Wąski ogród - aranżacja. Jak urządzić wąski ogród?

2022-07-26 18:15

Pomysł na wąski ogród. Dobra aranżacja ogrodu i zagospodarowanie działki, pozwala wykorzystać nawet jej małe i wąskie, pozornie bezużyteczne fragmenty. Zobacz, jak zaprojektować wąski ogród, jakie wybrać rośliny do aranżacji wąskiego ogrodu.

waski-ogrod
Autor: Andrzej Szandomirski Ogród między domem a ogrodzeniem. Wąski skrawek terenu łatwo zamienić w malowniczy zakątek. Wystarczą drewniane konstrukcje przecinające działkę i posadzone obok pnącza. Na razie rośliny są małe, ale kiedy urosną, podzielą ogród na kameralne wnętrza

Stawiając dom na niewielkiej działce, staramy umieścić go tak, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń i by była możliwa dobra aranżacja ogrodu. Wąski ogród to często fragmenty, wąski przesmyk między ścianą domu i ogrodzeniem. Radzimy, jak urządzić wąski ogród, by był efektownym i miłym zakątkiem.

Jak zaaranżować i urządzić wąski ogród

Wąski ogród zazwyczaj ma 4 m szerokości, bo taka jest przepisowa minimalna odległość budynku od granicy działki (może być węższy – 3 m, jeśli ściana nie ma drzwi i okien). Pojawia się pytanie, jak wykorzystać takie miejsce, jak wykonać aranżację wąskiego ogrodu. Często pozostaje niezagospodarowane i wtedy tracimy część tak cennej przecież powierzchni terenu. Warto więc starannie przemyśleć, jakie mamy możliwości i ładnie urządzić wąski ogród.

Rozwiązanie powinno powstać na etapie projektowym zagospodarowania całej posesji. Wtedy możemy zaplanować aranżację wąskiego ogrodu, najkorzystniejszą lokalizację części gospodarczej, wypoczynkowej i reprezentacyjnej, biorąc pod uwagę kształt działki, nasłonecznienie terenu oraz walory i uciążliwości jej najbliższego sąsiedztwa. Musimy podjąć decyzję, czy wąskim przesmyk w aranżacji ogrodu wypełnić nawierzchnią i traktować jako część gospodarczą, czy też raczej obsadzić roślinami ozdobnymi.

Przeczytaj też:

Wąski ogród jako zaplecze gospodarcze

Jeżeli zdecydujemy się potraktować wąski ogród jako plac gospodarczy, postarajmy się o zgodę sąsiadów na umieszczenie śmietnika w ostrej granicy właśnie po tej stronie działki (zwłaszcza gdy elewacja pozbawiona jest otworów okiennych i drzwiowych). Oddzielmy się też szczelnym ogrodzeniem. Będziemy mogli pozostawiać tu sprzęty i narzędzia do pielęgnacji ogrodu, ustawić kompostownik, beczkę na deszczówkę, a jeżeli wiata śmietnikowa będzie odpowiednio zaprojektowana, także gromadzić pod nią drewno opałowe. Można też w tej części umieścić budę dla psa. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozostała część posesji będzie zagospodarowana tak, by pełnić funkcję reprezentacyjną i rekreacyjną.

Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu: rodzaje ogrodzenia >>>

Wąski ogród - efektowny zakątek

Między ogrodzeniem a ścianą budynku możemy stworzyć porośnięty pięknymi roślinami pas terenu, albo – jeśli działka jest bardzo mała – urokliwe miejsce wypoczynku. W tym drugim wypadku wystarczy tyle nawierzchni, by pomieścić stół i krzesła czy ławy. Wokół trzeba posadzić starannie dobrane rośliny, które stworzą klimat zacisznego wnętrza i oddzielą to miejsce od pozostałej części posesji.

Dobrym rozwiązaniem jest pergola porośnięta pnączami, tworząca zieloną bramę lub rodzaj parawanu. Innym doskonałym sposobem wykorzystania niewielkiej przestrzeni jest urządzenie wzdłuż ogrodzenia podwyższonej rabaty lub kompozycji rabat różnej wysokości. Możemy wtedy lepiej wyeksponować rośliny, ale też mamy kontrolę nad ich rozrastaniem się.

