Nolina, czyli "stopa słonia" - jakie warunki zapewnić nolinie w domu i jak ją pielęgnować?

2021-11-24 7:42
Nolina
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Nolina tworzy gruby pękaty pień, na szczycie którego znajduje się pióropusz liści

Nolina wygięta, beukarnea wygięta (Beaucarnea recurvata), potocznie nazywana nogą słonia, to egzotyczna roślina, która w Polsce uprawiana jest wyłącznie w pomieszczeniach. Ma charakterystyczny, oryginalny wygląd i jest łatwa do rozpoznania. Jak uprawiać nolinę w domu?

Nolina wygięta (łac. Beaucarnea recurvata) to roślina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Pochodzi z Meksyku, ale jest uprawiana w wielu rejonach świata. To efektowny gatunek, który w krajach o cieplejszym klimacie pełni podobną rolę co u nas jukka karolińska. W Polsce nolinę spotyka się jedynie w mieszkaniach i ogrodach zimowych. Nie przetrwa mroźnych zim. Ma efektowny wygląd – tworzy gruby pękaty pień rozszerzający się u dołu (magazyn wody). Na jego szczycie znajduje się kępa „dracenowatych” liści, przypominających pióropusz. Zwykle dorasta do 70-120 cm wysokości. Może osiągać potężniejsze rozmiary, ale dopiero po wielu, nawet kilkudziesięciu latach. Wzrost jest wolny.

Spis treści

  1. Podstawowe wymagania noliny wygiętej
  2. Uprawa i pielęgnacja noliny
  3. Sadzenie i przesadzanie noliny

Podstawowe wymagania noliny wygiętej

  • Stanowisko dla noliny. Nolina lubi miejsca słoneczne, dobrze oświetlone. Niskie rośliny z powodzeniem można trzymać na parapecie wystawy zachodniej, wschodniej lub południowej. W ostatnim przypadku w czasie upałów zaleca się ją osłaniać, np. używając kartki papieru. Większe egzemplarze powinno się ustawiać blisko okna. Przez lato nolinę można trzymać na balkonie, tarasie w ogrodzie. Powinno się wybierać stanowiska zaciszne (w domu wolne od przeciągu, w ogrodzie od silnych wiatrów).
  • Temperatura dla noliny. Gatunek toleruje szeroki zakres „temperatur pokojowych”. Dotyczy to również zimy. Jednakże przejście w zimowy stan spoczynku (9-13 stopni Celsjusza) wpłynie pozytywnie na kondycję rośliny.
  • Podłoże i donice do uprawy noliny powinno być żyzne, przepuszczalne o odczynie kwaśnym do lekko zasadowego. Optymalne pH oscyluje w granicach 6,5. Do sadzenia można użyć podłoża do jukk i dracen lub uniwersalnej ziemi wymieszanej z piaskiem (np. w proporcji 3:1). Donice nie muszą być wysokie, często noliny umieszcza się w niskich, ale szerokich pojemnikach przypominających misy. Na dnie trzeba usypać przynajmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu.

Przeczytaj też: Donice do uprawy roślin – rodzaje, materiały. Jakie donice wybrać do domu, a jakie na zewnątrz? >>>

Zaletą noliny jest także odporność na zanieczyszczenia powietrza, np. dym tytoniowy czy wyziewy z kuchenek gazowych.

Uprawa i pielęgnacja noliny

Nolina jest bardzo łatwa w uprawie i raczej nie sprawia żadnych problemów. W dodatku jest mało podatna na szkodniki. Rzadko zdarza się, że jest atakowana przez tarczniki, miseczniki i przędziorki. Większe zagrożenie zachodzi w warunkach zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Natomiast główny powód występowania u niej chorób to przelewanie. Dlatego nolinę należy podlewać ostrożnie. Podłoże przed kolejnym zabiegiem powinno dobrze przeschnąć. Trzeba pamiętać, że roślina gromadzi zasoby w pniu. Warto co pewien czas pozwolić jej skorzystać z tego „mechanizmu”. Zimą podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum, wykonuje się je nawet raz na kilka tygodni.

Nawożenie noliny stosuje się rzadko. Zwykle wystarczy co 3-4 tygodnie od wiosny do lata. Ważne, aby dawki nawozów były małe. Aby ograniczyć ryzyko przenawożenia, można używać „delikatnych” nawozów dla kaktusów i sukulentów, bądź storczyków. Stosuje się nawozy o niskiej zawartości azotu. Roślina rzadko wymaga cięcia (trzeba kilkunastu lat, by rozrosła się), natomiast dobrze reaguje na zabieg. Szybko regeneruje się. Zimą warto zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza. Można używać nawilżaczy, umieszczać na grzejnikach mokre ręczniki lub nalać do podstawki wodę, ułożyć płaskie kamienie a na nich umieścić donicę.

Sadzenie i przesadzanie noliny

Nolina ma dobrze rozbudowany, ale płytki system korzeniowy. W dodatku korzenie są delikatne. Dlatego trzeba uważać na nie podczas sadzenia. Nolinę zwykle przesadza się co 2-3 lata, rzadziej u starszych egzemplarzy. Kolejna donica powinna być nieznacznie szersza od poprzedniej. Głębokość sadzenia pozostaje taka sama.

Noliny można rozmnażać w warunkach domowych. Najłatwiejszy sposób to odrywanie odrostów korzeniowych lub łodygowych. Ponadto można przyciąć sadzonki wierzchołkowe. Umieszcza się je w ukorzeniaczu, a później w pojemniku z wilgotnym piachem.

Nolina wygięta to gatunek, który pasuje do pomieszczeń niezależnie od stylu urządzania. Zwraca na siebie uwagę oryginalnym wyglądem. Wprowadza powiew egzotyki. Starsze rośliny zajmują sporo miejsca i zaleca się aranżować je w przestronnych wnętrzach, np. w dużym salonie. Ponadto roślina jest na tyle wytrzymała, że można ją nawet uprawiać w kuchni. Przez lato udekoruje balkon, taras lub ogród. Wybacza grzechy zapominalstwa, ale nie lubi nadgorliwości.

Nie przegap:

Rośliny oczyszczające powietrze wg NASA. Przynajmniej jedna z nich powinna znaleźć się w Twoim domu >>>

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE