Budowa studni: formalności
Budowa studni, która ma zaopatrywać nasze gospodarstwo domowe w wodę, wymaga dopełnienia pewnych formalności prawnych. Zobacz na co musisz zwrócić szczególną uwagę...
Budowa studni wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Gdy istnieje konieczność wybudowania studni o głębokości ponad 30 m lub gdy ilość pobieranej ze studni wody będzie przekraczała 5 m³ na dobę (np. gdy na terenie posesji prowadzimy własną działalność gospodarczą), konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Wydaje je starosta.
Do wniosku o pozwolenie wodnoprawne należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeżeli został sporządzony), opis planowanej działalności oraz operat wodnoprawny, czyli określoną w przepisach prawa wodnego dokumentację techniczną z opisem i rysunkami. Może go sporządzić tylko hydrogeolog z uprawnieniami. Operat można zastąpić projektem urządzeń, pod warunkiem że zawiera on wszystkie wymagane punkty.
Pozwolenie na szczególne korzystanie z wód jest jednocześnie pozwoleniem na wykonanie służących do tego urządzeń wodnych – występując o pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych, nie musimy się już starać o pozwolenie na wybudowanie studni.