Automatyka do bramy wjazdowej. Sterowanie bramą wjazdową

2021-03-01 11:03

Już mało kto rozważa, czy warto dokupić napęd do bramy, bo automatyka stała się standardem. W awangardzie są zaś ci, którzy do sterowania bramami wykorzystują system domu inteligentnego.

Brama wjazdowa z napędem
Autor: WIŚNIOWSKI Nowoczesny dom wymaga nowoczesnego systemu automatycznej obsługi bram wjazdowej

Na teren posesji można się dostać przez bramę wjazdową przesuwną bądź rozwieralną – zależy, który typ wybierzemy. Jedne i drugie da się wyposażyć w napęd.

Napęd do otwierania bram wjazdowych

Napęd do otwierania bram wjazdowych składa się on z urządzenia poruszającego skrzydłem i automatu sterującego z programatorem. Skrzydłami bram rozwieralnych poruszają siłowniki hydrauliczne lub elektromechaniczne. Jedną część siłownika mocuje się do słupka bocznego, drugą – do skrzydła bramy. Programator jest zaś umieszczony w oddzielnej obudowie i standardowo mocowany do jednego ze słupków. Bramy wjazdowe rozwieralne mogą być też otwierane za pomocą napędów podziemnych, ukrytych w nawierzchni. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy brama jest wykonana z cienkich, ozdobnych elementów i nie chcesz zakłócać ich wyglądu dodatkowymi urządzeniami. Napęd taki porusza osią połączoną z zawiasami i tym samym umożliwia ruch skrzydła. Bramę wjazdową przesuwną obsługuje silnik zwany motoreduktorem. Wprawia on w ruch zębatkę umieszczoną wzdłuż skrzydła i w ten sposób otwiera lub zamyka bramę. Motoreduktor jest najczęściej połączony z programatorem – funkcjonują jako jedno urządzenie. Automat sterujący bramą wjazdową standardowo jest uruchamiany pilotem. W razie awarii lub przerwy w dopływie prądu bramę wjazdową zawsze można otworzyć ręcznie po wcześniejszym odblokowaniu napędu kluczykiem lub specjalnym przyciskiem.

Dodatkowe funkcje napędów do bram wjazdowych

Napędy do bram wjazdowych mają liczne funkcje dodatkowe, dzięki którym ich obsługa jest bezpieczniejsza i wygodniejsza. Są to na przykład:

  • Sprzęgła bezpieczeństwa, dzięki którym jeśli podczas zamykania skrzydła natrafią na jakiś opór, zatrzymują się.
  • Podobną rolę odgrywają fotokomórki – obecnie często sprzedawane w komplecie z napędami.
  • Na krawędziach skrzydła bramy przesuwnej zainstalować można natomiast reagującą na dotyk listwę bezpieczeństwa. Zarządza ona cofnięcie skrzydła, jak tylko zetknie się z przeszkodą.
Wybieramy bramy wjazdowe - brama przesuwna, czy uchylna?
Siłowniki poruszające skrzydłami
Autor: BENINCA Do bram z wąskimi słupkami polecane są napędy, których siłowniki mają formę długich popychaczy

Napęd bramy wjazdowej chroni przed włamaniem

Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak ważnym ogniwem w łańcuchu domowych zabezpieczeń antywłamaniowych są brama wjazdowa i często towarzysząca jej brama garażowa. Bez właściwej ochrony złodzieje mogą tędy wtargnąć na posesję, by okraść dom lub wyprowadzić auto. Mechanizmem blokującym otwarcie bramy wjazdowej jest już sam automat poruszający skrzydłem. Wyłączony nie dopuszcza do przesunięcia lub rozwarcia skrzydła, stawiając bardzo duży opór. Żeby podwyższyć poziom ochrony, do bramy przesuwnej można dokupić napęd chowany w słupku, który nie tylko chroni go przed warunkami atmosferycznymi, ale także przed celowym uszkodzeniem lub kradzieżą.

Czujniki przeciw złodziejom

Ciekawą pułapką zastawianą na intruzów są zewnętrzne czujki ruchu nadzorujące m.in. strefę wjazdu i podjazd do garażu. Rodzajem zabezpieczenia naziemnego są też bariery mikrofalowe lub bariery podczerwieni. Między ich nadajnikiem a odbiornikiem przebiega wiązka promieni. W razie jej przerwania uruchamia się procedura alarmowa. Kablowy czujnik ruchu jest natomiast mocowany kilka centymetrów pod powierzchnią gruntu. Kable mają długość od 100 do 300 m. Reagują na drgania bądź nacisk wywierany na grunt przez idącego człowieka lub jadący pojazd. Jego czułość można tak wyregulować, żeby nie alarmował, gdy przebiegnie kot albo pies.

Obsługa napędu
Autor: FAAC Napęd bramy wjazdowej standardowo obsługuje się pilotem

Inteligentne sterowanie bramami wjazdowymi

Napędy bram możesz zintegrować z systemem alarmowym lub systemem inteligentnego domu. Jakie są z tego korzyści? Nieautoryzowana próba uruchomienia napędu zostanie wykryta przez system, który przekaże ci informacje o tym wydarzeniu na telefon. Gdy zainwestowałeś w system inteligentnego domu, poziom bezpieczeństwa podniesie też opcja symulowania obecności domowników realizowana np. przez samoczynne włączanie się i wyłączanie oświetlenia posesji lub podnoszenie i opuszczanie rolet okiennych. System inteligentnego domu daje też możliwość obsługiwania bram przy użyciu smartfona – poprzez bluetooth lub internet. Co więcej, dzięki lokalizacji GPS system inteligentnego domu może wykryć, że zbliżasz się do budynku i uruchomić oświetlenie wjazdu, a gdy znajdziesz się w odpowiedniej odległości od bramy – otworzyć ją, a później zamknąć. Za sprawą połączenia internetowego będziesz też miał możliwość obsługiwania jej z dowolnego miejsca na świecie. Ciekawym udogodnieniem są tzw. jednorazowe wirtualne klucze. To specjalne kody, które właściciel budynku może przydzielić innym osobom, wysyłając je SMS-em lub przez komunikator. Tym sposobem, przebywając na urlopie, udostępnisz wejście na teren posesji ekipie remontowej, kurierowi lub sąsiadce, która zgodziła się podlewać kwiaty. Jeśli pod podjazdem do bramy zamontowano kable grzewcze, system sam odkryje, że w nocy napadał śnieg i uruchomi instalację, aby zdążyła go roztopić, zanim rano będziesz wyjeżdżać do pracy. Musisz mieć jednak świadomość, że różne systemy mają różne protokoły komunikacji między połączonymi w sieć urządzeniami – Z-Wave, EnOcean, ZigBee. Są już na szczęście systemy, które integrują urządzenia wykorzystujące różne protokoły.

Pozostałe podkategorie