Wymiana kotła olejowego na gazowy

2018-12-10 20:13

Jeśli w pobliże posesji zostanie doprowadzona sieć gazowa, warto niezwłocznie wymienić kocioł olejowy na gazowy. Można w ten sposób odczuwalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie i pozbyć się kłopotu, jakim jest konieczność magazynowania paliwa.

kotłownia
Autor: Piotr Mastalerz Zmiana źródła ciepła na zasilane innym paliwem wiąże się zwykle z koniecznością remontu kotłowni

Budowa lub rozbudowa sieci gazowej w okolicy działki, na której stoi dom, powinna być wystarczającym impulsem do modernizacji instalacji i wymiany kotła olejowego na gazowy z co najmniej dwóch powodów. Pierwszy to szansa na niższe koszty eksploatacji kotła gazowego, drugi – możliwość innego zagospodarowania przestrzeni zajmowanej dotychczas przez co najmniej tysiąclitrowy zbiornik na olej oraz większy od gazowego kocioł olejowy.

Bezobsługowa kotłownia gazowa

Kotłownia gazowa jest praktycznie bezobsługowa. Gaz jest paliwem czystym, więc wybierając kocioł gazowy zyskujemy i wygodę, i możliwość wykorzystania przestrzeni, w której po wyrzuceniu zbiornika olejowego zostanie sporo wolnego miejsca.

Zgodnie z dyrektywą unijną dzisiaj dopuszcza się instalowanie niemal wyłącznie kotłów gazowych kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania (pobierających powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz). Kocioł gazowy dwufunkcyjny o mocy do 30 kW może zostać zamontowany także w pomieszczeniu o innym przeznaczeniu niż kotłownia, choćby w kuchni czy łazience, bo jest niewielki i pod jego obudową mieszczą się wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji (naczynie wzbiorcze, zawory, sterowniki). Takie urządzenie ma jednak stosunkowo niewielką wydajność ciepłej wody użytkowej (10-11 l/min), co w zasadzie uniemożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch łazienek. Jeżeli użytkownicy domu oczekują większego komfortu, należy zainstalować kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Takie kotły gazowe, ze względów estetycznych i z uwagi na ilość miejsca, które zajmują, ustawia się zwykle w oddzielnym pomieszczeniu.

Zobacz także:

Kotły gazowe są dziś jednymi z tańszych urządzeń grzewczych (ich koszt zaczyna się już od 3 tys. zł), więc samo wyposażenie kotłowni nie jest bardzo drogie. Trzeba jednak uwzględnić jeszcze niemały koszt doprowadzenia przyłącza gazowego (kilka – kilkanaście tysięcy złotych zależnie od odległości od sieci gazowej i lokalnych cenników) oraz konieczność załatwienia związanych z tym formalności (projektu, uzyskania pozwolenia na budowę etc.).

Kondensacyjne kotły gazowe są urządzeniami niskotemperaturowymi, uzyskującymi bardzo wysoką sprawność dzięki odzyskiwaniu ciepła ze spalin. Współpracująca z nimi instalacja grzewcza musi być dostosowana do takich warunków, tj. do temperatury zasilania nie wyższej niż mniej więcej 60oC. Dobrze, gdy może to być ogrzewanie podłogowe.

Zobacz także:

Gdy zdecydujemy się na wiszący kocioł gazowy, lepiej, żeby współpracował z grzejnikami płytowymi o małej pojemności wodnej. Jeżeli nie chcemy przerabiać całej instalacji grzewczej, a w tej, którą mamy, są grzejniki żeliwne w dobrym stanie, aby uniknąć remontu generalnego instalacji wybierzmy raczej stojący kocioł o większej pojemności wodnej, przynajmniej 20-30 l.

zbiornik na olej
Autor: Andrzej T. Papliński Przestrzeń po zbiorniku i dużym kotle olejowym można wykorzystać na przykład do zorganizowania pralni
wiszący kocioł gazowy
Autor: Piotr Mastalerz Wiszący kocioł gazowy bez zasobnika (dwufunkcyjny albo z małym wbudowanym zasobnikiem) można umieścić poza kotłownią, na przykład w kuchni, o ile tylko ma ona odpowiednią kubaturę i wentylację

Co zmienić oprócz kotła

Gdy wymienia się kocioł olejowy na gazowy, trzeba dostosować także pozostałe elementy kotłowni.

Do współpracy z nowym kotłem można wykorzystać stary zasobnik c.w.u., jeśli jest w dobrym stanie, albo kupić nowy, może nawet z dwiema wężownicami, co umożliwi w przyszłości rozbudowanie instalacji o kolektory słoneczne.

Kolejny element konieczny w instalacji z kotłem gazowym to kwasoodporny komin. Wszystkie kotły gazowe dostępne w sprzedaży mają dopuszczenie do pracy z wykorzystaniem powietrza z kotłowni albo powietrza pobieranego z zewnątrz. Gdy moc kotła nie przekracza 21 kW, zgodnie z przepisami i pod warunkiem zachowania zawartych w nich ograniczeń odnośnie do odległości od elementów budynku (na przykład okien) funkcję komina może pełnić koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy wyprowadzony przez ścianę zewnętrzną. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty modernizacji kotłowni. Jeśli jednak kocioł ma większą moc, trzeba odprowadzać z niego spaliny w tradycyjny sposób – ponad dach budynku. Najkorzystniej będzie więc dostosować do tego istniejący przewód kominowy i wyposażyć go w jednościenną szczelną rurę spalinową ze stali kwasoodpornej o mniejszej średnicy i osobno zadbać o doprowadzenie powietrza do spalania przewodem z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania. Nawiew powietrza wentylacyjnego do pomieszczenia, w którym jest zainstalowany kondensacyjny kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, może się odbywać pośrednio przez infiltrację przez szczeliny w drzwiach. Inna forma nawiewu nie jest konieczna. Bez względu jednak na to, czy kocioł zostanie zainstalowany w kotłowni, czy też w innym pomieszczeniu, musi być zapewniony wywiew powietrza przez kanał wentylacji grawitacyjnej zakończony kratką wentylacyjną o wymiarach co najmniej 14 x 14 cm umieszczoną pod stropem pomieszczenia

komin stalowy
Autor: Andrzej T. Papliński Stary komin często da się zaadaptować do usuwania spalin o niższej temperaturze, jeśli umieści się w nim wkład ze stali kwasoodpornej, ale jeśli jest zbyt zniszczony, można dobudować na zewnątrz lekki systemowy komin stalowy
przewód powietrzno-spalinowy
Autor: Piotr Mastalerz Gdy kocioł nie musi mieć większej mocy niż 21 kW, można wyprowadzić przewód spalinowy wprost przez ścianę na zewnątrz

Wymiana palnika olejowego na gazowy

Użytkownicy kotłów olejowych, którzy planują przyłączenie domu do sieci gazowej, mogą rozważyć także mniej bolesny wariant modernizacji instalacji grzewczej, polegający na wymianie wyłącznie palnika olejowego na gazowy. Jeżeli kocioł olejowy nie jest bardzo wyeksploatowany i nadal sprawny, wystarczy zamontować w nim gazowy palnik nadmuchowy. Jest niestety dość drogi (cena palnika o mocy 30 kW to blisko 4 tys. zł) i dość głośno pracuje. Musi być dobrze dobrany – przede wszystkim jego moc, ale także długość w stosunku do komory spalania. Gdy będzie zbyt długi, tylna ścianka komory paleniska może ulec wypaleniu. Modernizacja trwa zaledwie kilka godzin i nie wymaga żadnych przeróbek poza kotłownią. Ewentualną wymianę palnika trzeba jednak starannie skalkulować, ponieważ ze względu na korzystne ceny wiszących kotłów gazowych może się okazać nieopłacalna.


kocioł olejowy
Autor: Agnieszka Witulska fot. 6. (20131212_170516_d.jpg) Aby móc korzystać z gazu ziemnego zamiast z oleju, wystarczy wymienić palnik w starym kotle. Oczywiście pod warunkiem, że kocioł jest w dobrym stanie, co może ocenić tylko fachowiec

Czy znasz się na centralnym ogrzewaniu? Przetestuj swoją wiedzę

Pytanie 1 z 14
Rury z tworzywa sztucznego stosowane w nowoczesnych instalacjach grzewczych powinny mieć:

Wideo: modernizacja kotłowni - kocioł gazowy zamiast węglowego

Modernizacja kotłowni – kocioł gazowy zamiast węglowego