Biologiczna oczyszczalnia ścieków – koszt, montaż, sposób działania, dotacje

2021-09-01 8:59 Materiał sponsorowany

Kiedy w okolicy nie ma kanalizacji, inwestor zastanawia się co może zrobić ze ściekami z gospodarstwa domowego. Czy jest skazany na szambo i ponoszenie kosztów związanych z jego opróżnianiem? Szukając najlepszej alternatywy znajduje oferty na przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków.

Oczyszczalnie bezzapachowe
Autor: Eko House

Jaką biologiczną oczyszczalnię ścieków wybrać?

Najlepiej wybrać oczyszczalnię prostą i atrakcyjną cenowo. Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków działają na zasadzie osadu czynnego. Podstawą pracy urządzenia za dwadzieścia tysięcy złotych i urządzenia za siedem tysięcy złotych jest osad czynny, czyli zawiesina bakterii tlenowych i mikroorganizmów. Jedyne różnice są w budowie urządzenia. Zasady eksploatacji, potrzeba kontroli i serwisu, te rzeczy pozostają niezmienne.

Oczyszczalnia VH – warto zwrócić na nią uwagę!

Biooczyszczalnia VH dostarczana na polski rynek przez firmę Eko House, to urządzenie, które powinno zainteresować każdego, kto nie chce wydać na swój sprzęt fortuny. Jej atutami są bezzapachowa praca, duża redukcji zanieczyszczeń w ściekach (97%) niewielkie, ułatwiające samodzielny montaż gabaryty oraz prosta budowa – wsparta 10 letnią gwarancją.

Montaż biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków VH

Z uwagi na to, że przepisy dotyczące przydomowych oczyszczalni ścieków, określają między innymi odległości jakie należy zachować od poszczególnych obiektów na działce, najlepiej żeby oczyszczalnia nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Najpopularniejszy model oczyszczalni od Eko House VH6, idealnie odpowiada tej potrzebie. Zajmując pole koła o średnicy 140 cm, biooczyszczalnia VH, pozwala nam uniknąć rozkopywania dużej powierzchni działki oraz daje możliwość instalacji w miejscu, gdzie inne urządzenia po prostu by się nie zmieściły. Nie musimy martwić się zachowaniem odpowiedniej odległości od domu, bo nie ma tu osadnika gnilnego i nieprzyjemnych zapachów.  Niewielka waga zbiornika pozwala również zrezygnować z wjazdu ciężkim sprzętem na posesję, co jest wskazane w przypadku już zamieszkałego obiektu. Nie trzeba martwić się dewastacją ogrodu, a montaż zwykle nie trwa dłużej niż jeden dzień.

Takich opcji nie dają nam droższe, a co za tym idzie większe i cięższe, bo wyposażone w skomplikowane mechanizmy biologiczne oczyszczalnie dostępne na rynku.

Cena biologicznej oczyszczalni ścieków

Bardzo często mówi się o tym, że inwestycja w przydomową oczyszczalnię, jako jednorazowy koszt jest droższa niż zamontowanie zbiornika bezodpływowego. Na szczęście są rozwiązania takie jak VH, dzięki którym można uzyskać dotację, tym samym znacząco obniżając koszt inwestycji. Jest to dopiero początek oszczędności, które z czasem będą narastać, ponieważ w przeciwieństwie do szamba, biooczyszczalnia VH nie potrzebuje comiesięcznego opróżniania.

O dotacje można zapytać w urzędzie gminy lub Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Biologiczne oczyszczalnie VH spełniają wymogi dotyczące refundacji kosztów.

Oczyszczalnie bezzapachowe
Autor: Eko House Bardzo ważną kwestią jest utrzymanie odległości od elementów zabudowy na działce. Odległości wyznaczają przepisy. Kompaktowość oczyszczalni VH bardzo ułatwia jej umiejscowienie na działce

Jak działa przydomowa biologiczna oczyszczalnia VH?

Można powiedzieć, że procesy jakie zachodzą w biooczyszczalni są zupełnie odwrotne niż te, które spotyka się w klasycznym szambie. Zbiornik bezodpływowy, to idealne miejsce do rozwoju bakterii beztlenowych, gdzie dominują procesy gnilne. W związku z tym pojawia się nieprzyjemny zapach. Żeby uniknąć drażniącej nos woni, ścieki należy napowietrzać, tak jak w oczyszczalni VH, gdzie odpowiada za to kompresor, podłączony do dyfuzorów poprzez rozdzielacz z zaworami.

Napowietrzanie skutkuje rozwojem bakterii tlenowych, które żywią się zanieczyszczeniami zawartymi w ściekach z gospodarstw domowych. W ten sposób są one usuwane i na wylocie z oczyszczalni możemy zaobserwować oczyszczoną wodę pościekową. Można ją odprowadzić do środowiska, ponieważ biooczyszczalnie VH są zgodne z normą europejską.

Oczyszczalnie bezzapachowe
Autor: Eko House Wizualizacja wyjaśnia schemat budowy modelu VH LIGHT

Uzyskaj dotację na przydomową oczyszczalnię ścieków VH

  • W pierwszej kolejności powinniśmy zapytać w urzędzie gminy lub wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, czy na budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków są przyznawane dotacje. Jeżeli tak, to możemy z urzędu gminy pobrać wniosek o przyznanie dotacji. Jego wypełnienie jest proste, a wszystkie niezbędne informacje otrzymamy od sprzedawcy oczyszczalni.
  • Następnie składamy oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  • Potrzebujemy także zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały na terenie gminy, od której chcemy zyskać dotację.
  • Musimy posiadać projekt przydomowej oczyszczalni ścieków, w czym może nam pomóc firma Eko House, udostępniając odpowiednie dokumenty.
  • Niezbędna będzie również kopia zgłoszenia o zamiarze przystąpienia do wykonania robót budowlanych.

Biologiczna oczyszczalni ścieków VH - to się opłaca!

Szambo nigdy nie wygeneruje dla nas oszczędności, tak samo jak nie generuje ich kanalizacja. Utylizacja ścieków z gospodarstw domowych staje się coraz droższa a kosztami zawsze zostaje obarczony użytkownik, ponieważ to on te ścieki generuje. Nie unikniemy tego, ale możemy zminimalizować wydatki z tym związane. Jak? Poprzez montaż biologicznej oczyszczalni ścieków. Nie musi to być inwestycja przekraczająca dwadzieścia tysięcy złotych. Istnieje możliwość uzyskania dotacji, a w przypadku biooczyszczalni VH, dochodzi także opcja samodzielnego zainstalowania urządzenia -  bez utraty gwarancji.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.