Panele fotowoltaiczne spłacą Twój kredyt na dom. Zostań dostawcą zielonej energii!

2013-06-10 16:35
Projekt domu MURATOR EC256
Autor: Murator - Projekty domów Projekt domu - Murator EC256 Gładki (dom energooszczędny)

Czy kredyt na dom może spłacać się sam? Owszem, pod warunkiem że na swojej działce wybudujesz mikroelektrownię z paneli fotowoltaicznych, a w domu będziesz używać energooszczędnych urządzeń grzewczych i AGD. Sprawdź, czym jest program "SAMOspłacający się dom" – czy na pewno ma szansę na realizację?

Kredyt na dom, który sam się spłaci – czy to możliwe?

Tak, ponieważ „SAMOspłacający się dom” zarabia sam na siebie. Najważniejszym elementem inwestycji jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej do produkcji prądu.

Ta mikroelektrownia słoneczna o mocy do 40 kW, będzie usytuowana na działce przynależnej do domu. Nie tylko dostarczy darmowy prąd jego mieszkańcom, ale również zwiększy ich dochody - będzie to możliwe dzięki sprzedaży nadwyżek energii do sieci energetycznej, a właściciel domu zostanie dostawcą zielonej energii.

Program jest bowiem odpowiedzią na dwie bardzo ważne potrzeby państwa i społeczeństwa. Po pierwsze zaspokaja potrzebę własnego domu, a po drugie wypełniania zobowiązania Polski w zakresie tzw. pakietu klimatycznego.

To olbrzymia inicjatywa i kompleksowe rozwiązanie, które obejmuje budowę, finansowanie i wyposażenie 100 000 domów w ciągu 5 lat.

Aby jednak Program mógł być realizowany konieczne jest przyjęcie Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, która umożliwia sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej zielonej energii. Projekt Ustawy o OZE przewiduje ponadto stałą cenę obligatoryjnego odkupu wytworzonego w ten sposób prądu w okresie 15 lat.

Do minimum sprowadza też formalności związane z podłączeniem do istniejącej sieci ekologicznych źródeł energii i tym samym daje szansę na stworzenie w Polsce zupełnie nowego rynku prosumentów – czyli osób wytwarzających zielony prąd zarówno na własne potrzeby jak i zarabiających na jego odsprzedaży.

Jak przebiega proces inwestycyjny?

Cały proces związany z inwestycją z punktu widzenia kienta zamyka się w trzech krokach:

 • Wybór jednego z projektów domów uwzględnionych w Programie.
 • Wskazanie lokalizacji (ogrodzona, niezacieniona działka, o powierzchni min. 2000 m2 – posiadanie takiej działki jest jedynym wymaganym wkładem własnym Klienta w inwestycję).
 • Podpisanie przygotowanych przez Bank dokumentów.

Co obejmuje budowa domu w ramach projektu?

Domy, poza mikroelektrownią, będą wyposażone w wiele ekologicznych rozwiązań. Kolektory słoneczne do przygotowania c.w.u., pompa ciepła do ogrzewania oraz wysokiej klasy energooszczędny sprzęt AGD w istotny sposób zmniejszą miesięczne wydatki na utrzymanie nieruchomości. Każdy z domów będzie miał ponadto zagwarantowany dostęp do Internetu. Bank zajmie się także wyborem renomowanego dostawcy paneli fotowoltaicznych, ich zakupem i montażem.

Warto wiedzieć

Spłacisz ratę kredytu za dom i zarobisz!

Finalne koszty inwestycji są zależne od wybranego projektu, np. dla domu o powierzchni 92 m2, wyniosą one ok. 560 tys. zł (cena uwzględnia projekt, wyposażenie, instalację fotowoltaiczną na działce). W przypadku kredytu zaciągniętego na 25 lat (założenie marży banku – 1,5%), miesięczne przychody ze sprzedaży nadwyżek energii wraz z oszczędnościami na kosztach utrzymania domu  przewyższają ratę kredytu o ok. 600 zł.

„SAMOspłacający się dom” – informacje techniczne

Kwota inwestycji obejmuje:

 • projekt domu – jeden z projektów przygotowanych przez firmę Murator. Wśród projektów znajdują się domy o standardzie domu energooszczędnego, dla których możliwe jest dodatkowo uzyskanie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • budowa domu
  • stan zero: roboty ziemne; fundamenty – podkłady, ławy, stropy, ściany fundamentowe; izolacja fundamentów; zasypanie wykopów; podkłady pod posadzki na gruncie;
  • stan surowy otwarty: ściany murowane nośne, kominy i wentylacja mechaniczna (jeśli występuje); strop; elementy żelbetowe; schody zewnętrzne żelbetowe; dach – konstrukcja, pokrycie, obróbki, rynny, rury spustowe;
  • stan surowy zamknięty: ścianki działowe murowane; posadzki – izolacje i szlichty; stolarka okienna; stolarka drzwiowa zewnętrzna – drzwi zewnętrzne i bramy garażowe;
  • stan wykończeniowy zewnętrzny: elewacja – ocieplenie i wykończenie (tynki, wykładziny); wjazd do garażu (jeśli występuje) i opaska; posadzki na tarasie parteru (jeśli występuje), schodach zewnętrznych i ewentualnie podjeździe;
  • instalacje elektryczne: instalacja elektryczna wewnętrzna, instalacja odgromowa (jeśli występuje);
  • instalacje sanitarne: instalacja wodociągowa wewnętrzna od wodomierza; instalacja kanalizacyjna wewnętrzna, instalacja c.o. wewnętrzna z pompą ciepła i kolektorem słonecznym, 
 • energooszczędny sprzęt AGD klasy A++ firmy Amica tj.: lodówka, płyta grzejna, piekarnik, zmywarka, pralka, okap;
 • zabudowa kuchni wykonana przez firmę Black Red White z linii Family Line (3 warianty do wyboru) obejmuje szafki dolne i górne, zabudowę sprzętów AGD, blat kuchenny
 • podłogi warstwowe drewniane firmy Barlinek (3 warianty do wyboru) oraz płytki ceramiczne wyposażenie łazienki marek Opoczno i Cersanit z Grupy Rovese;
 • instalacja z paneli fotowoltaicznych o mocy 40 kW pochodzić będzie od dostawcy, który został pozytywnie zweryfikowany przez specjalistyczną firmę z Grupy BOŚ Bank;
 • internet;
 • organizacja przez BOŚ Bank finansowania budowy i wykończenia domu oraz profesjonalne wsparcie w pozyskaniu atrakcyjnych dopłat zastosowanych w „SAMOspałącającym się domu” rozwiązań typu kolektor słoneczny, pompa ciepła.

O projekcie "SAMOspłacający się dom" mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP

Jak zarabia instalacja z paneli fotowoltaicznych?

Dla obliczenia przychodów z produkcji i sprzedaży energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej wzięto pod uwagę możliwości techniczne uzyskania określonej produkcji energii przez „SAMOspłacający się dom” oraz założenia cenowe opublikowane w projekcie ustawy o OZE.

Założono, że w przeciętnych polskich warunkach możliwa jest do uzyskania z instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kW produkcja energii elektrycznej w ilości ok. 38 544 kWh/rok.

Szacując zużycie własne na poziomie ok. 5000 kWh przyjęto, że możliwość sprzedaży wyniesie 33 544 kWh/rok w pierwszym roku funkcjonowania instalacji.

Biorąc pod uwagę nieznaczny spadek możliwości produkcyjnych instalacji (ok. 0,5% rocznie) i stałe zużycie na potrzeby własne na poziomie 5000 kWh, uzyskano wynik pozwalający przyjąć średnioroczną produkcję energii na sprzedaż na poziomie 31 194 kWh.

Według założeń projektu ustawy, przewidywana jest stała cena przychodów za sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kW posadowionej na gruncie, o wartości: przychód 1,10 zł za 1 kWh, co pomnożone przez 31 194 kWh generuje określone w projekcie średnioroczne przychody (34 314 zł).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ludek
|

Temat stary i nieaktualny. Realny kalkulator opłacalności w instalację fotowoltaiczną nie istnieje . bo po prostu już się nie opłaca zwykłym ludkom. Czas zwrotu dłuższy od życia

Jakub Wiśniewski Solwis.pl
|

Temat stary i nieaktualny. Realny kalkulator opłacalności w instalację fotowoltaiczną dostępny jest np. na naszej stronie. Polecam

mark
|

taki sam szwindel jak naganianie na franka przy braniu kredytu kilka lat temu. Nie dajcie się wrobić..

starexplo
|

swietny pomysl lol ,naprawe niesamowity ,przeciesz rozwiazan za pomoca paneli slonecznych jest w nieskonczonosc . Jednak one maja swoja odwieczna wade ,ich straszna niewydolnosc ,sam posiadam okolo pol metra kwadratowego paneliku ,zasila akumulatorek telefonu ,srednio okolo pelne naladowanie w caly dzien pochmorny ,wiec mniej wiecej naswietla to skale wydolnosci solarkow .

seba
|

zauważcie że chodzi o instalację posadowioną na gruncie, czyli na dachu już nie. Większość działek jakie się sprzedaje nie ma więcej jak 1000m2. Już PGE nieźle myślało jak tu zamknać Kowalskiemu drogę do sprzedaży energii. Energetyka i kolesie z rządu nie są zainteresowani uchwaleniem ustawy, bo na razie sami dzielą tort. Jak już ustawa wejdzie to trzeba oddać tort ludziom, ale żeby nie było nam łatwo to Kowalski musi wziąć kredyt w banku. Zdenerwowałem się też, bo narzuca się w tym artykule, że sprzęt musi byc Am ika. To wszystko jest takie oczywiste jak szkolenia naszek Komisji wyborczej w Moskwie. Uważają nas za głupków.

Xawery
|

Na zachodzie nie musisz brać kredytu aby uzyskać dofinansowanie.
Dlaczego u nas zawsze najpierw musi zarobić bank a dopiero potem inwestor?

inż
|

Jasne, zapożyczyć sie na 25 czy 30 lat, pasożytujące banki "lichwa" mają mało kredytów i starają sie znaleźć sposób, zeby zacisnąć kolejnym idiotom pętle na szyjach !!
Przecież na tym zarobi tylko bank, producenci sprzętu agd i paneli, a wy jak te owce na rzeź już w kolejce do banku stoicie, najlepiej sobie we frankach weźcie jeszcze :)

prac124
|

Marzenie ściętej głowy. Jest europejskie prawo wolnego handlu. Jak w artykule wspomniano; żeby sprzedać energię elektryczną trzeba mieć nabywcę płacącego z a nią. Niemcy nie będą chcieli kupować energii elektrycznej do swoich sieci, bo to wbrew ich interesom. Sami produkują, sami rozprowadzają po całej Polsce i nie warto im kupować energii, której mają w nadmiarze. Nie dopuszczą również, żeby produkować energię i sprzedawać ją nabywcom bez ich (Niemców) pośrednictwa, na przykład sąsiadowi, czy nawet całej wsi. Jak to wygląda, wystarczy pogadać z właścicielami siłowni wiatrowych. Tysiące przeszkód i warunków często wymyślonych żeby nie dopuścić i zniechęcić następców.

ANDY
|

Najpierw niech bank załatwi umowę z Energetyką na opłacalny odbiór en.elektr.i dopiero można podpisać kredyt. Inaczej będzie niezła pułapka kredytowa.

stam222
|

Szkoda, że murator nie uwzględnił projektu M-71 bo takowy właśnie buduję w wersji energooszczędnej, no szkoda bo ten projekt bardzo mi się podoba.