Eksploatacja i regulacja kotła gazowego. Jak wygodnie sterować ogrzewaniem?
Eksploatacja kotła gazowego nie jest skomplikowana. Warto jednak wiedzieć, jak kocioł gazowy działa oraz w jaki sposób można nim wygodnie sterować.
Kocioł gazowy może zainstalować tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Producent udzieli gwarancji na jego prawidłowe działanie tylko wtedy, gdy pierwsze uruchomienie będzie przeprowadzone przez autoryzowanego instalatora. Jego obowiązkiem jest przekazać nam instalację w pełni wyregulowaną i działającą bez zarzutu, a także wytłumaczyć, jak się obsługuje kocioł. My natomiast powinniśmy się zapoznać z jego instrukcją obsługi. Serwisanci twierdzą, że większość problemów, z jakimi zwracają się do nich klienci, wynika z tego, że do niej nie zaglądają. Najczęstsze skargi użytkowników na nowo zainstalowane urządzenie dotyczą tego, że nie zapewnia w domu takiej temperatury, jaką by chcieli – jej regulacja to jedyne, czego się trzeba nauczyć, żeby obsługiwać kocioł gazowy. Wszystko inne odbywa się w nim automatycznie.
Polecany artykuł:
Bezpieczeństwo kotła gazowego
Kocioł gazowy nie wymaga nadzoru użytkownika także dlatego, że jest wyposażony w zabezpieczenia stosowane obowiązkowo w urządzeniach gazowych. Obecność płomienia wykrywa elektroda jonizacyjna. Jeśli płomień gaśnie, zanika napięcie na elektrodzie, co sprawia, że zawór elektromagnetyczny automatycznie się zamyka.
Dzieje się tak również wtedy, gdy po otwarciu zaworu zapłon nie następuje w określonym czasie – jest on na tyle krótki, że niespalony gaz wypływający z palnika nie powoduje zagrożenia wybuchem. Niekontrolowanemu wypływowi gazu może dodatkowo zapobiegać uszczelniona pokrywa palnika. W wymienniku ciepła spaliny-woda jest czujnik temperatury chroniący go przed przegrzaniem, na przykład z powodu braku wody w instalacji, jej zapowietrzenia lub awarii pompy obiegowej. Inny czujnik kontroluje temperaturę spalin, nie dopuszczając do jej nadmiernego wzrostu w przewodzie spalinowym. Zadziałanie każdego z tych czujników powoduje odcięcie dopływu paliwa i sygnalizowanie awarii przez sterownik kotła. Gdy natężenie przepływu wody przez wymiennik się zmniejsza, na przykład z powodu zamknięcia termostatycznych zaworów grzejnikowych, automatyczny układ regulacji kotła zmniejsza moc palnika albo go wyłącza do czasu ponownego zwiększenia przepływu wody.
Niezwykle ważnym elementem kotła gazowego jest wymiennik ciepła. Nowoczesne kotły posiadają nowoczesne wymienniki wykonane z najwyższej jakości materiału: gładkiej stali nierdzewnej. Zapewniają one najwyższą możliwą wydajność urządzenia. Rury wykonane z stali AISI 304 L są odporne na korozję, a także zmniejszają ryzyko tworzenia się wewnątrz się tlenków i innych zjawisk elektrochemicznych. Również kształt wymiennika został specjalnie zaprojektowany tak, by zapewniać stały przepływ we wszystkich sekcjach wymiennika i ograniczyć do minimum ryzyko zapychania. Umieszczenie wymiennika z przodu kotła sprawia, że regulacja kotła oraz jego konserwacje są znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia.
Regulacja kotła gazowego
Użytkownik kotła gazowego nie musi zaprzątać sobie głowy nadzorowaniem procesu spalania. Także zmiany temperatury zasilania instalacji grzewczej w celu dostosowywania jej do wielkości strat ciepła w budynku (zmieniających się wraz z temperaturą na dworze) mogą się odbywać automatycznie - tak, by kocioł nie podgrzewał wody do wysokiej temperatury, gdy nie ma takiej potrzeby. Umożliwiający to sterownik jest oferowany w komplecie z wieloma modelami kotłów, do innych zawsze można go dokupić. Prostym urządzeniem tego typu jest termostat pokojowy reagujący na zmiany temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Włącza palnik kotła, gdy jest ona niższa od nastawionej wartości, i wyłącza po jej osiągnięciu. Termostat instaluje się w jednym z ogrzewanych pomieszczeń – tak zwanym reprezentatywnym, czyli takim, w którym temperatura ma nie odbiegać od tej w większości pozostałych. Pomieszczenie takie powinno się najwolniej nagrzewać, a w pobliżu termostatu nie powinno być okien ani urządzeń emitujących ciepło, żeby jego dodatkowe zyski nie powodowały przedwczesnego wyłączania palnika.
Temperatura zasilania instalacji c.o. może też być uzależniona od aktualnej temperatury na dworze – regulacja może się odbywać za pomocą regulatora pogodowego z czujnikiem temperatury umieszczonym na zewnątrz domu. Reakcja automatyki na zmiany zapotrzebowania na ciepło w tym wypadku następuje wcześniej niż w przypadku sterowania termostatem pokojowym, bowiem ten działa dopiero wtedy, gdy na skutek zmiany temperatury zewnętrznej zmieni się już temperatura w pomieszczeniu. Zanim sygnał z termostatu pokojowego spowoduje zmianę temperatury grzejników, mija jeszcze trochę czasu. Utrudnia to utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury, zwłaszcza w przypadku ogrzewania o dużej bezwładności cieplnej, na przykład ogrzewania podłogowego. Dlatego szczególnie do takich instalacji zaleca się regulację pogodową.
Regulator pogodowy jest wyposażony w mikroprocesor i działa według ustalonego programu – tak zwanej krzywej grzania, czyli zależności temperatury wody zasilającej instalację c.o. od temperatury zewnętrznej.
Użytkownik może modyfikować jej przebieg w celu dopasowania jej do charakterystyki budynku oraz własnych upodobań. Znalezienie optymalnych ustawień może wymagać kilku korekt – podpowiedzi, jak je przeprowadzić, należy szukać w instrukcji obsługi. Są też regulatory pogodowe z funkcją adaptacji, w których modyfikacja krzywej grzania w celu utrzymywania w domu stałej temperatury odbywa się automatycznie. Wtedy oprócz czujnika temperatury na zewnątrz potrzebny jest jeszcze drugi – w pomieszczeniu.
Wygodna eksploatacja kotła gazowego
Sterowniki kotłów gazowych mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje wyręczające użytkownika w obsłudze instalacji grzewczej. Bardzo często stosowane jest programowanie czasowe – możliwość ustalenia godzin, między którymi kocioł ma zapewnić określoną temperaturę w pomieszczeniach. Harmonogram może być dobowy, tygodniowy albo nawet roczny. Taką możliwość wykorzystuje się do okresowego obniżania temperatury na czas nieobecności domowników w celu obniżenia rachunków za ogrzewanie. Po zaprogramowaniu sterownika nie trzeba już pamiętać o przestawianiu go przed wyjściem, a gdy wrócimy, temperatura może być znów odpowiednio wysoka. Dotyczy to nie tylko ogrzewania pomieszczeń, ale także przygotowywania wody użytkowej – jeśli w określonych godzinach z niej nie korzystamy, ustawiamy sterownik tak, żeby w tym czasie kocioł niepotrzebnie jej nie podgrzewał. Programując obniżanie temperatury w pomieszczeniach, należy jednak brać pod uwagę, że powoduje to wychłodzenie masywnych ścian i stropów w budynku i w rezultacie nie daje oczekiwanych oszczędności w zużyciu energii do ogrzewania.
Dlatego na kilka godzin w ciągu doby nie warto obniżać temperatury o więcej niż 3-4oC. Z ogrzewania pomieszczeń warto zrezygnować tylko w przypadku opuszczenia domu na co najmniej kilkanaście dni. Wtedy przydaje się często spotykana w sterownikach kotłów gazowych funkcja antyzamarzania – podgrzewania wody w instalacji do temperatury pokojowej, gdy w pomieszczeniach robi się tak zimno, że grozi jej zamarznięcie. Dłuższy okres przestoju instalacji grzewczej może spowodować zablokowanie pompy obiegowej lub zaworu trójdrogowego (przełączającego kocioł między trybami pracy na potrzeby c.o. i c.w.u.) obecnymi w wodzie osadami. Żeby do tego nie doszło, układy sterujące co pewien czas automatycznie je uruchamiają, jeśli niepracujący kocioł pozostaje w trybie czuwania.
Sterowanie kotłem gazowym przez internet
Osoby często wyjeżdżające z domu, ale także te, które lubią mieć stałą kontrolę nad ogrzewaniem, mogą skorzystać z możliwości komunikowania się ze sterownikiem kotła przez Internet. Jest do tego potrzebny dodatkowy moduł komunikacyjny i aplikacja na smartfon lub tablet. Ekran urządzenia mobilnego służy wtedy jako panel sterowania kotła. Umożliwia to nie tylko zdalną regulację temperatury w pomieszczeniach. Najważniejsze jest otrzymywanie informacji o awariach. Dzięki temu mamy szansę przeciwdziałać zamarznięciu instalacji, gdy w środku zimy jesteśmy daleko od domu. W dodatku informacje o usterkach kotła mogą być od razu automatycznie przesyłane do serwisanta opiekującego się naszą kotłownią, który już przed wizytą u nas dowie się, jakie części będą mu potrzebne do przeprowadzenia naprawy. Gdy nic się nie popsuło, a jedynie doszło do jakiegoś zakłócenia, odebrane informacje mogą mu pomóc w rozwiązaniu problemu na odległość.