Jeden komin to za mało? Sprawdź, jak poradzić sobie z instalacją c.o.

2011-04-12 15:04

Czy zamknięcie obiegu instalacji centralnego ogrzewania przez montaż naczynia wzbiorczego obok pieca, nie spowoduje wzrostu ciśnienia wody i przecieku na połączeniu rur? Czy instalacja przepływowego gazowego ogrzewacza wody i podłączenie go do tego samego przewodu kominowego są bezpieczne i zgodne z przepisami?

Jeden komin to za mało? Sprawdź, jak poradzić sobie z instalacją c.o.
Autor: Mariusz Bykowski

Instalacje c.o. w starych domach często są wykonane jako grawitacyjnie otwarte z naczyniem wzbiorczym na strychu. Mogą być zrobione ze stalowych rur łączonych przez skręcanie i ukrytych w ścianach. Często mimo wymiany starego pieca gazowego na nowy, zainstalowania pompy i zaworów termostatycznych przy grzejnikach, obieg pozostaje otwarty. Jak doprowadzić do jego zamknięcia? Ważne jest sprawdzenie w jakim stanie jest instalacja. Jeśli połączenia zostały zrobione dokładnie i dobrze uszczelnione, raczej nie powinna przeciekać, ale nie będzie stuprocentowej gwarancji, dopóki się tego nie sprawdzi.

Jeżeli chodzi o przepływowy grzejnik wody, nie może być mowy o podłączeniu go do wspólnego komina z kotłem. Przede wszystkim takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami, poza tym może być niebezpieczne, ponieważ komin nie będzie w stanie odprowadzać spalin z dwóch urządzeń.

Z technicznego punktu widzenia możliwe byłoby wyłączanie kotła c.o. na czas pracy podgrzewacza, ale takie rozwiązanie również nie jest dopuszczone przez przepisy, bo w razie pomyłki czy zaniedbania użytkownika grozi wydostawaniem się spalin do pomieszczenia. Każde urządzenie gazowe z otwartą komorą spalania musi mieć osobny przewód kominowy i nie ma od tego odstępstw. Problem jego braku można rozwiązać w inny sposób. Jeśli przynajmniej jedna ze ścian kotłowni jest ścianą zewnętrzną, można kupić podgrzewacz z zamkniętą komorą spalania (będzie, niestety, droższy od tradycyjnego) i wyprowadzić przewód powietrzno-spalinowy bezpośrednio przez ścianę z zachowaniem wszystkich wymagań odnośnie do jego usytuowania. Jeśli jest tylko jeden komin, można też zainstalować kocioł dwufunkcyjny, wtedy podgrzewanie wody do centralnego ogrzewania i wody na potrzeby bytowe będzie realizowane przez jedno urządzenie.

Nasi Partnerzy polecają