Doprowadzenie powietrza do kominka - krok po kroku

2018-12-13 15:05

Każdy kominek - otwarty, z wkładem kominkowym czy wolno stojący piec kominkowy - zużywa do spalania powietrze, które następnie w postaci dymu jest odprowadzane przez komin na zewnątrz. Doprowadzenie powietrza to kluczowa kwestia. Oto poradnik krok po kroku, jak dobrze wykonać instalację.

Kominek zcegły
Autor: Tadeusz Zakrzewski Cegła od wieków jest stosowana do wznoszenia kominków albo do ich obudowywania. Ciekawie zaaranżowana może wyglądać bardzo nowocześnie

Dlaczego kominek musi mieć dopływ powietrza?

Nawet najdokładniej zbudowany (zamontowany) kominek – zarówno otwarty, jak i wyposażony we wkład – nie będzie dobrze działał, jeżeli nie zapewni mu się wystarczającej ilości świeżego (bogatego w tlen) powietrza. Kominek zużywa je do spalania drewna, po czym w postaci dymu odprowadza przez komin na zewnątrz. W domu powstaje w ten sposób podciśnienie.

Jeśli podczas palenia w kominku powietrze nie będzie na bieżąco uzupełniane, dym z kominka zacznie się wydobywać do pomieszczenia, pojawią się problemy z rozpaleniem, a następnie utrzymaniem ognia, a także z wentylacją w domu (powietrze zamiast być odprowadzane na zewnątrz przez kanały wentylacyjne, będzie nimi zasysane).Kominek otwarty podczas palenia zasysa powietrze całą powierzchnią otworu paleniska. Zapotrzebowanie na nie jest więc olbrzymie, ale tylko część powietrza ma bezpośredni kontakt z drewnem.Kominek z paleniskiem zamkniętym (kasetą lub wkładem) jest bardziej oszczędny – zużywa tylko 6-8 m3/h na 1 kg drewna.Należy pamiętać o tym, że bez względu na rodzaj kominka (zamknięty czy otwarty) w dobrze ocieplonym, a więc szczelnym domu konieczne jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

Jak doprowadzić powietrze do kominka?

Gdy powietrze do spalania w kominku jest pobierane z wnętrza domu, powstaje w nim podciśnienie. Aby kominek spełniał swoje zadanie, a jednocześnie mieszkańcy domu mieli zagwarantowany komfort przebywania w pomieszczeniu, w miejsce zużywanego powietrza musi być dostarczana odpowiednia ilość świeżego. Jeśli się o to nie zadba, pojawią się kłopoty.

Najlepiej możliwie blisko paleniska lub pod palenisko. Powietrze doprowadza się przewodem wentylacyjnym, którego kształt i materiał nie mają znaczenia (może być na przykład aluminiowy lub z PCW). Ważna jest powierzchnia przekroju – w przypadku kominków zamkniętych nie mniejsza niż 200 cm2 (śr. 160 mm). Konieczne jest też przestrzeganie poniższych zasad.

Zasady doprowadzenia powietrza do kominka:

5 zasad doprowadzenia powietrza do kominka
Autor: archiwum muratordom Schemat doprowadzenia powietrza do kominka

1. Nigdy nie doprowadzaj powietrza z garażu, piwnicy i od strony ulicy, gdyż w ten sposób kurz i nieprzyjemne zapachy dostaną się do pomieszczeń ogrzewanych kominkiem.

2. Jeśli to możliwe, wlot powietrza umieść z zachodniej strony domu, bo w naszych warunkach klimatycznych z tego kierunku najczęściej wieje wiatr. Umieszczenie wlotu od strony zawietrznej może w wietrzne dni powodować powstawanie podciśnienia w przewodzie doprowadzającym. Wówczas powietrze zamiast napływać do wnętrza domu, będzie z niego wysysane na zewnątrz.

5 zasad doprowadzenia powietrza do kominka
Autor: archiwum muratordom Schemat doprowadzenia powietrza do kominka

3. Wlot umieść na zewnątrz na wysokości co najmniej 50 cm. W ten sposób unikniesz zasysania brudnego, zakurzonego powietrza.

4. Na wlocie powietrza zainstaluj kratkę wentylacyjną, która uniemożliwi przedostawanie się gryzoni do domu.

5. W kanale, którym doprowadzane jest powietrze zamontuj przepustnicę. Jej zamknięcie zabezpieczy dom przed stratami ciepła, gdy kominek nie będzie używany.

