Śmietnik na działce: jakie miejsce wybrać na śmietnik

2010-08-25 14:14

Śmietnik na działce powinien być zlokalizowany tak, by łatwy dostęp do niego mieli zarówno właściciele posesji, jak i służby oczyszczania. Podpowiadamy jakie miejsce wybrać na śmietnik i jak zaplanować śmietnik, aby był nie tylko wygodny, lecz także nie psuł estetyki domu.

Śmietnik funkcjonalny i estetyczny. Jak zaplanować śmietnik?
Autor: Andrzej Szandomirski Budowla z bloczków betonowych wygląda jakby wyrosła z ogrodzenia. Zadaszenie będzie dobrą podporą dla roślin pnących

Wybór odpowiedniego miejsca na śmietnik to nie lada sztuka. Z jednej strony powinien być tam, gdzie dla nas najwygodniej – czyli nie za daleko od domu. Ale jednocześnie pracownicy firm wywożących śmieci muszą mieć do niego łatwy dostęp. Śmietnik nie powinien rzucać się w oczy – najlepiej, gdyby stopił się z ogrodzeniem lub został dyskretnie wkomponowany w ogród. Również w tym przypadku nieocenione będą kamuflaże roślinne. Rozwiązań jest wiele – wybierzmy najlepiej pasujące do naszej działki. Tylko zróbmy to koniecznie jeszcze na etapie planowania otoczenia domu!

Jakie miejsce wybrać na śmietnik

Śmietnik najlepiej usytuować w linii ogrodzenia. Nie będzie niepotrzebnie zajmował miejsca w ogrodzie, łatwo da się też odizolować go wizualnie, a i pracownicy firmy zajmującej się wywozem odpadów będą mieli do niego wygodny dostęp. Najmniej korzystna lokalizacja to sąsiedztwo furtki wejściowej. Na wąskiej działce, kiedy nie da się tego uniknąć, zadbajmy, aby obie furtki – wejściowa i ta do pojemników ze śmieciami – nie kolidowały ze sobą, na przykład gdy będą równocześnie otwierane. Warto też przy takim rozwiązaniu szczególnie starannie opracować sposób ukrycia śmietnika przed wzrokiem gości wchodzących na posesję.

Uwaga! Budowa śmietnika nie wymaga pozwolenia. Natomiast zamiar jego budowy trzeba zgłosić w starostwie co najmniej 30 dni przed zaplanowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych.

Jaki wybrać śmietnik?

Śmietnik powinien być tak duży, aby pomieścił tyle pojemników na odpady, ile potrzebują mieszkańcy domu. Statystyczna czteroosobowa rodzina w ciągu jednego tygodnia zapełnia śmieciami 120-litrowy pojemnik. Oczywiście, jeżeli zużywamy ponadprzeciętną ilość napojów w kartonach lub butelkach plastikowych, śmieci będzie więcej.

Odpady należy gromadzić w szczelnych, przeznaczonych do tego celu pojemnikach ustawionych na utwardzonej powierzchni. Żeby uniknąć zalewania i nagrzewania odpadów, pojemniki warto osłonić zadaszeniem o wysokości zapewniającej łatwy dostęp do nich i wygodne unoszenie pokrywy. Najlepiej, gdy śmietnik jest architektonicznie dopasowany do ogrodzenia. Jego furtki, szerokości co najmniej 80 cm, powinny otwierać się na zewnątrz budowli. Ściany i słupki śmietnika warto – przynajmniej od wewnątrz – wykończyć materiałem nadającym się do mycia, najlepiej bez fug, który łatwo będzie utrzymać w czystości.

Śmietnik funkcjonalny i estetyczny. Jak zaplanować śmietnik?
Autor: Mariusz Bykowski Proste rozwiązanie. Materiały i forma budowli nawiązują do ogrodzenia. Pojemniki osłania dyskretny daszek

Aranżacja śmietnika

Miejsce składowania śmieci możemy zaaranżować na jeden z trzech podanych poniżej sposobów.

  • Miejsce na pojemnik na śmieci od strony posesji – przy ogrodzeniu, jeśli działka jest niewielka, albo w głębi ogrodu, jeśli dom jest położony z dala od ulicy. Wprawdzie dzięki temu mamy w ogrodzeniu mniej furtek, ale za to pojemniki do opróżnienia musimy sami wystawiać na zewnątrz posesji. Przydadzą się wtedy
    kubły z kółkami – łatwiej się je przemieszcza.
  • Śmietnik z dwiema zamykanymi na klucz furtkami: jedną od strony posesji, drugą – otwieraną tylko w dniu wywozu śmieci – od strony ulicy. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i wygodne, unikamy bowiem podrzucania śmieci z zewnątrz.
  • Zatoczka śmietnikowa otwarta od strony ulicy. To chyba najgorsze rozwiązanie. Ryzykujemy bowiem podrzucanie przez przechodniów śmieci i ewentualne rozwlekanie ich po ulicy przez zwierzęta. Poza tym takie pojemniki, nawet często opróżniane, to mało estetyczny widok.

Polecamy film: Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci? Więcej filmów na Murator.tv

Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie