| muratordom.pl » Ogród » Meble, mała architektura » Śmietnik też może być ładny

Śmietnik też może być ładny

Śmietnik, jako element małej architektury, powinien wyglądem nawiązywać do otoczenia. Ponadto, warto zadbać, aby był nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny, szczególnie, gdy usytuowany jest od frontu.

Miejsce na śmietnik najczęściej znajduje się w obrębie ogrodzenia posesji. Na małych działkach zwykle stoi przy furtce, na większych można go ukryć gdzieś w głębi, wtapiając w otaczającą zieleń. Tak, czy inaczej, do śmietnika musi być zapewniony wygodny dostęp, zarówno dla mieszkańców, jak i dla firmy wywożącej odpady.

Pomysł na śmietnik

Sposobów na ukrycie pojemników na śmieci jest kilka, wybór zależy od pomysłowości i gustu inwestora. Najczęściej spotykane rozwiązanie to zadaszone osłony lub osobne pomieszczenia. Osłony, to wsparte na czterech słupach zadaszenie z ażurowymi – drewnianymi lub metalowymi – ściankami bocznymi i jedną lub dwiema furtkami.
Podstawę stanowić powinien fundament. W przypadku śmietnika fundament nie musi być głęboki – zwykle wystarcza 50-60 cm. Wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Kolejno układamy zbrojenie z prętów i wlewamy posadzkę cementową – której zastosowanie jest wygodne i skraca czas budowy –  lub tradycyjny beton. Na tak utwardzonej posadzce muruje się murki lub słupy. Słupy najczęściej stawia się z klinkierowej cegły albo wylewa w całości z betonu. Można je obłożyć naturalnym kamieniem, gresem lub płytkami ceramicznymi, czyli materiałami, które łatwo utrzymać w czystości i które nie ulegają degradacji biologicznej i chemicznej, co ma duże znaczenie przy składowaniu odpadów.
Śmietnik powinien być osłonięty daszkiem, który będzie chronić pojemniki przed promieniami słońca i opadami atmosferycznymi.

Właściwa zaprawa

Do murowania i spoinowania cegieł klinkierowych oraz spoinowania płytek klinkierowych używa się zapraw specjalistycznych. Jest to gotowa sucha mieszanka, produkowana na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. W swoim składzie zawiera tras, czyli minerał pochodzenia wulkanicznego, ograniczający możliwość powstawania wykwitów na wymurowanej powierzchni.
Natomiast do klejenia płytek na zewnątrz powinniśmy użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3801

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3801

ZDANIEM EKSPERTA

Zgodnie z prawem

Zadaszone osłony śmietnikowe zaliczane są do obiektów małej architektury i nie wymagają pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie. Prawo budowlane, a w szczególności Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, reguluje kwestie odległości pomiędzy kontenerem na śmieci a budynkiem mieszkalnym (art. 22-25). I tak:

  • Odległość śmietnika od drzwi i okien budynków powinna wynosić 10 m, a od działki sąsiada 3 m. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli śmietniki na obu działkach stykają się.
  • W zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się zmniejszenie odległości od okien i drzwi do 3 m, a od granicy działki do 2 m.
  • Dojścia i dojazd do śmietników powinny być utwardzone.


Joanna Złoczewska, GRUPA ATLAS

Gładko lub strukturalnie

Jeżeli śmietnik ma zostać otynkowany, można do jego budowy użyć cegły zwykłej lub pustaków ceramicznych. Przy wykonywaniu prac murarskich trzeba zadbać o właściwe wykonanie hydroizolacji, która uniemożliwi przedostawanie się wilgoci z gruntu do muru konstrukcyjnego, co może doprowadzić w przyszłości do odparzania się  warstwy tynku, zwłaszcza wypraw o niskiej paroprzepuszczalności (np. tynku akrylowego).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Drewniany domek ogrodowy dla dzieci - projekt...

Drewniany domek ogrodowy to marzenie prawie każdego dziecka. Jeżeli chcesz sprawić swojej pociesze radość,...

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie? Malowanie...

Drewniane elementy w ogrodzie narażone są na intensywne promieniowanie UV oraz na silne opady deszczu....

Drewno w ogrodzie. Jakie gatunki drewna sprawdzą...

Drewno w ogrodzie ma szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywane do budowy mebli, ogrodzeń, altan, pergoli i...

Wiosenne prace ogrodowe, czyli jak przygotować...

Nadszedł czas robienia porządków na posesji i przygotowanie mebli ogrodowych na nachodzący sezon....

6 najczęściej popełnianych błędów przy...

Niezabezpieczone deski tarasowe, szelest w ścianie, na który nie zwracamy uwagi, czy stosowanie...

Pergole ogrodowe - mała architektura, która...

Pergole ogrodowe to charakterystyczny element małej architektury ogrodowej, który zapewnia osobom...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.