Wentylacja grawitacyjna w domu - ile powietrza nawiewać, a ile usuwać
Bez względu na to, czy jest to wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna, jej zadaniem jest skuteczna wymiana powietrza w domu. Warto więc dowiedzieć się, jak intensywny powinien być nawiew świeżego powietrza oraz ile powietrza zużytego należy usunąć. W dobrze wentylowanych wnętrzach nie ma obaw o jakość powietrza i zawilgocenie budynku.
Ile powietrza dostarczamy, tyle musimy usunąć
Skuteczne działanie wentylacji grawitacyjnej będzie możliwe, jeżeli ilość powietrza, którą dostarczamy do wnętrza naszego domu będzie równa ilości powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych.
Nawiew powietrza, a właściwie wielkość jego strumieni powinna być zgodna z normą PN-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, która określa jego minimalną wielkość na:
- 70 m³/h – w kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową;
- 30 m³/h – w kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę elektryczną w mieszkaniu dla maksymalnie trzech osób lub 50 m³/h – w mieszkaniu dla więcej niż trzech osób;
- 50 m³/h – w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchenkę elektryczną;
- 70 m³/h – w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchenkę gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną (zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m³/h);
- 50 m³/h – w łazience z WC lub bez niego;
- 30 m³/h – w wydzielonym WC;
- 15 m³/h – w pomocniczym pomieszczeniu bez okien;
- 30 m³/h – w pokoju mieszkalnym oddzielonym od kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub w pokoju na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu.