Warzywnik może być elegancki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak go przygotować
Niewielki, dobrze zaaranżowany ogród warzywny może być nie tylko źródłem zdrowej, ekologicznej żywności, lecz także efektownym zakątkiem – miejscem, które wyglądem nie ustępuje reprezentacyjnej części posesji.
Spis treści
- Miejsce na warzywniak - jakie powinno być i ile?
- Organizacja przestrzeni w warzywniaku
- Uprawa roślin. Jaka powinna być ziemia?
Czy do ogrodu minimalistycznego w sąsiedztwie współczesnej architektury pasuje warzywnik kojarzony z tradycyjnym, staromodnym sposobem zagospodarowania przestrzeni wokół domu? Oczywiście, ale pod warunkiem że zostanie mu nadana nowoczesna forma. Tak jak tu, gdzie prostokątne, równo ułożone zagony, surowe drewniane skrzynie, szklarnia o bardzo prostej konstrukcji oraz szara geometryczna nawierzchnia podkreślają współczesny charakter otoczenia.
Miejsce na warzywniak - jakie powinno być i ile?
Musi być dobrze oświetlone. Im więcej promieni słońca łapią warzywa w ciągu dnia, tym lepiej. Są wtedy najsmaczniejsze, najzdrowsze i najbardziej aromatyczne. Jedynie sałaty (ale nie ich czerwonolistne odmiany) można siać lub sadzić w miejscach, gdzie jest nieco mniej światła. Uprawiane w takich warunkach bywają nawet lepsze, bo ich liście są bardziej delikatne, pozbawione goryczki i mniej piekące (jak w przypadku rokietty siewnej, zwanej także rukolą).
Zobacz także: Sałata z własnej uprawy. Jak uprawiać sałatę? Ile wschodzi sałata?
Żeby mieć własne plony, nie trzeba dużej powierzchni. Wystarczy zagon wielkości kilku metrów kwadratowych, by zaspokoić potrzeby rodziny na nowalijki, różnego rodzaju sałaty i świeże przyprawy, które warto mieć zawsze pod ręką. Wygospodarowanie kolejnych kilku lub kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni pozwoli na uprawę cukinii, fasoli tycznej (zajmuje mniej miejsca niż karłowa), pomidorów czy ogórków. Ich plony mogą być na tyle duże, że wystarczą na bieżące potrzeby, a z części będzie nawet można zrobić zdrowe zapasy na zimę.
Organizacja przestrzeni w warzywniaku
Warzywa i zioła uprawiane są na niskich zagonach i w skrzyniach. Ich szerokość nie powinna przekraczać 1,4 m, w przeciwnym razie trudno będzie sięgnąć do roślin posadzonych w centralnej części. W nowoczesnym ogrodzie dobrze wyglądają skrzynie zrobione z drewna, ale można je też zastąpić trwałymi betonowymi elementami imitującymi naturalne deski (w sprzedaży są gotowe moduły, z których zestawia się takie skrzynie).
Komunikację w warzywniku ułatwia utwardzona nawierzchnia. Częściowo wykonano ją ze żwiru, co sprawia, że jest przepuszczalna. Dzięki temu woda deszczowa wnika w podłoże, zwiększając jej zasoby na działce. Tylko w miejscach stale uczęszczanych żwir zastąpiły płyty betonowe, po których wygodniej jest przejechać taczką, łatwiej je także utrzymać w czystości. Szerokość ścieżek między zagonami i skrzyniami nie powinna być mniejsza niż 30 cm, ale jeśli chcemy, żeby można było po nich jeździć taczką, powinny być co najmniej 60-centymetrowe.
Zobacz także: Jak założyć kompostownik w ogrodzie? Rodzaje kompostowników
Warzywnik "produkuje" co roku sporo odpadków, które można przekompostować i zamienić w cenny nawóz organiczny. Dlatego warto w nim znaleźć miejsce na kompostownik. Najbardziej estetyczne i niewydzielające nieprzyjemnego zapachu są zamykane kompostowniki z tworzywa.
Uprawa roślin. Jaka powinna być ziemia?
Ziemia do warzyw powinna być żyzna, przewiewna, z dużą zawartością próchnicy, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH od 6 do 7). Skrzynie można wypełnić gotowym podłożem (do warzyw lub uniwersalnym), a na zagonach rozłożyć kompost warstwą 3-4 cm i wymieszać go z glebą ogrodową (ale jeśli ziemia na działce nie jest najlepszej jakości, to można go użyć nawet w proporcji: jedna część dojrzałego kompostu na jedną część ziemi ogrodowej).
Ważny jest wybór odmian warzyw. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy są one odporne na choroby. Różnice w tym względzie bywają duże. Niektóre odmiany do tego, by dobrze rosły i plonowały, wymagają chemicznej ochrony. Inne poradzą sobie bez niej, jednak nawet wtedy warto prewencyjnie stosować środki ekologiczne. Wskazówką, które rośliny wybrać, może być lista odmian polecanych do uprawy ekologicznej lub amatorskiej – ich zestaw można znaleźć w internecie.
Zobacz także:
- Warzywnik dla każdego. Jak założyć ekologiczny warzywnik: projekt, miejsce, ogrodzenie
- Mój ekowarzywnik. Przygotowanie miejsca i kultywacja gleby „bez kopania”