Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet. Jak sprawić, aby zwykły kocioł stał się inteligentny?

2018-03-08 10:02

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej nowoczesnych i drogich kotłów. Okazuje się jednak, że to mit. Dowiedz się, jakie zalety ma automatyczne sterowanie ogrzewaniem i jak można wzbogacić swój kocioł o tę funkcję.

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet
Autor: Shutterstock

Możliwości automatyki do kotłów

Kocioł, uzupełniony o moduł automatycznego sterowania, stwarza użytkownikom zupełnie nowe możliwości w zarządzaniu ogrzewaniem. Dobrze zaprogramowane urządzenie powinno sprawić, że kocioł stanie się praktycznie bezobsługowy i sam będzie wiedział kiedy się włączyć i jak pracować, aby utrzymywać temperaturę zadaną przez użytkowników.

Nasz kocioł najczęściej będzie korzystał z ustawionego przez nas scenariusza na dany dzień tygodnia. Możemy w nim określić, w które dni i o której godzinie kocioł ma się załączać i wyłączać. Dzięki temu, w domu zacznie się robić ciepło chwilę przed tym jak będziemy wstawać do pracy i chwilę przed tym, jak będziemy z niej wracać. W dni wolne można oczywiście ustawić oddzielny program działania, w zależności od naszych potrzeb. W efekcie, możemy wyeliminować sytuacje, w których kocioł ogrzewa pusty dom. Przyczynia się to do obniżenia rachunków za ogrzewanie, a ponadto jest niezmiernie wygodne.

W systemach automatycznego sterowania ogrzewaniem, oprócz ustawienia harmonogramu na cały tydzień, istnieje możliwość zaplanowania kilku specjalnych scenariuszy. Dzięki temu, możemy za pomocą jednego przycisku zakomunikować kotłowi, że wybieramy się na dłuższy wyjazd i chcemy, aby w domu była utrzymywana tylko temperatura przeciwzamrożeniowa.

Analogiczny program możemy zaplanować na wypadek wizyty gości. Gdy z harmonogramu wynika, że domownicy powinni już spać i kocioł może się wyłączyć, taki scenariusz sprawi, że praca kotła zostanie wyjątkowo przedłużona do godzin nocnych.

A co w przypadku, gdy wybieramy się na urlop i nie wiemy kiedy dokładnie wrócimy? Nikt przecież nie chce wrócić do kompletnie przemarzniętego domu. Tutaj z pomocą przychodzi sterowanie kotłem przez internet.

Jak sterować kotłem przez internet?

Sterowanie ogrzewaniem przez internet odbywa się najczęściej za pomocą aplikacji udostępnianej przez producenta. Po podłączeniu w trybie komunikacji cyfrowej OT zyskujemy dostęp do wszystkich funkcji, które są na panelu sterowania kotła. Dzięki aplikacji możemy z dowolnego miejsca na świecie (z dostępem do internetu) włączać i wyłączać ogrzewanie w naszym domu czy ustawiać konkretną temperaturę. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy nagrzać wnętrze po dłuższej nieobecności lub wtedy, gdy zapomnimy przed wyjściem z domu zaprogramować kotła tak, jak chcieliśmy.

Te wszystkie udogodnienia nie są zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy najnowszych kotłów, które umożliwiaja podłączenie modemu Wi-Fi i sterowanie przez internet. Istnieją na rynku systemy, które potrafią rozszerzyć każdy kocioł gazowy o nowoczesne funkcje, takie jak włączanie, wyłączanie oraz ustawianie temperatury z dowolnego miejsca na świecie. Ich montaż jest prosty, nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Niektóre systemy można także rozbudować o możliwość reagowania na zmiany pogody, na podstawie prognoz pobieranych z internetu. Dzięki temu, kocioł może sam reagować z wyprzedzeniem na nagłe zmiany temperatury. Takie rozwiązanie wyróżnia się na tle tradycyjnych sterowników pogodowych tym, że unikamy kupowania i montażu sondy montowanej na zewnątrz domu.

Nasi Partnerzy polecają