Ogrzewanie domu. Radzimy, jak połączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami

2009-08-19 2:00
Rury do ogrzewania podłogowego
Autor: Jarosław Sosiński

Montując w jednej instalacji grzejniki i ogrzewanie podłogowe, trzeba wiedzieć, że podłogówka musi mieć niższą temepraturę wody grzewczej niż grzejniki. Jak to zrobić?   

Woda o temperaturze odpowiedniej do grzejników jest zbyt gorąca, by zasilać nią ogrzewanie podłogowe, z kolei dostarczanie wody o temperaturze odpowiedniej do ogrzewania podłogowego (czyli chłodniejszej niż wymagana dla grzejników) bezpośrednio do grzejników wymagałoby znacznego zwiększenia ich powierzchni, przez co byłyby i droższe, i nieestetyczne.

Aby zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki mogły być zasilane wodą o odpowiedniej do nich temperaturze, kocioł musi podgrzewać wodę do temperatury wymaganej dla grzejników, a chłodniejszą wodę, dobrą do zasilania ogrzewania podłogowego, powinno się uzyskiwać za pomocą tak zwanych układów mieszających. Ich zadaniem jest zmieszanie wody wypływającej z kotła (zasilającej) z wodą powracającą z instalacji (wodą powrotną) w proporcjach umożliwiających otrzymanie wody o temperaturze odpowiedniej do ogrzewania podłogowego. Wybór sposobu regulacji (automatyki) zależy od wielkości powierzchni ogrzewanej systemem podłogowym.

Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami

Ze względu na parametry wody grzejnej, którą jest zasilane ogrzewanie podłogowe (55/45, 50/40 lub 45°/35°C), nazywa się je ogrzewaniem niskotemperaturowym. Układy centralnego ogrzewania z grzejnikami mogą być również niskotemperaturowe, ale parametry zasilającej je wtedy wody grzejnej są znacznie wyższe i wynoszą 80/60, 75/60 lub 70/55°C. I właśnie dlatego bezpośrednie połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników w jednej – zasilanej z tego samego kotła – instalacji nastręcza problemów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają