Studnia ogrodowa drewniana, kamienna lub ceglana. Jaką wybrać studnię: ozdobną czy czerpalną?

2020-05-18 10:40

Studnia przyda się w każdym ogrodzie. Może być tylko jego ozdobą, elementem małej architektury. Jeśli jednak potrzebujemy wody do pielęgnacji ogrodu, warto zbudować prawdziwą studnię i ładnie ją wykończyć.

Studnia ogrodowa pięknie wygląda na środku trawnika albo ustawiona na tle ściany zielonych roślin. Może ona stanowić także element kompleksu wypoczynkowego w ogrodzie – stać obok grilla, kominka, altany, tarasu. Gdy studnia ma pełnić przede wszystkim funkcję użytkową – służyć do pobierania wody do podlewania roślin, można ją umieścić w pobliży części uprawowej, rabat albo kompleksów krzewów i drzew ozdobnych. Nie musi być wtedy pięknie wykończona, wystarczy prosta obudowa i miejsce na przyłącze do instalacji wodnej.

Studnia ogrodowa
Autor: Drew-Handel W wielu sklepach z wyposażeniem ogrodów można kupić ozdobną studnię o mniejszych wymiarach niż prawdziwa, więc to tania ozdoba. Przedstawiona na zdjęciu studnia kosztuje 300 zł

Z czego zbudować studnię ogrodową

Najlepiej do zbudowania studni wykorzystać materiały naturalne charakterystyczne dla ogrodu i danej okolicy. Typowym budulcem jest drewno w postaci deszczułek lub balików. Do obudowy studni można wykorzystać też cegły pełne lub klinkierowe. W wielu miejscach występują głazy narzutowe, więc można zbudować studnię z kamienia. W okolicach nadrzecznych dobrym pomysłem będzie wykorzystanie otoczaków wygładzonych prądem wody.

Studnia ogrodowa
Autor: PSS-E Limanowa W okolicy wiejskiej pięknie wygląda studnia z obudową z kamienia

Studnia drewniana

Studnię ogrodową można też kupić jako gotową do ustawienia. Najczęściej są to studnie drewniane. Podstawa o przekroju koła, kwadratu lub wielokąta ma wysokość nieco powyżej 1 m. Może być zbudowana z listew albo belek o różnych wymiarach ustawionych poziomo lub pionowo. Atrakcyjnie wyglądają studnie z dekoracyjnymi narożnikami, takimi jak w domach drewnianych. Nad podstawą zwykle jest blat, który można wykorzystać jako miejsce na kwiaty lub inne ozdoby. Konstrukcja naśladująca prawdziwą studnię ma jeszcze dwuspadowy stromy daszek ustawiony na dwóch słupkach umieszczonych po bokach. Między słupami można umieścić kołowrót z wiadrem na łańcuchu – tak jak w prawdziwej studni. Jako pokrycie daszku studni można wykorzystać papę, gonty, strzechę, dachówki lub blachę.

Studnia ogrodowa
Autor: Sadolin Ozdobna studnia ogrodowa bardzo często jest miejscem na kwiaty jednoroczne w donicach, wiadrach lub innych pojemnikach

Konserwacja studni ogrodowej

Studnia ogrodowa, bez względu na to, czy jest traktowana jako ozdoba, czy jako użytkowa, powinna zachować ładny wygląd. Studnia drewniana wymaga okresowej konserwacji. Drewno powinno być przede wszystkim zaimpregnowane, żeby nie chłonęło wody i nie porastało glonami, grzybami, pleśnią. Żeby je upiększyć, można dodatkowo pomalować studnię drewnianą lakierobejcą, olejem, farbą do drewna. Jeśli powłoka dekoracyjna zaczyna schodzić i spod spodu wychodzi surowe drewno, to znak, że studnia drewniana wymaga odnowienia. Studnie z kamienia lub cegieł należy przed sezonem oczyścić z kurzu i pajęczyn, a następnie szczotką zeskrobać ewentualne porosty mchu, zielonych glonów itp. Do usunięcia nalotów biologicznych można użyć też preparatów biobójczych.

Studnia ogrodowa
Autor: Sadolin Gdy z desek obudowy studni schodzi kolor, to oznacza, że pora ją odnowić

Prawdziwa studnia ogrodowa

Prawdziwa studnia, z której można pobierać wodę, przyda się podczas suszy latem, zwłaszcza tam gdzie właściciele domów korzystają z wodociągu. Gdy długo nie ma deszczu, samorządy wprowadzają ograniczenia w korzystaniu z wody do podlewania ogrodu lub wręcz tego zakazują. Zresztą wobec coraz większych problemów z suszą wykorzystywanie uzdatnionej wody do zasilania roślin to rozrzutność.

Przeczytaj też:

Złap deszczówkę! Programy dofinansowania instalacji do zbierania wody opadowej >>>

Jeśli będziemy mieć własną studnię, sporo zaoszczędzimy na opłatach za wodę. Takie postępowanie jest też w zgodzie z ideą poszanowania środowiska. Wodę pozyskaną z gruntu w danym miejscu zużyją rosnące tam rośliny, a jej nadmiar spłynie z powrotem w głąb gleby i zasili miejscowe pokłady wodonośne. Obieg będzie zamknięty.

Studnia ogrodowa
Autor: Cegielnia Trojanowscy Budując studnię ogrodową, z której będzie czerpana woda należy stosować się do przepisów budowlanych
Drenaż rozsączający na działce - sposób na wodę deszczową

Jak zbudować studnię ogrodową

Studnię ogrodową można wykopać, obudowując ją kręgami betonowymi. Przy wysokim poziomie wody można ją czerpać wiadrem, jak w prawdziwej starej studni. Studnię można też wybić, żeby dostać się do płytko położonego pokładu wody, lub wywiercić, żeby dostać się do wody głębinowej. Studnia ogrodowa wyposażona w pompę i wyposażona w przyłącze instalacji wodnej będzie wygodnie służyć do podlewania ogrodu.

Studnia ogrodowa
Autor: Andrzej Szandomirski Studnia ogrodowa kopana, ze względów bezpieczeństwa, musi być przykryta

Zabezpieczenia studni ogrodowej

Nadziemna obudowa studni kopanej, bez pompy, powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m nad poziomem terenu. Należy ją zabezpieczyć trwałym i nieprzepuszczalnym przykryciem, żeby chronić wnętrze studni i urządzenia do czerpania wody. Część nadziemna studni kopanej wyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,2 m od poziomu terenu. Przykrycie jej powinno być dopasowane do obudowy i wykonane z materiału nieprzepuszczalnego oraz mieć nośność odpowiednią do przewidywanego obciążenia. Teren otaczający studnię kopaną, w pasie o szerokości co najmniej 1 m, licząc od zewnętrznej obudowy studni, powinien być pokryty nawierzchnią utwardzoną, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym. W przypadku studni wierconej teren w promieniu co najmniej 1 m od wprowadzonej w grunt rury należy zabezpieczyć, a przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną należy uszczelnić.

Studnia ogrodowa
Autor: Andrzej Szandomirski Obudowa studni z włazem zamykającym dostęp do wnętrza
Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie