Oczyszczalnia ze złożem biologicznym lub z osadem czynnym

2021-05-14 15:18

Na działkach bez dostępu do sieci kanalizacyjnej można odprowadzać ścieki do oczyszczalni ze złożem biologicznym lub z osadem czynnym. Kiedy warto wybrać takie rozwiązanie?

oczyszczalnia biologiczna
Autor: Piotr Mastalerz Wszystkie elementy oczyszczalni ze złożem biologicznym lub z osadem czynnym mieszczą się wewnątrz zbiornika z tworzywa sztucznego

Oczyszczalnie biologiczne (czyli z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym) nie wymagają ani dużej powierzchni, ani niskiego poziomu wód gruntowych czy dobrze przepuszczalnego gruntu, ponieważ zachodzące w nich procesy są całkowicie odizolowane od otoczenia. Są też odporne na niską temperaturę. Wystarczy znaleźć odbiornik, do którego można odprowadzać oczyszczone ścieki.

Oczyszczalnię biologiczną warto wybrać jeśli nie chce się ponosić kosztów wywożenia nieczystości z szamba, ale też nie przewiduje się dłuższych przerw w regularnym dopływie ścieków do oczyszczalni.

Jak pozbyć się ścieków z domu?
oczyszczalnia biologiczna
Autor: Piotr Mastalerz Reaktor, osadnik wstępny i studnia chłonna zajmują w sumie niewiele miejsca na działce

Oczyszczalnia biologiczna: jak działa

Oczyszczalnie biologiczne to gotowe zbiorniki z pompami i sprężarkami oraz zespołem zasilająco-sterującym. Do zamontowania oczyszczalni biologicznej wystarczy kilka metrów kwadratowych powierzchni na działce i możliwość doprowadzenia energii elektrycznej. Osad czynny działa od razu, złoże biologiczne wymaga czasu, żeby dojrzeć. Stopień oczyszczenia ścieków jest w obu wysoki. Wodę można odprowadzić do rowu lub cieku wodnego albo rozsączać.

Oczyszczalnia ze złożem biologicznym

Oczyszczalnia ze złożem biologicznym ma zbiornik wypełniony naturalnym materiałem filtracyjnym, na którym rozwija się błona biologiczna o grubości 1-3 mm zbudowana z mikroorganizmów. Podczas gdy podczyszczone w osadniku ścieki spływają po materiale filtracyjnym, mikroorganizmy absorbują zanieczyszczenia i zużywają rozpuszczone związki organiczne. Złoże jest napowietrzane, aby oczyszczanie przebiegało prawidłowo. Za złożem można zamontować osadnik wtórny, który będzie zatrzymywał i z powrotem przepompowywał do osadnika wstępnego zawiesiny i resztki błony biologicznej. To jeszcze zwiększy i tak wysoką, bo sięgającą 95%, efektywność oczyszczania.

Przez oczyszczalnię ze złożem biologicznym ścieki mogą być przepuszczane wielokrotnie, aż do osiągnięcia odpowiedniego poziomu oczyszczenia.


oczyszczalnia biologiczna
Autor: Piotr Mastalerz Teren nad oczyszczalnią biologiczną nie musi być w sposób szczególny chroniony

Oczyszczalnia z osadem czynnym

W zbiorniku, nazywanym też bioreaktorem, pływają mikroorganizmy (tak zwany osad czynny) rozwinięte z zaszczepionego podczas uruchamiania oczyszczalni wyselekcjonowanego szczepu bakterii. Bioreaktor może mieć dwie komory i wtedy pierwsza pełni funkcję osadnika wstępnego (nie jest potrzebny oddzielny osadnik).

Mikroorganizmy powodują rozkład tlenowy substancji organicznych znajdujących się w ściekach. Tu także jest potrzebne napowietrzanie utrzymujące osad czynny w zawieszeniu.

W wyniku rozkładu, zanieczyszczenia zwiększają objętość i opadają na dno w postaci osadu, a znajdująca się nad nimi ciecz jest na tyle czysta, że można ją bezpiecznie odprowadzić do wód powierzchniowych lub gruntu. Osad z dna bioreaktora jest przepompowywany z powrotem do osadnika gnilnego.

Przeczytaj też:

Co to jest szambo ekologiczne? Jak dobrać jego wielkość? >>>

Ścieki muszą być równomiernie dostarczane do komory z osadem czynnym, bo jest na to bardzo czuły. Podczas dłuższych przerw w dopływie ścieków mikroorganizmy obumierają i osad trzeba zaszczepić od nowa.

Producenci oczyszczalni oferują także rozwiązania będące połączeniem obu technologii. Takie połączenie służy poprawieniu efektywności oczyszczania i zniwelowaniu mankamentów obu metod (na przykład wrażliwości na gwałtowną zmianę ilości ścieków).

Nasi Partnerzy polecają