Czyszczenie instalacji centralnego odkurzania. Zapchany odkurzacz centralny

2020-10-01 15:21

Czyszczenie instalacji centralnego odkurzania jest konieczne, aby długo i bezawaryjnie działało. Podpowiadamy co zrobić, gdy zapchany jest odkurzacz centralny.

Odkurzacz centralny
Autor: Piotr Mastalerz Jednostkę centralną należy ulokować w takim miejscu, żeby dostęp do niej był wygodny, a odgłosy pracy niesłyszalne w pomieszczeniach mieszkalnych. Może się znaleźć na przykład w pomieszczeniu technicznym, garażu lub kotłowni

Warunkiem zadowolenia użytkowników z instalacji centralnego odkurzania jest jej wieloletnia trwałość i bezawaryjne działanie. Jak je osiągnąć?

Ponieważ instalacja centralnego odkurzania jest zabudowana w podłodze i w ścianach, przez co w wykończonym, urządzonym domu praktycznie nie ma do niej dostępu, konieczna jest należyta troska o nią. I nie chodzi tylko o używanie jej zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta, na przykład niewciąganie bez użycia odpowiednich separatorów popiołu z kominka czy rozlanej na podłodze wody, ale także o regularne czyszczenie centralnego odkurzania i niezbędne zabiegi konserwacyjne. Najlepiej sprawdzać wypełnienie zbiornika na kurz raz na dwa, góra trzy-cztery miesiące, w zależności od jego pojemności.

Czyszczenie i konserwacja instalacji centralnego odkurzania 

Największe obawy potencjalnych użytkowników budzi ryzyko zapchania się instalacji centralnego odkurzania podczas użytkowania. W czasie sprzątania łatwo przez nieuwagę wciągnąć do węża odkurzacza coś, co nie powinno się w nim znaleźć. Jakiś niewielki przedmiot, którego kształt albo rozmiary nie pozwolą mu swobodnie przedostać się do pojemnika na kurz w jednostce centralnej, skąd byłoby go łatwo usunąć.

Zagrożeniem dla instalacji centralnego odkurzania są pozostałości po pracach budowlanych: gruz, wapno, cement lub gips. Bardzo niebezpieczny może być też z pozoru niewinny kawałek folii. Folia jest śliska i lekka, więc powinna być bez problemu wessana przez odkurzacz, ale może łatwo zaczepić się nawet o niewielką nierówność wewnątrz instalacji i w niej utknąć.

Przeczytaj też:

Kupujemy odkurzacz warsztatowy: sprzątanie po remoncie >>>

Opróżnianie i czyszczenie zbiornika, usunięcie ewentualnych zatorów w gniazdach czy przedmuchanie instalacji centralnego odkurzania za pomocą innego odkurzacza bez problemu wykonamy samodzielnie. Jeśli zator powstanie w niedostępnych fragmentach instalacji i proste zabiegi nie wystarczą, lepiej skorzystać z pomocy fachowca.

Galeria: czyszczenie zbiornika na kurz i filtra w instalacji centralnego odkurzania

Jak udrożnić zapchaną instalację centralnego odkurzania 

Poprawnie wykonana i prawidłowo używana instalacja centralnego odkurzania nie powinna się zapchać. Ale błędy zawsze mogą się przytrafić. Czasem zostaną zastosowane nieodpowiednie kształtki, innym razem pozostawione „zadziory” na łączeniach rur. Takie miejsca są narażone na osadzanie się na nich zanieczyszczeń i stopniowe zatykanie światła przewodu. Może się także zdarzyć, że odkurzacz centralny utraci swoje prawidłowe parametry pracy (jego ciąg ulegnie osłabieniu). Zapchaną instalację centralnego odkurzania trzeba udrożnić. Można próbować, używając drugiego odkurzacza podłączonego do gniazda znajdującego się w domu. Jeśli to nie pomoże, pozostaje wykorzystanie spirali, takiej jak do przepychania rur kanalizacyjnych. Powinna być w miarę możliwości cienka.

Galeria: przepychanie instalacji odkurzacza centralnego

Zdarza się, ale sporadycznie, że takie metody zawodzą i konieczne staje się użycie kamery w celu sprawdzenia stanu rur oraz ustalenia przyczyny nieszczelności albo zapchania instalacji centralnego odkurzania. Jeśli nie uda się usunąć usterki żadną nieinwazyjną metodą, w podejrzanym miejscu trzeba rozkuć ścianę lub podłogę, żeby dostać się do instalacji i ją naprawić.

Jednym z powodów nieprawidłowego działania odkurzacza centralnego może być także uszkodzony włącznik węża. Po wielu latach pracy styki zlokalizowane przy rączce węża mogą zawodzić. Objawia się to przerywaną pracą odkurzacza centralnego przy ruchach rękojeścią. Żeby to sprawdzić, należy umieścić końcówkę węża w gnieździe pod katem 90 stopni względem prawidłowego położenia. To powinno spowodować zwarcie styków, załączenie odkurzacza i ominięcie sterowania z rączki. Odkurzacz centralny powinien pracować w sposób ciągły. Jeśli nie będzie działał prawidłowo, wina najprawdopodobniej leży po stronie węża. Trzeba go oddać do serwisu w celu naprawy lub wymienić na nowy.

System odkurzania centralnego. Montaż odkurzacza centralnego

Galeria: demontaż odkurzacza krok po kroku

Co wiesz o inteligentnych instalacjach

Pytanie 1 z 6
Inteligentny dom to system, który:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.