System zdalnego sterowania domem: automatyka domowa

2021-06-09 20:36

Systemy zdalnego sterowania różnymi urządzeniami i funkcjami domu z pewnością podnoszą jego koszt. Zadaj więc sobie pytanie, czy taka inwestycja się opłaci.

Dom zdalnie sterowany
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Pracownia Szaroszyk & Rycerski Różne domowe urządzenia – bramę garażową, wjazdową, furtkę, okna dachowe, rolety itp. – można połączyć we wspólny system i sterować nimi zdalnie

Koszt elektronicznego systemu zarządzania, słusznie czy nie nazywanego systemem inteligentnego domu, wynosi obecnie najmniej 12-20 tys. zł dla średniej wielkości budynku jednorodzinnego. Za bardziej rozbudowany wariant systemu trzeba zapłacić nawet ponad 60 tys. zł. Jak widać, nie jest to drobny wydatek i nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów decyduje się pominąć go w budżecie przeznaczonym na dom. Nie ulega wątpliwości, że bez problemu poradzisz sobie bez automatyki sterującej. Czy jednak warto tkwić w zacofaniu technologicznym?

Automatyka domowa to wygoda

Podstawową korzyścią, jaką daje system domowej automatyki, jest komfort. Korzystając z tabletu, smartfona lub panelu sterującego, możesz z jednego miejsca obsługiwać wszelkie urządzenia i elementy wyposażenia domu, które są podpięte do systemu. Będziesz więc zdalnie:

  • sterować oknami połaciowymi uzbrojonymi w siłowniki,
  • otwierać i zamykać bramę wjazdową oraz garażową,
  • uruchamiać lub wyłączać oświetlenie, zarówno wewnątrz, jak i wokół budynku.
  • sterować roletami, markizami i żaluzjami.

Droższe systemy sterowania domem pozwolą nam nawet automatycznie podlewać trawniki lub rabaty. Tyle oferuje typowy system automatyki. Ten bardziej inteligentny wyręczy cię w znacznie większym stopniu. Sam może bowiem realizować zadane mu, cykliczne programy. Będzie wtedy o określonych porach odsłaniał i zasłaniał okna, włączał i wyłączał oświetlenie domu i posesji, dostosowywał poziom temperatury w poszczególnych pokojach do twojej dziennej aktywności. Jeszcze bliższe pełnej inteligencji są systemy współpracujące z dywizją różnych czujników – temperatury, nasłonecznienia, wiatru i deszczu. To zwalnia cię z obserwowania pogody i reagowania na jej zmiany. Mózg inteligentnej instalacji przeanalizuje docierające do niego dane i zarządzi zamykanie okien, kiedy tylko zacznie kropić, lub zwinie markizy, gdy zerwie się wichura.

System domowej automatyki
Autor: SATEL Działa on w oparciu o centralną jednostkę sterującą. W niezbyt skomplikowanym układzie sterowania oświetleniem, roletami, bramami, podlewaniem ogrodu i alarmem może nią być centrala alarmowa

Automatyka domowa to bezpieczeństwo

Tak jak siłowniki poruszające oknami, bramami i roletami do systemu domowej automatyki można dołączyć pewne urządzenia poprawiające nasze bezpieczeństwo. Tradycyjnie na myśl przychodzą tu czujki alarmowe, kamery, bariery podczerwieni, mające sygnalizować próby włamania albo napadu. Nie wyczerpują jednak one pełni możliwości. Warto bowiem, by dom chroniły też czujniki dymu, smogu, zalania. Dzięki nim zawsze możesz spać spokojnie i bezpiecznie wyjechać na urlop, nie martwiąc się, że pozostawiasz dobytek bez nadzoru. Aby mieć pełny wgląd w sytuację, system warto doposażyć w kamery zainstalowane w środku i na zewnątrz, najlepiej takie, które będą mogły korzystać z internetu i przesyłać obrazy na odległość. Kamera umieszczona w domofonie i połączona z czujnikiem ruchu będzie przekazywać i zapisywać obraz sprzed furtki. Także nocą, bo większość takich urządzeń umożliwia filmowanie po zmroku.

System inteligentnego domu. Na czym polega?

System automatycznego sterowania domem to prestiż

Nie da się ukryć, że system automatycznego sterowania domem wybierany jest również dla prestiżu. Nowocześnie zaprojektowany oraz designersko wykończony i umeblowany budynek bez systemu będzie podobny do elegancko odzianego dżentelmena, który nie ma porządnego zegarka. Warto też wiedzieć, że wszelkie nowoczesne gadżety obsługujące dom i poprawiające komfort mieszkania podnoszą jego rynkową wartość. Gdy zajdzie potrzeba wynajmu lub sprzedaży, pozwoli to na znalezienie lepszego klienta.

Czy automatyka domowa to oszczędność

Dostawcy systemów automatycznego sterowania domem przekonują nas, że ich instalacja z pewnością szybko się zwróci, bo dzięki niej sporo zaoszczędzisz choćby na kosztach energii elektrycznej i ogrzewania. Nawet jeśli jest w tym trochę przesady, jakieś zyski z pewnością da się zauważyć. Przykładowo – gdy system wzbogacisz o czujniki zmierzchowe, nie ma obaw, że przed pójściem spać zapomnisz o wyłączeniu świateł wokół domu. Lampy nie będą więc działać całą noc i zużywać niepotrzebnie prądu. Czujniki pogodowe z kolei umożliwią dostosowanie temperatury w domu do rzeczywistych potrzeb domowników. Szacuje się, że tym sposobem można obniżyć koszty ogrzewania nawet o 10%.