Ekokratka – ekologiczne nawierzchnie z ekokratki trawnikowej

2023-04-06 17:17

Zamiast bruku lepiej ułożyć ekokratkę i obsiać trawą. Po trawniku wzmocnionym ekokratką mogą jeździć nawet samochody ciężarowe. Zyskujemy cenną powierzchnię biologicznie czynną – przepuszczającą deszczówkę, co jest korzystne zarówno dla nas, jak i dla ogrodu.

ekokratka
Autor: WWW.GEOPRODUCT.PL Na miejscach parkingowych przewidzianych dla gości zamiast utwardzonej nawierzchni lepiej zrobić trawnik wzmocniony ekokratką trawnikową. Aby trawa rosła bujnie i zdrowo, samochód nie powinien stać tam dłużej niż cztery godziny w ciągu dnia

Spis treści

  1. Do czego służy kratka trawnikowa?
  2. Jaka kratka parkingowa?
  3. Jak montować ekokratkę?
  4. Trawnik wzmocniony ekokratką

Prawidłowo wykonany trawnik wzmocniony kratką trawnikową trudno odróżnić od zwykłego, bo darń gęsto pokrywa konstrukcję. Można to wykorzystać i utwardzić murawę tylko w tych miejscach, gdzie jest to konieczne. Taka zielona nawierzchnia jest wytrzymała – da się po niej jeździć i parkować nawet samochodami o obciążeniu powyżej 3,5 t.

Do czego służy kratka trawnikowa?

Kratki trawnikowe są najczęściej wykorzystywane do budowy trawiastych miejsc parkingowych dla gości (na działce lub wzdłuż ogrodzenia), do wzmocnienia trawnika w miejscu przejazdu (na przykład do wiaty położonej w głębi działki) lub trawiastych ścieżek. Można nimi też wzmocnić podłoże murawy tam, gdzie ustawiane są grill i meble ogrodowe. Kratkami trawnikowymi stabilizuje się skarpy i nasypy. Czasami są stosowane jako zabezpieczenie trawnika przed kopaniem dołów przez psy, ale nie jest to polecane przez specjalistów ze względu na bezpieczeństwo zwierząt.

ekokratka
Autor: WWW.GEOPRODUCT.PL Nawierzchnia z ekokratką jest nie tylko przepuszczalna, ma także dużą czynną powierzchnię biologiczną. Gdy murawa się zagęści, kratka jest niemal niewidoczna
ekokratka
Autor: WWW.GEOPRODUCT.PL Na terenie pochyłym ekokratki powinno się mocować do gruntu przy pomocy kotew. Układa się je na oczyszczonym i wyrównanym gruncie – podbudowa nie jest wymagana

Jaka kratka parkingowa?

Kratki trawnikowe (zwane także parkingowymi lub geokratami) są produkowane w różnych kolorach (czarnym, brązowym, zielonym i białym), wymiarach (najczęściej 50 x 50 cm i 40 x 60 cm) i grubościach (25, 30, 40 i 50 mm). Mogą mieć różne zagęszczenie oczek – te z dużą ich liczbą będą trwalsze i bardziej wytrzymałe na duże obciążenia. Wygodniej się też po nich chodzi.

Kratki można obsadzić nie tylko trawą, ale także roślinami zadarniającymi. Innym rozwiązaniem jest wypełnienie komór (zamiast ziemią) ozdobnym żwirem lub grysem.

Cena jednej kratki trawnikowej to 10-16 zł (do ułożenia 1 m² nawierzchni potrzeba czterech kratek).

Zobacz również:

Jak montować ekokratkę?

Samo układanie krat trawnikowych nie jest skomplikowane, ale to od solidnego przygotowania podbudowy zależy trwałość nawierzchni. Podbudowa musi być przepuszczalna, równa i jednolita - w przeciwnym razie nawierzchnia straci swoje nośne właściwości, powstaną koleiny, a to może doprowadzić do uszkodzenia kratek. Grubość warstwy nośnej z kruszywa zależy od wielkości przewidywanego obciążenia nawierzchni od 10 cm (ruch pieszy) do 40 cm (samochody ciężarowe).

Poszczególne elementy nawierzchni łączy się ze sobą za pomocą zaczepów, kolców lub akcesoriów montażowych (w zależności od rodzaju kratki). Do jednej kratki wystarczy dosunąć kolejną i docisnąć aż do momentu „kliknięcia” zaczepu.

Kratkę trawnikową można łatwo dopasować do projektowanego kształtu nawierzchni – przycinając ją za pomocą piły, szlifierki, sekatora lub innych prostych narzędzi.

Przeczytaj koniecznie:

ekokratka
Autor: WWW.GEOPRODUCT.PL Nawierzchnię z kratki trawnikowej można ułożyć samodzielnie – prosto, szybko i bez większego wysiłku, bo pojedyncza kratka waży mniej więcej 1,5 kg. Łączy się je, dobijając gumowym młotkiem lub dociskając stopą

Trawnik wzmocniony ekokratką

Nie każda mieszanka traw nadaje się do wysiewu w kratkach trawnikowych. Muszą to być gatunki traw gęsto i nisko się krzewiące oraz dobrze rosnące w suchym i zbitym podłożu. Do takiego przeznaczenia są produkowane specjalne mieszanki nasion traw – parkingowe lub parkingowo-krajobrazowe.

Późniejsza kondycja trawnika w dużej mierze zależy od podłoża, jakim zostaną wypełnione kratki trawnikowe. Powinno być ono żyzne i przepuszczalne – na tyle, aby zapewnić dobre napowietrzenie korzeni traw oraz uchronić przed zgubnym dla nich zaleganiem wody. Podłoże przygotowuje się z mieszaniny pulpy piaskowej z ziemią ogrodową lub kompostem (w proporcjach 1:1). Najlepiej z dodatkiem perlitu lub torfu.

Komory kratek nawierzchni wypełnia się podłożem tak, aby ostateczny poziom ziemi znajdował się 0,5-1 cm poniżej ich górnej krawędzi. Należy uwzględnić tu naturalny proces osiadania ziemi albo przyspieszyć proces, polewając nawierzchnię wodą.

W zasypane podłożem kratki wysiewa się trawę. Można też nasiona traw wymieszać z podłożem przed wypełnieniem nim komórek kratki.

O trawę w kratce trawnikowej należy dbać w dokładnie taki sam sposób jak o trawnik, który podlega intensywnemu użytkowaniu – w okresie najlepszego wzrostu regularnie podlewać, nawozić, a co roku wiosną napowietrzać. Samo koszenie jest łatwiejsze, bo powierzchnia takiego trawnika jest równa, a podłoże utwardzone.

WARTO WIEDZIEĆ

Trawnik w ekokratce inaczej

Zamiast wysiewu nasion można na wypełnionych wcześniej podłożem kratkach trawnikowych rozłożyć darń z rolki, a następnie wcisnąć je w nie za pomocą wału ogrodniczego. Po trzech-czterech tygodniach potrzebnych na ukorzenienie darni taka nawierzchnia jest gotowa do użytku.

Przeczytaj koniecznie, jeśli interesują cię nawierzchnie przepuszczające wodę:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie