy daleko szukać kontaktu z przyrodą, relaksu, wypoczynku, dzięki czemu poprawia się nasze samopoczucie i komfort życia. Nie wspominając już o poprawie bilansu cieplnego budynku.
Jeżeli zdajemy sobie sprawę z ogromu zalet jakie płyną z posiadania oranżerii, bez chwili wahania potraktujemy ją, jako nieodłączną część codziennej przestrzeni życiowej.

Wybór miejsca na oranżerię

Jeżeli znajdujemy się w tej komfortowej sytuacji, że  możemy dołączyć koncepcję ogrodu zimowego w trakcie tworzenia projektu przyszłego domu, nie powinniśmy mieć większych problemów organizacyjnych oraz konstrukcyjnych. Możemy tak dobrać jego położenie, aby spełniał nasze wymagania oraz uwzględniał styl życia jaki prowadzimy. Jeżeli jednak nasz dom już stoi , warto wziąć kilka aspektów pod uwagę, zanim „dobudujemy” oranżerię do istniejącego już budynku. Idealną lokalizacją jest strona południowa lub południowo – zachodnia, która jest najlepiej nasłoneczniona. Nie załamujmy jednak rąk, jeżeli tego warunku nie jesteśmy w stanie spełnić. Lokalizacja ogrodu po stronie północnej także ma zalety: zapobiega wychładzaniu ściany północnej, powstającego na skutek niskiej temperatury i  silnych, mroźnych wiatrów.
Najważniejsze, aby nasz zimowy ogród był przemyślaną, płynną kontynuacją części mieszkalnej, stanowiąc jej dopełnienie i urozmaicenie.

Bez względu na to, dlaczego pragniemy zbudować ogród zimowy: czy jest to chęć posiadania dodatkowej przestrzeni czy poprawienie bilansu energetycznego budynku, po wyborze odpowiedniej lokalizacji, należy zastanowić się nad jego formą, kształtem, wielkością, doborem materiałów, z jakich zostanie wykonany, a następnie wykończeniem wnętrza, systemem ogrzewania, doborem roślin oraz towarzyszącej im małej architekturze.
Forma ogrodu, a w szczególności płaszczyzna dachu, ma znaczący wpływ na bilans energetyczny. Zasada jest prosta: im bardziej stromy dach, tym więcej promieni słonecznych dociera do wnętrza oranżerii, magazynując w niej energię. Starajmy się unikać płaskich zadaszeń, na których zalega śnieg. Dach tworzymy z  szyb odbijających promienie słoneczne.
Zaplanujmy dla naszego zimowego ogrodu taką powierzchnię, która uwzględni funkcje jakie będzie spełniał oraz umożliwi umieszczenie roślin oraz mebli.
Przy doborze materiału, z którego powstanie konstrukcja oranżerii, weźmy pod uwagę to, aby sprostał on wymaganiom klimatycznym oraz zastosowaniu ogrodu. Stal jest stosunkowo ciężkim budulcem, wymaga trwałych fundamentów, dodatkowo musi być zabezpieczona przed korozją. Tworzywa sztuczne oprócz tego, że są stosunkowo tanie, nie mają zbyt wiele do zalet. Za aluminium zdecydowanie przemawia fakt, iż jest bardzo trwałe, nie rdzewieje, ma duże możliwości zastosowania. Pozostaje jeszcze drewno: eleganckie, szykowne, niewymagające dodatkowych zabiegów termoizolacyjnych, ale za to potrzebuje stałej konserwacji.
Oranżerie są bardzo niestabilne termicznie, im mniejsza konstrukcja, tym szybciej dochodzi do jej przegrzania. Konieczna jest instalacja dodatkowych otworów wentylacyjnych.
W ogrodzie zimowym najczęściej montuje się  ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne.

Rośliny i meble w oranżerii

Podczas doboru mebli należy pamiętać o mikroklimacie, jaki będzie panował w naszym zimowym ogrodzie. Znaczne wahania wilgotności powietrza oraz intensywne nasłonecznienie zawęża wybór do mebli z wikliny, drewna, stali, marmuru, rattanu. Pozostałe materiały płowieją oraz kruszą się w takich warunkach.
Wybór roślin pozostawiamy indywidualnym preferencjom. Przydatnym kryterium ich wyboru może być czas, jaki będziemy mogli poświęcać na ich pielęgnację oraz mikroklimat, który jesteśmy w stanie stworzyć.
Ogród zimowy daje szanse na uprawę roślin egzotycznych, które w chłodnych porach roku w naszej strefie klimatycznej nie miałyby szans wzrostu. Mogą to być także popularne rośliny doniczkowe (na przykład jaśmin lekarski, figowiec Benjamina, róża chińska, begonia zimowa, fiołek afrykański), rośliny owocujące i cytrusy (takie jak kiwi, pomarańcza bergamota, męczennica jadalna, mandarynka, cytryna, aktinidia chińska, marakuja), pnącza (np. bluszcz). Wybór jest ogromny, nie należy sugerować się powyższym skromnym wyliczeniem, gdyż możliwości o wiele więcej.

Oświetlenie i podłoga w oranżerii

Wybór oświetlenia, które możemy zamontować w naszym zimowym ogrodzie jest ogromny. Istotnym elementem jest  ochrona instalacji elektrycznej przed wilgocią.
Przy wyborze posadzki powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi względy praktyczne oraz cenę. Najtańszą opcją jest powierzchnia żwirowa, ale z powodów higienicznych i praktycznych nie należy do najczęstszego wyboru klientów. Możemy wybrać inny materiał: drewno, cegły, płyty z naturalnego kamienia czy płytki klinkierowe.

Oczywiście projekt i wykonanie ogrodu zimowego możemy zlecić wyspecjalizowanej firmie, która bierze pełną odpowiedzialność za wykonane usługi. Jeżeli jednak chcielibyśmy mieć osobisty wkład w tworzenie oranżerii oraz zmniejszyć koszty realizacji, możemy bez problemu przygotować fundamenty (pamiętając o odpowiedniej głębokości, tak aby spód znajdował się w niezamarzającej warstwie gruntu) oraz zająć się drobnymi instalacjami oraz wzmocnieniami. Nie zawsze jest to właściwy wybór jeżeli kierujemy się zminimalizowaniem kosztów. W przypadku jakichkolwiek błędów konsekwencje mogą okazać się kosztowne. Wszystko zależy od naszych umiejętności i wiedzy fachowej.
Jedno jest pewne: dom bez ogrodu zimowego jest jak przerwana kreska nawet najpiękniejszego dzieła sztuki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Bożena Kulig
|

Miło urządzony ogród zimowy dobrze daje radę także w lecie :) Przeważnie wykorzystuję go do relaksu i ważne są dla mnie wygodne meble, dzięki którym komfortowo przeczytam książkę, ugoszczę znajomych albo po prostu poleżę :). Kupiłam do niego 4 fotele bujane, które nadzwyczaj dobrze łącza się z ławą. Warto już w ciepłe dni pomyśleć co sprawi nam przyjemność w zimie.