Jak dobrać rośliny do wąskiego ogrodu?

Projektując obsadzenie roślinami wąskiego pasa terenu między ogrodzeniem i ścianą budynku, należy przede wszystkim dobierać je pod kątem wymagań siedliskowych. Jeżeli przy wyborze kierujemy się jedynie ich efektownym wyglądem, nie osiągniemy zamierzonego celu. Rośliny będą wolno rosły i słabo kwitły, łatwo ulegały chorobom i nie obronią się przed szkodnikami. Pamiętajmy, że najważniejsza jest ilość światła słonecznego, jakie pada na obsadzany fragment terenu, istotna jest też wilgotność, chociaż brak wody możemy uzupełniać intensywniejszym podlewaniem (zużywamy jednak wtedy więcej wody i ponosimy dodatkowe koszty).

Gdy – po rozpoznaniu stopnia nasłonecznienia i wilgotności danego stanowiska – przystępujemy do przygotowania projektu, przy tworzeniu kompozycji dobrze jest kierować się następującymi zasadami:

  • po pierwsze: wybierajmy rośliny, które nie rozrastają się w sposób niekontrolowany;
  • po drugie: wykorzystujmy płaszczyzny pionowe, czyli ogrodzenie i ścianę, sadząc przy nich szybko i bujnie rosnące oraz efektownie kwitnące pnącza. Dzięki temu stworzymy przyjemne zielone wnętrze, a porośnięta pędami i liśćmi ściana zastąpi zieleń dorodnych drzew;
  • po trzecie: stosujmy wysokie rośliny o pokroju kolumnowym, ewentualnie formy szczepione na pniu, które niewiele się rozrosną wzwyż i wszerz;
  • po czwarte: obsadzajmy podłoże wokół nawierzchni roślinami zadarniającymi różnej wysokości, które stworzą efektowny zwarty dywan;
  • po piąte: kompozycję wykańczajmy pojedynczymi okazami tworzącymi zwarte kępy średniej wysokości lub formowanymi krzewami.

Pielęgnacja roślin w wąskim ogrodzie

Nawet na małym skrawku terenu nie unikniemy prac pielęgnacyjnych. Konieczne będzie nie tylko podlewanie i nawożenie roślin, ale też regularne przycinanie pędów, gdy rośliny będą rosnąć zbyt bujnie, zarastać ścieżkę lub wzajemnie się zagłuszać. Warto zatem umieścić w ścianie od tej strony gniazdo elektryczne (IP44 – bryzgoszczelne) i kran, z którego można czerpać wodę.

Budowa studni na działce: jakich formalności dopełnić, aby wybudować własne ujęcie wody? >>>

Wygodne przejście w wąskim ogrodzie

Niezależnie od tego, czy potraktujemy przesmyk między ogrodzeniem a elewacją jako powierzchnię gospodarczą, czy jako pas zieleni ozdobnej, warto zapewnić komunikację z pozostałą częścią działki. Nawierzchnia powinna prowadzić od frontowej części podjazdu lub chodnika, tak by wygodnie i szybko można było przejść na przeciwną stronę posesji, omijając część reprezentacyjną czy wypoczynkową. Nie musi jednak być solidnie wybrukowanym traktem – wystarczą luźno ułożone płyty lub ścieżka żwirowa.

Sytuacja jest odmienna, jeśli drzwi wejściowe znajdują się w bocznej elewacji i właśnie na tym skrawku powierzchni musi się znaleźć chodnik prowadzący do domu. Wtedy warto nadać mu odpowiednią rangę, utwardzając efektowną kostką kamienną, klinkierową lub betonową. Można też pomyśleć o ozdobieniu jej dekoracyjnym wzorem z elementów o innej barwie i fakturze.

Przeczytaj też: Ścieżki ogrodowe i nawierzchnie w ogrodzie

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecic go projektantowi?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie