| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Śmietnik koło domu. Szukamy odpowiedniego miejsca na wyrzucanie śmieci

Śmietnik koło domu. Szukamy odpowiedniego miejsca na wyrzucanie śmieci

Śmietnik w ogrodzeniu to najczęściej spotykane rozwiązanie. Można go jednak równie dobrze umieścić w odosobnionej gospodarczej części działki - na przykład w sąsiedztwie kompostownika, co czasami jest praktykowane na dużych działkach. Oto kilka praktycznych zasad i rad prawnych, z którymi powinieneś się zapoznać przed wybudowaniem śmietnika.

Tagi: śmietnik
Autor: Piotr Mastalerz

Idealny śmietnik nie skupia uwagi, ale jest dyskretnie włączony w kompozycję działki. Leży na uboczu, jednak w miejscu dostępnym dla firmy wywożącej odpadki

Gdzie wybudować śmietnik - w ogrodzeniu czy w głębi działki?

Śmietnik zwykle budowany jest w ogrodzeniu. Taka lokalizacja jest najlepsza, ponieważ umożliwia łatwy dostęp pracownikom firm wywożących odpadki. Można go też umieścić w odosobnionej gospodarczej części działki (na przykład w sąsiedztwie kompostownika, co czasami jest praktykowane na dużych działkach), jednak w tedy trzeba będzie pamiętać o cyklicznym wystawianiu pojemnika na zewnątrz w dni odbioru śmieci.

W jednym i drugim przypadku najlepiej zbudować zadaszoną i zamykaną wiatę z podłogą utwardzoną brukiem czy kostką betonową, bo to ułatwi utrzymanie czystości. Podłogę należy ułożyć równo z nawierzchnią na zewnątrz śmietnika, żeby łatwo można było wytaczać kontener.

Pojemniki muszą być zawsze szczelnie zamknięte, niedopuszczalne jest umieszczanie obok nich „na chwilę” foliowych toreb z posegregowanymi odpadkami, które czekają na recykling – staną się łatwym łupem dla kotów, mogą też przywabić inne zwierzęta, na przykład szczury.

Autor: Andrzej Szandomirski

Od strony ogrodu warto ukryć śmietnik za roślinami. Jego podłogę i dojście należy wybrukować, bo ułatwi to zachowanie czystości

Jak wybudować śmietnik zgodnie z prawem?

Zgodnie z przepisami na terenach zabudowy jednorodzinnej odległość zadaszonych osłon lub pomieszczeń z pojemnikami na śmieci nie może być mniejsza niż 3 m o d okien i drzwi budynków mieszkalnych oraz 2 m o d granicy z sąsiednią działką. Odległość ta nie obowiązuje, jeżeli sąsiedzi wybudują na granicy działek śmietniki, które przylegają do siebie ścianami. Niekiedy śmietnik umieszczany jest obok furtki pod wspólnym zadaszeniem. Taka lokalizacja, zwykle wymuszona wielkością działki, wymaga oczywiście szczególnej dbałości o czystość.

Jaka powinna być wielkość śmietnika?

Rozmiar śmietnika zależy od tego, jak liczna jest rodzina i jakie są jej przyzwyczajenia – ile kupuje produktów w jednorazowych opakowaniach, czy prowadzi segregację odpadków i czy są one regularnie wynoszone na przykład do kontenerów udostępnionych przez gminę. Średnio przyjmuje się, że czteroosobowa rodzina „produkuje” tygodniowo 110-120 l odpadów, które muszą być wywiezione. Jeżeli jednak w obejściu jest kompostownik, ich ilość może być mniejsza aż o 30-35%.

Jak dyskretnie ukryć śmietnik?

Nawet estetyczny śmietnik to wątpliwa ozdoba działki, dlatego jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca, warto go od strony ogrodu ukryć za roślinami. Mogą to być grupy krzewów, wysokie byliny, takie jak ozdobne trawy, a także pnącza, których zaletą jest to, że zajmują bardzo mało miejsca.

Wejście do domu. Planujemy przestrzeń między ogrodzeniem a domem

Wejście do domu, a dokładnie fragment ogrodu między ogrodzeniem a domem, warto dobrze zaplanować....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

Aranżacja przydomowego ogrodu. Jak dobierać i...

Kolory w ogrodzie są ważne, gdyż znacznie wpływają na estetykę, podkreślają styl oraz zwiększają harmonię....

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Jak zagospodarować ogród, w którym będzie panował...

Zobacz metamorfozą przydomowego ogrodu. Po zmianach panuje tu ład i porządek i jest bardzo przestronnie. Tu...

Pomysł na aranżację przydomowego ogrodu. Jak...

Oto ciekawy pomysł na aranżację przydomowego ogrodu. Składowisko rupieci i gruzu zmieniono w miejsce...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.