Wybieramy przydomową oczyszczalnię. Oczyszczalnia glebowo-roślinna, drenażowa czy pełnobiologiczna?

2016-08-17 13:55
Oczyszczalnia ścieków
Autor: Materiały prasowe firmy Adah Gotowa przydomowa oczyszczalnia ścieków wcale nie musi szpecić ogrodu. Otoczenie jej roślinnościa umiejętnie może ją zamaskować.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to znacznie bardziej wygodna i pro środowiskowa alternatywa dla szamba w domu. Co więcej jest to rozwiązanie dla domów, w okolicy których nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji. Co należy wiedzieć o przydomowych oczyszczalniach i jak wybrać jej odpowiedni rodzaj?

Jak zbudowana jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, które mają za zadanie oczyścić ścieki bytowo-gospodarcze pochodzące z budynków jedno lub wielorodzinnych. W zależności od liczby mieszkańców oraz możliwości odprowadzenia oczyszczonych ścieków, możemy wykorzystać różnego rodzaju systemy charakteryzujące się różnorodnymi technologiami oczyszczania ścieków. Jednym z rodzajów oczyszczalni są instalacje glebowo-roślinne. Budowa tej instalacji składa się z trzech podstawowych części – osadnika gnilnego, przepompowni oraz drenażu, który w tym przypadku stanowi filtr glebowo-roślinny.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Rozdział substancji zachodzący w osadniku gnilnym sprzyja ostatecznemu rozkładowi i uzdatnieniu, który zachodzi w filtrze roślinnym. Za transport nieczystości pomiędzy osadnikiem i drenażem odpowiada pompa zainstalowana w przepompowni. Po oddziaływaniu procesów biologicznych, wywoływanych przez obecne w filtrze bakterie tlenowe, ścieki zostają oczyszczone do ostatecznego stanu wody II klasy, która bezpiecznie przedostaje się do gleby. Ta klasa wody pozwala na jej dalsze wykorzystywanie pod warunkiem dezynfekcji promieniami UV. Technologia oczyszczalni glebowo-roślinnej pozwala na instalację dużego systemu, który dzięki pompie może być budowany na dowolnie ukształtowanej działce. Standardowo przyjmuje się, że osadnik gnilny powinien mieć pojemność ok. 2 m3 dla 4 osobowej rodziny i 3 m3 dla gospodarstwa, w którym mieszka 5-6 osób. Obecne rozwiązania technologii oczyszczania ścieków pozwalają na ewentualną rozbudowę systemu w przypadku powiększenia rodziny.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków drenażowe – jak działają?

Kolejnym rodzajem dwuczęściowego systemu przydomowego oczyszczania ścieków wykorzystującym procesy rozdzielania nieczystości w osadniku i oczyszczenia w filtrze są oczyszczalnie drenażowe. Tak jak w przypadku oczyszczalni glebowo-roślinnych rolę filtra pełnią rośliny, tak w przypadku oczyszczalni drenażowych część biologiczną zastępują drenaże rozsączające odpowiadające za filtrację ścieków. Drenaż osadzony w gruncie stosuje się na terenach, gdzie wody gruntowe nie występują płytko, a podłoże charakteryzuje się wystarczającą przepuszczalnością.

W przypadkach, w których stały lub okresowy poziom wód gruntowych uniemożliwia zachowanie koniecznego dla instalacji 1,5 m różnicy gleby pomiędzy poziomem wód a drenażem – stosuje się drenaż w nasypie. To rozwiązanie wymaga jednak dodatkowego elementu jakim jest przepompownia montowana za osadnikiem gnilnym. Tego typu oczyszczalnia jest stosunkowo tania, jednak także mało skuteczna.

Kiedy stosować przydomowe oczyszczalnie ścieków pełnobiologiczne?

Tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania oczyszczalni drenażowych lub glebowo-roślinnych buduje się oczyszczalnie pełnobiologiczne. Niestety są to urządzenia wymagające większej obsługi ze strony użytkownika, ale często jest to jedyny możliwy wybór.

Oczyszczalnie typoszeregu BIOTIC to dobre rozwiązania dla budynków mieszkalnych, dla których zastosowanie indywidualnej oczyszczalni jest jedynym rozwiązaniem problemu ścieków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE