Pies w ogrodzie - jak chronić rośliny ogrodowe przed psem

2023-04-07 15:56

I ogród cały, i pies szczęśliwy...czyli jak chronić rośliny przed naszymi pupilami. Rozwiązania, które powinniśmy zastosować w naszym ogrodzie, aby pies nie niszczył roślin.

Pies w ogrodzie
Autor: GettyImages Pies w ogrodzie może poczynić rozmaite szkody

Spis treści

  1. Pies a rośliny w ogrodzie
  2. Ścieżka i wybieg dla psa w ogrodzie
  3. Trawnik odporny na zniszczenia dokonane przez psa
  4. Dobre pomysły do ogrodu, w którym biega pies

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez psa i kota. Jednak w ogrodzie mogą one poczynić spore spustoszenie – zwłaszcza psy. Podpowiadamy takie rozwiązania, dzięki którym można mieć i ładny ogród, i szczęśliwe zwierzę.

Pies a rośliny w ogrodzie

Jeśli ogród już mamy, a chcemy wziąć psa, wybierzmy takiego, który w zastanej przestrzeni będzie się czuł najlepiej, pamiętając o tym, że im rozleglejsza posesja, tym łatwiej utrzymać ogród w dobrym stanie. Po pierwsze dlatego, że można wydzielić część dla czworonoga, po drugie, sama natura poradzi sobie z ewentualnymi zniszczeniami. Jeżeli psa już mamy, a ogród chcemy dopiero założyć, w trakcie przygotowywania projektu weźmy pod uwagę charakter i upodobania naszego pupila.

Ścieżka i wybieg dla psa w ogrodzie

Większość psów sporo czasu spędza przy ogrodzeniu, obserwując okolicę i pilnując posesji. Trasę, którą najczęściej się poruszają, znaczą wydeptane ścieżki. Dlatego warto pozostawić w takim miejscu pas terenu szerokości 80 cm (dla owczarków, dogów i innych dużych psów lepiej 1 m). Jeżeli ścieżka nie będzie tworzyła pętli, na jej krańcach trzeba zaplanować placyki pozwalające zwierzęciu wygodnie zawrócić. Nawierzchnia wybiegu dla psa powinna być utwardzona. Dobra jest solidnie ubita ścieżka ziemna, na której zwierzę nie pokaleczy łap (polecana szczególnie dla dużych, ciężkich i energicznych zwierząt).

Dla niewielkich, lekkich psów korzystne może być poruszanie się po bruku, płytach kamiennych lub betonowych, bo będą ścierać zbyt długie pazury. Od strony domu i ogrodu warto osłonić ścieżkę gęstym żywopłotem lub drewnianym płotkiem. Można też obniżyć ją w stosunku do poziomu gruntu w ogrodzie i oddzielić palisadą lub murkiem oporowym. Pies nie będzie wtedy biegał przez trawnik i rabaty, lecz tylko w wyznaczonym miejscu.

Przeczytaj też:

Jeżeli pozwala na to wielkość ogrodu, warto wydzielić specjalne miejsce – wybieg, najlepiej z budą, w której zwierzę może się schronić w razie niepogody. Jest to też wygodne rozwiązanie na czas wizyty osób z zewnątrz. Wielkość wybiegu zależy od wielkości psa i od tego, ile czasu będzie w nim spędzał. Jeśli zwierzę zamknięte jest w wybiegu przez kilka godzin dziennie, powinien on być na tyle duży, by mogło się swobodnie przechadzać (np. dla psa wielkości owczarka niemieckiego wybieg powinien mieć co najmniej 15 m).

Nawierzchnia w takiej zagrodzie musi być sucha – można zdrenować teren pod nią albo w miejscu, w którym pies często przebywa (na przykład przy budzie), zbudować drewniany podest. Można też na całym placyku wokół budy ułożyć nawierzchnię na przykład z kostki betonowej. Pies nie biega tu szybko, więc twarda nawierzchnia nie będzie zagrożeniem dla łap. Wybieg powinien być częściowo ocieniony.

W miejscu wybiegu lub psiej ścieżki można wydzielić niewielki placyk (takiej wielkości, by zwierzę swobodnie mogło się obrócić), ogrodzić go płotem, wybrać wewnątrz podłoże na głębokość około 15 cm, ustawić metalowy, kamienny lub drewniany słupek dla psa (dla suczki nie jest potrzebny) i wypełnić wykop piaskiem albo drobnym żwirem. Na początek trzeba umieścić na słupku lub w piasku wkład ze szmaty pachnącej innym psem lub piasek z innej psiej toalety. Przyprowadzany systematycznie do swej toalety pies powinien zaakceptować miejsce, zwłaszcza jeśli będzie nagradzany za korzystanie z niej, a karcony za brudzenie w ogrodzie.

Trawnik odporny na zniszczenia dokonane przez psa

Psia aktywność najbardziej uwidacznia się na trawniku. W miejscach polewanych psim moczem powstają żółte plamy z wyraźną obwódką ciemnozielonej trawy. Podczas intensywnej zabawy pazury wyszarpują darń z podłoża, co przychodzi szczególnie łatwo na trawnikach z rolki, z których odrywają się całe płaty (na szczęście można je ponownie dopasować i przypiąć do podłoża patyczkami).

Teren przeznaczony pod trawnik należy obsiać mieszanką traw odpornych na deptanie, przeznaczonych do intensywnego użytkowania. Gleba przed siewem powinna zostać starannie przygotowana. Musi zawierać znaczną ilość piasku lub drobnego żwiru (nawet 70-80%) i być zwałowana, bo wtedy będzie trudna do rozkopania. Nie należy zaniedbywać pielęgnacji trawnika. Bardzo ważne jest regularne podlewanie – w ten sposób spłuczemy psi mocz (oczywiście należy pamiętać o sprzątaniu psich odchodów). Konieczne też jest regularne nawożenie trawnika, zwłaszcza jeśli założony został na podłożu o dużej zawartości żwiru lub piasku.

Dobre pomysły do ogrodu, w którym biega pies

  • Podwyższone rabaty i grządki. Wiele psów kopie doły i jamy. Ryją w ziemi, bo polują na gryzonie i krety, dlatego że szukają ochłody albo dla zabawy. Niektóre zakopują w ziemi smakołyki, by szukać ich po kilku dniach. Są psy, które uwielbiają drzemkę wśród kwiatów, i takie, które ogryzają młode pędy wybranych krzewów albo wykopują każdą świeżo posadzoną roślinę. By temu zapobiec, można zbudować podwyższoną rabatę otoczoną na przykład ścianką z podkładów kolejowych. Wiele psów nie ma ochoty wskakiwać na takie przeszkody i ozdobne rabaty są bezpieczne.

Rabaty podwyższone - dobry pomysł do małego ogrodu >>>

  • Bezpieczne drzewa i krzewy. Najlepiej w miejscach szczególnie zagrożonych posadzić rośliny o gęstych, drobnych i twardych pędach (wrzosy) albo kolce lub ciernie (berberysy, głogi, róże – zwłaszcza dzikie gatunki). Pies będzie trzymał się z daleka. Jeżeli chcemy posadzić inne drzewa i krzewy, warto kupić od razu duże, bo w trakcie zabawy będzie je trudniej psu zniszczyć. Jeśli decydujemy się na sadzenie młodych drzew i krzewów, dobrze jest zabezpieczyć je przed połamaniem, otaczając palisadą z kołków wbitych w odległości około 20 cm od pnia. Konieczne jest chronienie młodych roślin iglastych, bo są one najbardziej wrażliwe na działanie psiego moczu. Warto je też osłonić palisadą lub płotkiem z siatki. Narażone na znaczenie moczem rośliny należy spłukiwać wodą w czasie podlewania ogrodu.

Przeczytaj też: Klatki dla królików w ogrodzie. Hodujemy króliki w ogrodzie >>>

Sonda
Twoja ulubiona rasa psów to
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie