Co posadzić od północnej strony domu? Jakie rośliny kwitnące do cienia?

2024-04-30 13:37

Co posadzić od północy? Roślin kwitnących w cieniu jest całkiem sporo. Przygotowaliśmy całą listę kwitnących krzewów i bylin, które wcale nie muszą rosnąć w słońcu, a bardzo dobrze znoszą cień. Jakie rośliny kwitnące nadają się do cienia?

Spis treści

  1. Jakie kwiaty mogą rosnąć w cieniu?
  2. Co posadzić od północnej strony domu?
  3. Co posadzić w zacienionym miejscu?
  4. Jakie kwiaty nie potrzebują dużo światła?
  5. Jakie rośliny do zacienionego ogrodu?
  6. A co jeśli zależy nam na zadarnieniu sporej przestrzeni w półcieniu lub cieniu?

Jakie kwiaty mogą rosnąć w cieniu?

Kwitnące rośliny kojarzą się nam głównie ze skąpanymi w promieniach słońca rabatami, ale co zrobić, jeśli nasz ogród jest leśny, zacieniony lub pełen cienistych zakątków? Wbrew pozorom nie musimy w takiej sytuacji rezygnować z kwiatów, gdyż roślin kwitnących w cieniu lub półcieniu jest zaskakująco dużo. Zwykle pochodzą ze środowiska leśnego, gdzie promienie słońca przedzierają się przez korony drzew i docierają do dna lasu w postaci światła rozproszonego. Chcąc przetrwać w takich warunkach, rośliny musiały się dostosować i poradzić sobie z niedoborami światła, dlatego także w zacienionym ogrodzie powinny poczuć się dobrze. Trzeba tylko pamiętać, że w środowisku naturalnym mają zwykle do dyspozycji próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże, więc podobnych warunków będą oczekiwały także w uprawie (nieliczne gatunki cienioznośne poradzą sobie z suszą, w tym m.in. zadrzewnia nadbrzeżna i bezogonkowa oraz ukwap dwupienny).

Co posadzić od północnej strony domu?

Jednym z bardziej problematycznych miejsc do uprawy roślin jest północna strona domu. Nie możemy tam posadzić dużych gatunków, bo ich silne, rozrastające się korzenie mogłyby uszkodzić fundamenty budynku, dlatego drzewa i krzewy o mocnych, rozległych korzeniach odpadają. Można natomiast pokusić się o posadzenie krzewów o płytkim lub niezbyt ekspansywnym systemie korzeniowym oraz bylin.

Od północnej strony domu dobrze będą prezentować się różaneczniki i hortensje ogrodowe, które ładnie kwitną przez cały sezon (pierwsze wiosną, drugie latem). Oba gatunki preferują jednak próchnicze, lekko wilgotne podłoże o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Od północnej strony domu możemy też posadzić cienioznośne byliny takie jak funkie, brunnery, bergenie, parzydło leśne, języczkę Przewalskiego, pluskwice, mahonię pospolitą, ciemierniki, a także pochodzącą ze środowiska leśnego, dwuletnią naparstnicę purpurową.

Co posadzić w zacienionym miejscu?

Na zacienionym stanowisku bardzo dobrze poczują się przede wszystkim liczne paprocie i bluszcz pospolity. Wprawdzie na ich kwiaty nie ma co liczyć (paprocie nie kwitną wcale, a bluszcze dopiero po wielu latach), za to mogą one stanowić doskonałe towarzystwo dla tolerujących zacienienie roślin kwitnących, takich jak bergenie, hortensje ogrodowe, niektóre bodziszki, konwalie majowe, tawułki chińskie i Arendsa, pluskwice, parzydło leśne, karłowe odmiany laurowiśni (np. 'Otto Luyken'), a nawet ozdobne z liści, ale też ładnie kwitnące brunnery, funkie i żurawki (szczególnie żurawka krwista, o pięknych, licznych, jaskrawoczerwonych kwiatach), a także kwiaty sezonowe jak begonie stale kwitnące czy niecierpki.

Jakie kwiaty nie potrzebują dużo światła?

Choć kwitnące rośliny zwykle kochają słońce, wiele gatunków do wydania kwiatów nie potrzebuje dużo światła. Jeśli tylko będą miały do dyspozycji światło rozproszone, przenikające przez korony drzew, mogą kwitnąć niezawodnie i obficie. Do grona takich roślin należą m.in.: konwalia majowa, bergenie, tawułka Arendsa i tawułka chińska, parzydło leśne, lilia złotogłów i lilia tygrysia, a także gatunki sezonowe, takie jak begonie stale kwitnące czy niecierpki.

Jakie rośliny do zacienionego ogrodu?

W zacienionym lub półcienistym ogrodzie możemy stworzyć z kwiatów i roślin im towarzyszących wiele ciekawych kompozycji.

  • Jeśli dysponujemy stanowiskiem z wilgotną, kwaśną ziemią, będzie to doskonałe miejsce na wrzosowisko, na którym świetnie poczują się gatunki kwasolubne, preferujące cieniste lub półcieniste stanowiska jak różaneczniki, pierisy japońskie, modrzewnice, kalmie szerokolistne czy kiścienie wawrzynowe.
  • Na półcienistych lub zacienionych rabatach oraz próchniczych, wilgotnych podłożach możemy zestawiać ze sobą takie rośliny kwitnące jak: funkie, brunery, bergenie, żurawki, parzydło leśne, języczkę Przewalskiego, pluskwice groniaste i proste, ciemierniki, serduszka okazałe, zawilce japońskie, rodgersję stopowcolistną, dzwonki karpackie, mahonię pospolitą, laurowiśnię wschodnią 'Otto Luyken', wawrzynek wilczełyko (roślina silnie trująca), miodunkę wąskolistną i plamistą, tawułki chińskie i Arendsa, lilię złotogłów i tygrysią, a także mało znaną, ale bardzo interesującą gilenię trójlistkową.
  • Jako uzupełnienie kompozycji z cienioznośnych bylin, możemy wykorzystać kwiaty sezonowe i jednoroczne jak begonie stale kwitnące i bulwiaste czy niecierpki.
  • Jeśli na zacienionym stanowisku dysponujemy ogrodzeniem, możemy posadzić przy nim przywarkę japońską, która z czasem stworzy nam wspaniały, a do tego kwitnący latem żywopłot.

A co jeśli zależy nam na zadarnieniu sporej przestrzeni w półcieniu lub cieniu?

Nic prostszego, wystarczy tylko posadzić barwinek pospolity, dąbrówkę rozłogową, pragnię syberyjską, ułudkę wiosenną, kokoryczkę wielokwiatową lub runiankę japońską, które szybo się rozrosną i ładnie zakryją całe podłoże. Z zagospodarowaniem wolnej przestrzeni w cieniu lub półcieniu, dobrze poradzi sobie też jasnota plamista (odmiany ozdobne), ułudka wiosenna, konwalia majowa i niektóre bodziszki (bodziszek korzeniasty, bodziszek kantabryjski, bodziszek żałobny).

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie