Krzewy cieniolubne - jakie krzewy mogą rosnąć w cieniu i półcieniu? Te sobie poradzą!

2024-08-06 7:32

Nie musisz rezygnować z posadzenia krzewów w zacienionym miejscu ogrodu. Lista krzewów cieniolubnych, które można uprawiać w zacienieniu, jest zawężona, ale zdecydowanie jest w czym wybierać. Poznaj godne polecenia krzewy do cienia.

Spis treści

  1. Krzewy zimozielone do cienia
  2. Bukszpan wiecznie zielony lubi cień
  3. Cis pospolity może rosnąć w cieniu
  4. Ostrokrzew Meservy nadaje się do cienia
  5. Mahonia pospolita urośnie w cieniu
  6. Różaneczniki na miejsca zacienione
  7. Krzewy okrywowe do cienia
  8. Krzewy do cienia zrzucające liście na zimę – ozdobne z kwiatów i owoców

Krzewy do cienia są cenne, ponieważ pozwalają zaaranżować te zakątki ogrodu, które stale lub przez większą część dnia pozostają zacienione (np. stronę północną ogrodu). Dużą grupę krzewów znoszących zacienienie stanowią znane i cenione rośliny. Warto z nich korzystać, gdyż zazielenią i stworzą efekt piętrowości nawet w „trudnych” miejscach. Poniższe gatunki krzewów mają różnorodne zastosowanie: pozwolą na założenie żywopłotu, dobór solitera w wyeksponowanym miejscu, osłonięcie brzydkiej ściany lub pokrycie terenu. Te krzewy lubią cień i sprawdzą się w zacienionym ogrodzie. 

Krzewy zimozielone do cienia

Krzewy zimozielone są ozdobne przez cały rok, dlatego to cenione dekoracje przydomowych ogrodów. Niektóre gatunki tradycyjnie wykorzystuje się na formowane żywopłoty. Uprawiane w cieniu powinny być rzadziej przycinane i podlewane. Ponadto można je sadzić także pojedynczo lub w kompozycjach drzewiasto-krzewiastych.

Bukszpan wiecznie zielony lubi cień

Jednym z najpopularniejszych gatunków, które poradzą sobie w zacienieniu jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). To gęsty, zwarty krzew o wolnym wzroście. Wytwarza atrakcyjne, błyszczące, eliptyczne liście. Nadaje się do formowania figur. Może tworzyć niskie obwódki, średnie lub wysokie żywopłoty. Niestety w ostatnich latach jego popularność regularnie spada. Winna sytuacji jest ćma bukszpanowa, która doprowadza do masowego zamierania roślin.

Cis pospolity może rosnąć w cieniu

Znakomicie w cieniu radzi sobie cis pospolity (Taxus baccata). Wytwarza ciemnozielone, delikatne w dotyku igły. Tworzy efektowne czerwone owoce – nibyjagody. Cała roślina poza osnówką jest silnie trująca. W sprzedaży dostępne są także odmiany nie zawiązujące owoców (np. 'Overeynderi').

Ostrokrzew Meservy nadaje się do cienia

Jednym z najpiękniejszych krzewów do cienia jest ostrokrzew Meservy (Ilex meserveae). Roślina jest ozdobna z błyszczących, kolczastych liści oraz okrągłych, czerwonych owoców. Gatunek jest lepiej przystosowany do polskiego klimatu od kuzyna, ostrokrzewu kolczastego. Aby wydał owoce, w danym zakątku powinno się posadzić przynajmniej dwa egzemplarze różnej płci.

Mahonia pospolita urośnie w cieniu

Pod drzewami często uprawia się również mahonię pospolitą (Mahonia aquifolium). Krzew ten osiąga zwykle wysokość do 1 m, jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego doskonale nadaje się do ogrodów w miastach. Mahonia jest rośliną zimozieloną i mrozoodporną.

Różaneczniki na miejsca zacienione

  • Półcień to domena różaneczników (Rhododendron) znanych z pięknego, obfitego kwitnienia. W sprzedaży dostępne są gatunki i odmiany różniące się rozmiarami oraz barwą kwiatów.
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Krzewy okrywowe do cienia

Niektóre krzewy dobrze rosnące w miejscach zacienionych można wykorzystywać jako rośliny okrywowe. Taką funkcję mogą pełnić na przykład:

  • trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) - krzew radzi sobie zarówno w słońcu, jak i w miejscach zacienionych,
  • suchodrzew chiński (Lonicera pileata) - ma drobne, lancetowate liście, kremowobiałe kwiaty i purpurowe owoce,
  • irga szwedzka (Cotoneaster suecicus) - karłowy krzew, dorasta do 40-60 cm wysokości, ma drobne, błyszczące, ciemnozielone liście, kwitnie na biało od maja do końca czerwca; owoce są pojedyncze, kuliste, jaskrawoczerwone, utrzymują się na krzewie aż do wiosny. Gatunek jest tolerancyjny względem gleby.
  • irga Dammera (Cotoneaster dammeri),
  • irga drobnolistna (Cotonester procumbens).

Przeczytaj też:

Krzewy do cienia zrzucające liście na zimę – ozdobne z kwiatów i owoców

  • Jedną z bardziej niesztampowych propozycji do cienia jest porzeczka alpejska (Ribes alpinum) 'Schmidt'. Osiąga 1-2 m wysokości. Tworzy żółte kwiatostany i czerwone owoce. Radzi sobie zarówno w słońcu, jak i cieniu. Znosi zanieczyszczenie powietrza i warunki miejskie. Może być uprawiana na żywopłot.
  • Dość obficie w półcieniu zakwita żylistek szorstki (Deutzia scabra). Tworzy efektowne wiechy złożone z lekko różowych kwiatów. Kwitnie od czerwca do lipca. Dorasta do 3 m wysokości. Po kwitnieniu powinno się go przyciąć. W czasie łagodnych zim liście żylistka mogą częściowo utrzymywać się na krzewie.
  • W zacienionym miejscu na trawniku lub przy ogrodzeniu można posadzić niski wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum). Jego zaletą jest wczesne kwitnienie – zakwita w marcu lub kwietniu jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty są różowe. Później krzew wykształca czerwone owoce. Są bardzo trujące.
Różanecznik
Autor: GettyImages Różanecznik

Czy rozpoznasz te ozdobne krzewy?

Pytanie 1 z 9
Jaki to krzew?
forsycja
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.