Klatki dla królików w ogrodzie. Hodujemy króliki w ogrodzie
Klatki dla królików w ogrodzie powinny być wygodne i bezpieczne dla zwierząt. A do tego wykonane z odpowiednich materiałów. Podpowiadamy gdzie w ogrodzie ustawić klatkę dla królików i jakie są najlepsze klatki dla królików.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Króliki to popularne i lubiane zwierzęta futerkowe. Trzymane w mieszkaniu i traktowane jak domowe pupile, zwykle nie stwarzają większych problemów. Kiedy jednak chcemy hodować króliki w ogrodzie, nie zawsze wiemy, jak się nimi prawidłowo zaopiekować. Z pomocą może przyjść nam Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r (na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, z późn. zm.3), w którym uwzględnione zostały podstawowe warunki, jakie należy zapewnić królikom hodowanym na świeżym powietrzu. Z ustawy dowiemy się między innymi jakie minimalne wymiary powinna mieć klatka lub kojec dla królików (rozmiary klatki uzależnione są od wagi, wielkości, wieku zwierzęcia – rozdz. 7 § 30 np. dla królika o masie ciała powyżej 2,5 do 6 kg min. wys. klatki to 0,32 m, a powierzchnia podłogi min. 0,24 m2 - przy szer. min. 0,38 m i dł. min. 0,6 m.), co powinno się w nich znajdować oraz jakie warunki powinniśmy zapewnić zwierzętom hodowanym na zewnątrz (rozdz. 1 § 1-10).
Jaka powinna być klatka dla królika w ogrodzie
Oczywiście jeśli tylko mamy taką możliwość, możemy stworzyć naszym królikom znacznie lepsze warunki, niż zakłada ustawa, dzięki czemu będą się u nas czuły bardziej komfortowo. Przede wszystkim musimy zapewnić im wygodną, bezpieczną i wykonaną z odpowiednich materiałów klatkę. Najlepiej jeśli będzie to duża, drewniana klatka, zbudowana z naturalnego, mocnego drewna (posiada właściwości oddychające), pokrytego nietoksycznymi impregnatami. Dobrze również, jeśli żeby była dwuczęściowa, złożona z budki, stanowiącej schronienie oraz części, pełniącej rolę wybiegu. Klatka nie może też zawierać wystających, ostrych elementów (np. drutów, gwoździ) ani ostrych krawędzi, gdyż zwierzęta mogłoby się o nie pokaleczyć.
Do hodowli królików na zewnątrz nieodpowiednie będą natomiast klatki z litą, metalową podłogą lub w całości wykonane z plastiku. Pierwsze łatwo nagrzeją się od słońca i oziębią w niskich temperaturach, powodując u zwierząt poparzenia lub odmrożenia, drugie będą nietrwałe i podatne na uszkodzenia (m.in. przez zęby królików).
>>Przeczytaj też: Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie: sprzymierzeńcy w zwalczaniu szkodników
Klatka dla królików w ogrodzie musi być też zadaszona (w ogrodzie umieszczona w miejscu półcienistym i osłoniętym od wiatru) lub ustawiona w pomieszczeniu, w którym zwierzęta będą miały stały dostęp do świeżego powietrza i światła dziennego. Jeśli klatka nie posiada zadaszenia, nie może stać pod gołym niebem, gdyż wtedy zwierzęta będą narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak np. deszcz, słońce, wiatr). Taka sytuacja jest dla królików bardzo niebezpieczna, gdyż niezbyt dobrze radzą sobie z regulacją temperatury ciała. Grube futro ułatwia im przetrwanie chłodów, ale utrudnia zniesienie gorąca, dlatego brak ochrony przed słońcem, może skończyć się dla nich przegrzaniem, nawet śmiercią. Dla królików groźne jest też przemoczenie, wysoka wilgotność i przeciągi. Mokra sierść szybko traci właściwości izolacyjne, dlatego przestaje chronić zwierzę przed zimnem i wiatrem, narażając je na wyziębienie, choroby układu oddechowego oraz inne problemy.
Klatki dla królików w ogrodzie - jak sie opiekować królikami
Króliki trzymane w zamknięciu muszą mieć zapewniony stały dostęp do czystej wody i świeżego jedzenia. Ustawienie pojemników z wodą i karmą bezpośrednio na podłodze, nie jest jednak dobrym pomysłem, gdyż podczas przemieszczania się w obrębie klatki, zwierzęta łatwo mogą zanieczyścić lub przewrócić pojemniki. Lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie na ściankach klatki specjalnych poideł i karmników, co nie tylko będzie bardziej higieniczne, ale też ułatwi zwierzętom korzystanie z wody i pożywienia, a nam zaoszczędzi pracy związanej z ich częstą wymianą oraz porządkowaniem klatki.
Kolejna ważna sprawa, to utrzymanie w klatce czystości. Ponieważ króliki żyjące w zamknięciu, nie mają możliwości załatwiać swoich potrzeb na zewnątrz, muszą to robić w klatce, która z oczywistych względów łatwo się wtedy zanieczyszcza. W utrzymaniu higienicznych warunków, pomoże nam podwójne dno, którego górna kondygnacja będzie zawierała niewielkie otwory (zbyt duże mogą powodować urazy kończyn), ułatwiające przedostawanie się nieczystości do dolnej części (np. szuflady), pełniącej rolę pojemnika zbiorczego. Taka budowa podłogi nie tylko utrzyma zanieczyszczenia z dala od zwierząt, ale też ułatwi ich usuwanie, a dodatkowo będzie stanowić dobrą izolację podłogi od chłodu. Jeśli klatka ma pojedynczą podłogę, należy ją lekko nachylić w jedną stronę, tak, aby tworzyła spadek, ułatwiający spływanie moczu w róg klatki (dobrze, jeśli zamontujemy tam również rynienkę, odprowadzająca go na zewnątrz).
>>Przeczytaj też: Dzieci w ogrodzie. Ogródkowa edukacja dzieci
Podłoga w klatce powinna być też wyłożona warstwą miękkiej, suchej ściółki (najlepiej w postaci słomy, gdyż siano lub liście łatwo gniją), na której zwierzęta będą mogły wygodnie odpoczywać. Ściółkę należy jednak systematycznie wymieniać, aby nie zgromadziło się w niej zbyt dużo nieczystości i wilgoci. Jest to niezwykle ważne, gdyż w brudnej, zaniedbanej klatce łatwo rozwijają się pasożyty oraz insekty, a także rozmaite patogeny chorobotwórcze, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia.