Jak zrobić piękny ogród tanim kosztem? Na czym możesz zaoszczędzić, urządzając ogród
Jak zrobić piękny ogród tanim kosztem - czy to jest w ogóle możliwe? Rosnące ceny materiałów i usług nie pomagają w planowaniu nowego ogrodu ani utrzymaniu w dobrym stanie tego, który już jest. Warto więc się dowiedzieć, jak zrobić piękny ogród i dużo za niego nie zapłacić.
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Piotr Kuczia
Dzięki właściwemu dopasowaniu roślin do siedliska można mieć bujny ogród nawet na słabej, łatwo przesychającej glebie – bez konieczności ciągłego podlewania
Spis treści
- Od czego zacząć projektować ogród?
- Jak obniżyć koszty ogrodu
- Pomysły na tani ogród
- Jak osłonić ogród przed sąsiadami?
- Pomysły na ogród zrób to sam
- Jak tanim kosztem ozdobić ogród?
- Co można posadzić zamiast trawy?
- Co położyć na ziemię w ogrodzie?
Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to ostatnia inwestycja, z jaką trzeba się zmierzyć przed wprowadzeniem się do nowego lokum. Niestety sytuacja finansowa bywa wtedy trudna, więc zakładanie ogrodu jest często odkładane na później. Tymczasem pierwsze oszczędności można poczynić już na etapie planowania budowy.
Od czego zacząć projektować ogród?
Kompleksowe rozplanowanie domu oraz przestrzeni wokół niego nie tylko pozwoli lepiej połączyć je stylistycznie, ale również rozsądniej zorganizować pracę i zaplanować budżet budowy (urządzanie działki niestety bywa w nim pomijane). Będzie można dokładniej oszacować wydatki i znaleźć miejsca, gdzie da się przyciąć koszty:
- może warto wybrać tańsze materiały wykończeniowe, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zagospodarowanie działki?
- albo zamiast wywozić ziemię z wykopu pod fundamenty – za co trzeba zapłacić – zdeponować ją na działce, a następnie wykorzystać do kształtowania terenu przy zakładaniu ogrodu?
Warto zawczasu pomyśleć o inwestycjach związanych z pracami ziemnymi, takimi jak budowa tarasu, oczka wodnego, zakopanie zbiornika na deszczówkę czy położenie instalacji nawadniania. Można je oczywiście wykonać, gdy ogród jest już gotowy, jednak wtedy koszty budowy są znacznie wyższe. Po pierwsze dlatego, że często w urządzonym ogrodzie nie da się użyć ciężkiego sprzętu, na przykład koparki, więc część prac musi być zrobiona ręcznie. Po drugie, trzeba się liczyć z dodatkowymi nakładami finansowymi na odtworzenie zniszczonych w trakcie prac fragmentów ogrodu.
Jak obniżyć koszty ogrodu
To, czy ogród będzie pełen bujnych roślin, które nie wymagają ciągłej troski, a więc są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu, przede wszystkim zależy od jakości gleby. Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby ta, która jest na działce, jak najmniej ucierpiała w czasie budowy domu – jeśli ziemia pozostanie w dobrym stanie, nie trzeba jej będzie przywozić z zewnątrz po zakończeniu prac na posesji.
O ile pozwala na to wielkość działki, warto wydzielić teren, poza który nie będą miały wstępu ekipy budowlane, a zwłaszcza ciężki sprzęt (zagęszcza podłoże, niszczy jego strukturę i przyczynia się do zamierania pożytecznych mikroorganizmów oraz grzybów symbiotycznych, co sprawia, że ziemia staje się jałowa).
W miejscu, gdzie nie są prowadzone prace, można posiać nawozy zielone, takie jak łubin, peluszka lub facelia. Użyźnią podłoże i zwiększą w nim zawartość próchnicy, co zaprocentuje w przyszłości.
Pomysły na tani ogród
Na koszt ogrodu w największym stopniu wpływa tak zwana mała architektura, czyli ogrodzenie, podjazd i inne nawierzchnie, wiaty ogrodowe i altany z wyposażeniem, zbiorniki wodne. Aby zredukować koszty aranżacji, można do minimum ograniczyć udział tych elementów w ogrodzie oraz stosować tańsze, gotowe elementy dostępne w marketach budowlanych.
Zamiennikami nawierzchni kamiennej są bruk i płyty betonowe. Nie dość, że wyglądem nie ustępują naturalnemu kamieniowi, to dobrze się wpisują w nowoczesne ogrodowe trendy.
Jak osłonić ogród przed sąsiadami?
Sporo można zaoszczędzić na grodzeniu. Alternatywą dla murów z kamienia czy betonowych kształtek ogrodzeniowych, kutych przęseł i aluminiowych profili może być ogrodzenie panelowe ze stalowych prętów, a nawet zwykłej siatki. Jego zaletą, poza przystępną ceną, jest prosty i szybki montaż. Nie musi mieć cokołu, można też wykorzystać gotową modułową podmurówkę z betonu.
Takie ogrodzenie w zasadzie wszędzie pasuje. Lubi zarówno nowoczesną, jak i tradycyjną architekturę, sprawdzi się w zacisznych miejskich uliczkach i na wsi w otwartym krajobrazie. Jest doskonałą bazą pod pnącza, dzięki którym szybko staje się nieprzeniknione. Zielona ściana dobrze izoluje posesję i tworzy ciekawe tło ogrodowej kompozycji.
Wybierając materiały budowlane, trzeba pamiętać, że oszczędności bywają pozorne. Na przykład taras z sosny czy świerku jest dużo tańszy od tego z drewna egzotycznego, niestety trzeba się liczyć z tym, że może zacząć butwieć już po dziesięciu latach, nawet pomimo regularnej konserwacji.
Pomysły na ogród zrób to sam
Niektóre elementy wyposażenia ogrodu można wykonać samemu, wykorzystując materiały z recyklingu. Od lat hitem są meble z drewnianych palet i skrzynek, można je nawet kupić i często nie są tanie. Jednak możliwości jest znacznie więcej. Najtańsze donice powstaną z kobiałek, w których są sprzedawane truskawki, czy puszek po konserwach (pięknie rdzewieją), półki i ławeczki można zrobić z desek szalunkowych, a podpory pod pnącza z drutów zbrojeniowych, które zostały po budowie.
Warto też sięgnąć po surowce z odzysku. Materiały z rozbiórki, resztki po budowach bądź końcówki partii w składach z materiałami budowlanymi będą nie tylko tańszą, ale również inspirującą alternatywą do budowy ścieżek oraz małej architektury ogrodowej.
Jak tanim kosztem ozdobić ogród?
Łaskawym okiem warto spojrzeć na rośliny, które już są na działce. Krzewy i drzewa, nawet jeśli to są zwykłe, pospolite gatunki, takie jak brzozy, sosny, czeremchy, derenie czy bzy czarne, mogą tworzyć kanwę ogrodu, oparcie dla kompozycji powstałej z bardziej wyrafinowanych roślin. Można je przyciąć, żeby nadać im odpowiedni kształt. Nic nie kosztują, a wypełniają przestrzeń zielenią i sprawiają, że ogród jest dojrzały, bujny i przyjazny dla dzikich zwierząt.
Rośliny wybieraj z rozwagą. Przede wszystkim należy kupować te gatunki i odmiany, które pasują do siedliska na działce, czyli nasłonecznienia, rodzaju gleby i jej wilgotności oraz najniższej temperatury zimą. Jeśli będą dobrze przystosowane do warunków, jakie panują w ogrodzie, będą zdrowo rosły, a ich pielęgnacja sprowadzi się do minimum. To oznacza oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także czasu. Nie trzeba ich będzie ciągle podlewać, ratować opryskami, a po mroźnej zimie wymieniać na nowe, ponieważ przemarzły.
Co można posadzić zamiast trawy?
Lepiej zrezygnować z dużego trawnika – żeby był ładny, musi być regularnie nawadniany. Im darń jest niżej koszona, tym potrzebuje więcej podlewania, dlatego trawnik częściowo można zastąpić łąką kwietną, sprawdzą się też rośliny zadarniające.
Co położyć na ziemię w ogrodzie?
Żeby zmniejszyć zapotrzebowanie ogrodu na podlewanie, ziemię wokół roślin należy przykryć korą lub inną ściółką, która ograniczy parowanie. Warto także zwiększyć zawartość próchnicy w podłożu, ponieważ chłonie ona wilgoć i magazynuje ją jak gąbka.
Oszczędna gospodarka wodą pozwoli zmniejszyć jej zużycie nawet o 70%. Jej zużycie w ogrodzie zależy od roślin, jakie w nim rosną. Jedne muszą mieć stale wilgotną glebę, inne dobrze znoszą suszę. Jeśli ziemia na działce jest kiepska i łatwo przesycha, trzeba wybrać te drugie, w przeciwnym razie ilość wody wykorzystywanej do podlewania będzie ogromna. Obok siebie należy sadzić gatunki o podobnych wymaganiach.
Spore oszczędności wody można poczynić dzięki rozprowadzeniu w ogrodzie automatycznego systemu nawadniania, który precyzyjnie doprowadza wodę wprost do roślin.
Warto także korzystać z wody, którą daje niebo, czyli łapać deszczówkę – najlepiej przez montaż instalacji do jej zbierania z połaci dachu i gromadzenia w zbiorniku zakopanym w pobliżu domu.
Listen on Spreaker.