| muratordom.pl » Ogród » Meble, mała architektura » Śmietnik w ogrodzie: jak zbudować śmietnik, żeby ładnie się prezentował

Śmietnik w ogrodzie: jak zbudować śmietnik, żeby ładnie się prezentował

Śmietnik w ogrodzie, jako element małej architektury, powinien wyglądem nawiązywać do otoczenia i ładnie się prezentować. Warto zadbać, aby śmietnik był nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny - szczególnie, gdy usytuowany jest od frontu. Podpowiadamy jak zbudować śmietnik w ogrodzie, by ładnie się prezentował.

Miejsce na śmietnik najczęściej znajduje się w obrębie ogrodzenia posesji. Na małych działkach śmietnik zwykle stoi przy furtce, na większych można go ukryć gdzieś w głębi, wtapiając w otaczającą zieleń. Tak, czy inaczej, do śmietnika musi być zapewniony wygodny dostęp, zarówno dla mieszkańców, jak i dla firmy wywożącej odpady.

Pomysł na ukrycie śmietnika

Sposobów na ukrycie pojemników na odpady jest kilka, wybór zależy od pomysłowości i gustu inwestora. Najczęściej spotykane rozwiązanie to zadaszone osłony lub osobne pomieszczenia. Osłony, to wsparte na czterech słupach zadaszenie z ażurowymi – drewnianymi lub metalowymi – ściankami bocznymi i jedną lub dwiema furtkami.
Podstawę stanowić powinien fundament. W przypadku śmietnika fundament nie musi być głęboki – zwykle wystarcza 50-60 cm. Wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Kolejno układamy zbrojenie z prętów i wlewamy posadzkę cementową – której zastosowanie jest wygodne i skraca czas budowy –  lub tradycyjny beton. Na tak utwardzonej posadzce muruje się murki lub słupy. Słupy najczęściej stawia się z klinkierowej cegły albo wylewa w całości z betonu. Można je obłożyć naturalnym kamieniem, gresem lub płytkami ceramicznymi, czyli materiałami, które łatwo utrzymać w czystości i które nie ulegają degradacji biologicznej i chemicznej, co ma duże znaczenie przy składowaniu odpadów.
Śmietnik powinien być osłonięty daszkiem, który będzie chronić pojemniki przed promieniami słońca i opadami atmosferycznymi.

Budowa śmietnika

Do murowania i spoinowania cegieł klinkierowych oraz spoinowania płytek klinkierowych używa się zapraw specjalistycznych. Jest to gotowa sucha mieszanka, produkowana na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. W swoim składzie zawiera tras, czyli minerał pochodzenia wulkanicznego, ograniczający możliwość powstawania wykwitów na wymurowanej powierzchni.
Natomiast do klejenia płytek na zewnątrz powinniśmy użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3801

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3801

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM EKSPERTA

Śmietnik zgodny z prawem

Zadaszone osłony śmietnikowe zaliczane są do obiektów małej architektury i nie wymagają pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie. Prawo budowlane, a w szczególności Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, reguluje kwestie odległości pomiędzy kontenerem na śmieci a budynkiem mieszkalnym (art. 22-25). I tak:

  • Odległość śmietnika od drzwi i okien budynków powinna wynosić 10 m, a od działki sąsiada 3 m. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli śmietniki na obu działkach stykają się.
  • W zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się zmniejszenie odległości od okien i drzwi do 3 m, a od granicy działki do 2 m.
  • Dojścia i dojazd do śmietników powinny być utwardzone.

Joanna Złoczewska, GRUPA ATLAS

Jeżeli śmietnik ma zostać otynkowany, można do jego budowy użyć cegły zwykłej lub pustaków ceramicznych. Przy wykonywaniu prac murarskich trzeba zadbać o właściwe wykonanie hydroizolacji, która uniemożliwi przedostawanie się wilgoci z gruntu do muru konstrukcyjnego, co może doprowadzić w przyszłości do odparzania się  warstwy tynku, zwłaszcza wypraw o niskiej paroprzepuszczalności (np. tynku akrylowego).

Polecamy film: Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci? Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
6 najczęściej popełnianych błędów przy...

Niezabezpieczone deski tarasowe, szelest w ścianie, na który nie zwracamy uwagi, czy stosowanie...

Grill gazowy w ogrodzie. Dlaczego warto wybrać...

Grill gazowy sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie, dlatego grille gazowe...

Jaki grill ogrodowy kupić? Najnowsze trendy w...

Sezon grillowy w pełni. Czas najwyższy kupić grilla ogrodowego. Jaki będzie najlepszy? Ekpert wyjaśnia, jakie...

Wiosenne prace ogrodowe, czyli jak przygotować...

Nadszedł czas robienia porządków na posesji i przygotowanie mebli ogrodowych na nachodzący sezon....

Projekt domku dla dzieci. Pobierz gotowy projekt...

Spełnij marzenia swoich dzieci i samodzielnie zbuduj im domek do zabawy w ogrodzie! W projekcie znajdziesz ...