Zobacz także:

Jak doprowadzić powietrze do spalania?
Autor: Piotr Mastalerz Powietrze trzeba doprowadzić z zewnątrz do każdego kominka i we wszystkich – nie tylko szczelnych – domach

Powietrze wprost do paleniska

Tak doprowadza się niekiedy powietrze do wkładów kominkowych lub kaset. Wlot powietrza jest wtedy przeważnie wyposażony w mechanizm do regulacji lub całkowitego zamknięcia. Należy jednak pamiętać, że każdy kominek z wkładem lub kasetą kominkową z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza z zewnątrz do paleniska będzie i tak cały czas pobierał pewną ilość powietrza z pomieszczenia. Będzie ono zasysane przez szczeliny wokół szyby drzwiczek (zwłaszcza we wkładach z kurtyną powietrzną) lub podczas palenia przy otwartych drzwiczkach (wtedy całe powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia).

Jak doprowadzić powietrze do spalania?
Autor: Piotr Mastalerz Kominek otwarty wysysa z domu w ciągu godziny kilkakrotnie więcej powietrza, niż wynosi kubatura pomieszczenia, w którym jest zainstalowany

Ile powietrza potrzeba?

Żeby to obliczyć, trzeba skorzystać z wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz.U. nr 75, poz. 690). W myśl rozporządzenia kominki z zamkniętym paleniskiem, czyli wyposażone we wkład lub w kasetę, wymagają doprowadzenia powietrza w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej wkładu (kasety). Aby zapewnić właściwe warunki pracy kominkom z otwartymi paleniskami, trzeba doprowadzić do nich taką ilość powietrza, aby prędkość jego przepływu przez komorę spalania była nie mniejsza niż 0,2 m/s.

Dlaczego konieczny jest obieg powietrza wokół wkładu kominkowego?

Dlatego, że niewłaściwa wentylacja może spowodować przegrzewanie się obudowy kominka, a także znaczne zwiększenie temperatury powietrza wydostającego się z kratek wylotowych. W prawidłowo wentylowanym kominku temperatura ta wynosi 80oC, jeśli natomiast wentylacja nie jest właściwa, może sięgać nawet 140-150oC i stanowi wtedy zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.Dla należytej wentylacji wkładu kominkowego decydujące znaczenie mają pola powierzchni wlotu i wylotu powietrza konwekcyjnego. Ich wielkość jest ściśle określona przez producenta.Producenci wkładów, podając wielkość pól przekroju kratek wentylacyjnych, używają pojęcia „efektywnego pola przekroju”. Oznacza ono rzeczywiste pole przepływu przez kratkę wentylacyjną, które na przykład w kratce o wymiarach 20 x 40 cm (800 cm2) wynosi 400 cm2 (50% powierzchni kratki zajmuje siatka).Prawidłowo wykonana wentylacja wkładu kominkowego gwarantuje dobry odbiór ciepła i jego równomierne rozprowadzenie, a więc ekonomiczne wykorzystanie opału. Zapobiega również przegrzaniu samego wkładu i jego ewentualnemu uszkodzeniu – pęknięciu lub odkształceniu się elementów.

Co otrzymujemy w zamian?

Brak doprowadzenia powietrza do kominka jest powszechnym błędem. Kiedy dom jest już gotowy, można ratować sytuację, stosując rozwiązania zastępcze, na przykład:

- doprowadzenie powietrza z nieużywanego strychu (poddasza) przez wolny kanał wentylacyjny. W kanale instaluje się przewód wentylacyjny i doprowadza możliwie blisko kominka. Przewód musi być wyposażony w przepustnicę. Nie należy pobierać powietrza z kanału wentylacyjnego zakończonego na dachu. Istnieje bowiem poważne ryzyko, że będzie ono zasysane wraz ze spalinami (dymem) wydostającymi się z sąsiednich kominów;

Zobacz także:

- zainstalowanie nawiewników lub nawietrzaków w pomieszczeniu z kominkiem. Ich liczbę ustala się na podstawie danych dotyczących zapotrzebowania na powietrze do spalania.

WIDEO: W sklepie z kominkami - 5 produktów w 5 minut!

W sklepie z kominkami - 5 produktów w 5 minut!

Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę o kominkach

Jak wybierać kominek

Pytanie 1 z 10
Kominek z wkładem to taki, w którym:
Nasi Partnerzy polecają