Co musisz wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?

2019-09-04 13:05

Nie ma wątpliwości, że jeśli mamy oddychać czystszym i zdrowszym powietrzem, powinniśmy wybierać kotły gazowe zamiast tych na paliwa stałe. Decydując się na ogrzewanie gazowe, trzeba wybrać rodzaj kotła, jego funkcje i dodatkowe wyposażenie. Co mamy do wyboru?

Kocioł kondensacyjny
Autor: archiwum muratordom Kocioł kondensacyjny zużywa mniej paliwa niż konwencjonalny; różnica jest największa podczas łagodnej zimy; ma zamkniętą komorę spalania – jest więc bezpieczniejszy i nie wychładza pomieszczenia, w którym jest zainstalowany; jest droższy od zwykłego kotła; wytwarza dużo kwaśnych skroplin, więc elementy komina muszą być szczególnie odporne na korozję; trzeba odprowadzać z niego skropliny do kanalizacji; trudno znaleźć model o takiej trwałości, jaką mają niekondensacyjne stojące kotły żeliwne.

Kotły gazowe - nie takie drogie!

Kotły gazowe emitują blisko 30-krotnie mniej pyłów zawieszonych (PM 2,5 i PM 10) i ponad 60 razy mniej gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC) niż dotychczas eksploatowane kotły na węgiel. Pod względem emisji dwutlenku i tlenku węgla oraz tlenków azotu również wypadają od nich zdecydowanie lepiej. Do ogrzewania gazem zawsze zniechęcały wyższe ceny tego paliwa niż węgla czy drewna, a także koszty wymiany kotła. Obecnie sytuacja trochę się zmieniła. Zakaz instalowania najtańszych kotłów na paliwa stałe spowodował, że zakup kotła gazowego nie oznacza większego wydatku (bo obecnie sprzedawane kotły na paliwa stałe są droższe), a z powodu ograniczeń w stosowaniu opału niskiej jakości koszty ogrzewania drożejącym węglem zbliżają się do kosztów ogrzewania gazem. Gdy dom nie jest bardzo duży (poniżej 200 m2), a do tego jest dobrze ocieplony (nowy), ogrzewanie go gazem ziemnym jest droższe niż węglem tylko o kilkaset złotych rocznie. Biorąc pod uwagę nawet tylko to, o ile wygodniejsze jest korzystanie z kotła gazowego, można uznać, że to niewielki koszt

Kocioł tradycyjny, czy kocioł kondensacyjny? Który wybrać?

Dlaczego kocioł gazowy to dobre rozwiązanie?

Oszczędne kotły grzewcze zapewniają czyste ciepło i maksymalną sprawność. Dzięki systemowi odzyskiwania ciepła ze spalin, maksymalna sprawność kotłów kondensacyjnych wyliczana na podstawie wartości opałowej gazu osiąga ponad 100% (około 109%). Odliczając straty ciepła, rzeczywista sprawność energetyczna urządzeń to około 98%. To generuje realne oszczędności – zużycie paliwa w gazowych kotłach kondensacyjnych jest o 30% niższe niż w urządzeniach starego typu.

Obsługa nowoczesnych kotłów kondensacyjnych jest prosta i intuicyjna. Regulacja temperatury pomieszczeń często przebiega dzięki inteligentnemu systemowi sterowania z wbudowanym modułem regulacji pogodowej. Dzięki temu kocioł samoczynnie dostosowuje pracę do zmieniającej się na zewnątrz temperatury. Połączony z Wi-Fi programator kotłów umożliwia zdalne sterowanie całym systemem ogrzewania w naszym domu. Cały czas pod ręką, na naszym smartphonie, posiadamy dostęp do informacji o pracy kotła. Pozwala to na jak najefektywniejsze spalanie paliwa. 

Kotły Beretta
Autor: Beretta Panel sterowania pozwala na szybką i łatwą konfigurację kotła oraz na podgląd parametrów pracy

Rodzaje kotłów gazowych

Kocioł gazowy zwykle wykorzystuje się nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (przy okazji modernizacji ogrzewania warto zastąpić nim służące do tego podgrzewacze elektryczne, bo podgrzewanie wody gazem jest tańsze niż prądem). Kotły gazowe występują w wersjach jednofunkcyjnej, dwufunkcyjnej i kompaktowej. Kocioł jednofunkcyjny nie ma podgrzewacza wody użytkowej, ale można go do niego podłączyć – producenci oferują zestawy składające się z kotła jednofunkcyjnego i dopasowanego do niego podgrzewacza pojemnościowego.Kocioł dwufunkcyjny to rozwiązanie odpowiednie do małych domów i mieszkań, w których szkoda miejsca na dużą kotłownię, a łazienka i kuchnia nie są od siebie znacznie oddalone. Stosowanie go tam, gdzie woda z niego musiałaby być dostarczana na dużą odległość, jest niewskazane, bo brak zbiornika, w którym jest magazynowana, powoduje, że na pojawienie się jej w kranie trzeba zaczekać dłuższą chwilę, nawet wtedy, gdy łączy go z kotłem krótka rura. Kocioł dwufunkcyjny ma więc wbudowany przepływowy podgrzewacz wody przygotowujący ciepłą wodę na bieżąco – bez magazynowania w zbiorniku. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie układu cyrkulacji, ale do tego jest potrzebny duży zapas ciepłej wody (żeby kocioł nie musiał się co chwilę uruchamiać), którego nie zapewnia podgrzewacz przepływowy. W obudowie kotła dwufunkcyjnego zwykle kryje się cały osprzęt niezbędny do działania instalacji grzewczej, więc niezbyt estetyczne akcesoria takie jak zawory, pompy czy naczynia wzbiorcze nie szpecą pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Urządzenie ma przy tym wielkość zwykłej wiszącej szafki kuchennej i można je zamontować właśnie między szafkami w kuchni albo w łazience.

Kotły gazowe nie muszą zajmować też dużo miejsca: producenci oferują je w wersjach kompaktowych i podwieszanych, dzięki czemu można zamontować je w najwygodniejszym (i dostosowanym technicznie) miejscu w domu. 

Odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnego

Niewątpliwie obecność technologii kondensacyjnej w kotle wiąże się z koniecznością zastosowania systemu odprowadzania spalin odpornego na kwas obecny w kondensacie i przystosowanego do tego, że będzie się w nim pojawiać znaczna ilość wody. Do tego w kotłach kondensacyjnych są wentylatory wypychające spaliny. Oznacza to konieczność dokładnego uszczelnienia przewodu spalinowego.Z tego względu rury spalinowe muszą być precyzyjnie wykonane, a ich połączenia – wyposażone w uszczelki. Zatem system kominowy odpowiedni do kotła kondensacyjnego nie należy do najtańszych. Nie ma jednak obowiązku stosowania w każdej sytuacji drogich koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych (przeznaczonych do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania). Praktycznie każdy dostępny na rynku kocioł gazowy jest dopuszczony do pracy z wykorzystaniem powietrza zarówno pobieranego z zewnątrz przez przewód powietrzny, jak i z kotłowni – bezpośrednio do palnika przez otwór w kotle lub krótką rurę. Stwarza to możliwość wykonania różnych wariantów systemu powietrzno-spalinowego. 

Ogrzewanie domu - czy wiesz, jakie wybrać?

Pytanie 1 z 10
Ogrzewanie centralne:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.