Rukola w ogrodzie - jak uprawiać rukolę w domowym warzywniku?
Rukola to warzywo liściaste cieszące się dużą popularnością. Z powodzeniem można uprawiać rukolę w przydomowym warzywniku albo w pojemnikach na balkonie. Podpowiadamy, jak uprawiać rukolę.
Autor: GettyImages
Rukolę można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonie
Spis treści
Rukola (łac. Eruca vesicaria) należy do warzyw liściowych i chociaż nie jest tak popularna jak marchew, kalafior czy cebula, to coraz częściej gości na naszych stołach. Zwykle rukolę wykorzystuje się jako dodatek do potraw, szczególnie sałatek.
Jak wygląda rukola?
Rukola, znana także jako rokietta siewna, jest rośliną jednoroczną. Wytwarza rozety lirowatych-pierzastodzielnych liści, które mają charakterystyczny, ostry, lekko piekący smak.
Jadalną częścią rukoli są głównie liście, a także kwiaty i młode pędy kwiatowe. Liście rukoli są cennym dodatkiem do potraw, w szczególności sałatek. Podaje się je świeże lub suszone – po zmieleniu. W lodówce rukolę można przechowywać przez 1-2 dni. Warzywo do tej pory było znane głównie w kuchni śródziemnomorskiej. W Polsce zdobywa popularność od niedawna. Jakie warunki należy zapewnić rukoli w ogrodzie?
Jakie wymagania ma rukola?
Rukola to roślina łatwa w uprawie – znosi zarówno słoneczne jak i lekko zacienione stanowiska (te są korzystniejsze). Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podłoże przed siewem zaleca się wzbogacić nawozami organicznymi.
Rukoli nie można uprawiać po warzywach kapustnych (należy do tej samej rodziny). Jednocześnie w czasie uprawy należy uważać na choroby i szkodniki typowe dla kapusty. Warzywo jest odporne na niskie temperatury. Z powodzeniem można uprawiać je także w pojemnikach oraz ogrodach wertykalnych.
Uprawa rukoli w ogrodzie
Rukola znakomicie nadaje się jako przedplon lub poplon. Charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji – plon uzyskuje się po 6-8 tygodniach.
Nasiona rukoli (są drobne jak mak) wysiewa się w rzędach albo rzutowo już od połowy marca (w inspekcie) lub końca marca (bezpośrednio do gruntu) aż do września - najlepiej w odstępach 3-tygodniowych. Zapewni to dostęp do świeżych liści rukoli przez cały sezon. Po około tygodniu pojawią się pierwsze wschody. Gdy rośliny wytworzą po kilka liści, powinno się je przerwać, zostawiając pojedyncze rośliny co około 6 cm. Wyrwane rośliny można wykorzystać w kuchni.
Rukolę należy regularnie podlewać. Przy niedoborze wody plon będzie mniejszy, a liście bardziej gorzkie. Innym ważnym zabiegiem jest regularne odchwaszczanie. Nawożenie mineralne z reguły nie jest konieczne.
Autor: GettyImages
Rukolę można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonie