Dom z dachem solarnym w Rumi. Dach SunRoof ma moc 21,5 kWp
Dom z dachem solarnym. Pokrycie zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi wygląda jak dachówka. Dopasowane, monokrystaliczne moduły tworzą gładką powierzchnię. To Dom nad rzeką, projekt autorstwa MAKA Studio, w którym wykorzystano dach Sun Roof, który może wytworzyć 23 089 kWh prądu rocznie.
Autor: Mat. prasowe
Dom nad rzeką studia MAKA
Spis treści
- Budynek zagłębiony w terenie
- Dom w kształcie litery L
- Wysoki salon, lekkie przeszklenia i cegła rozbiórkowa
- Dach fotowoltaiczny SunRoof może wytworzyć 23 089 kWh prądu rocznie
- Zobacz zdjęcia domu z dachem solarnym
Dom nad rzeką to projekt autorstwa MAKA Studio. Budynek zlokalizowany jest na działce o dużym spadku w kierunku rzeki w Rumi. Wielkimi przeszkleniami otwiera się na przyrodę, a jednocześnie staje się murem oporowym okalającego go terenu. Zastosowano w nim nowoczesne rozwiązaniami - jak dach solarny SunRoof.
Budynek zagłębiony w terenie
Obiekt przeznaczony jest dla rodziny z dwójką dzieci. Inwestorom zależało, aby budynek wtapiał się w malowniczy krajobraz meandrów chronionej rzeki. Bardzo precyzyjne zapisy planu miejscowego jednak mocno zweryfikowały początkowe oczekiwania przyszłych mieszkańców domu i postawiły przed architektami nie lada wyzwanie.
Projektanci postanowili wykorzystać potencjał działki ze znacznym spadkiem, proponując zagłębienie budynku w terenie w celu zapewnienia prywatności od strony ulicy i sąsiadów. Obrócenie kierunku kalenicy równolegle do spadku i otwarcie widokowe poprzez przeszklenia w salonie pozwala natomiast zachować łączność z naturą i cieszyć oczy urokliwą panoramą drzew.
Jak podkreślają autorzy projektu, w rezultacie obiekt efektownie zwieńczony dwuspadowym dachem solarnym spływa niejako z terenem w kierunku rzeki. Warto zwrócić uwagę również na zaplanowane przejście na osi widokowej na rzekę.
Czytaj też:
Dach solarny. Co warto wiedzieć
Ile kosztuje dach fotowoltaiczny
Zdjęcia: lekkie panele fotowoltaiczne na ogrodzenie lub balkon
Autor: Onestep.Solar
Dom w kształcie litery L
Surowość wejścia i murów oporowych z pozostawionym wzorem szalunków w żelbecie miała być kontrastem do tego, co dzieje się wewnątrz budynku. Mury oporowe stały się ramą, która kadruje widok. Dzięki temu zabiegowi powstała bardzo silna oś kompozycyjna i widokowa wschód-zachód.
Mocna wizja projektowa i idea wyznaczyła sposób kreowania wnętrza i układ pomieszczeń - wszystkie zostały pomyślane tak, aby umożliwić przenikanie się domu z otoczeniem i dać mieszkańcom szansę na oglądanie rzeki naturalnie meandrującej pośród drzew. Układ budynku w kształcie litery “L” otulił taras naziemny, nadając mu intymności i prywatności.
Wysoki salon, lekkie przeszklenia i cegła rozbiórkowa
Aby wykorzystać wschodnio-południowe słońce, budynek został zaprojektowany na przestrzał. Poprzez szklany naczółek, wystający jako jedyny od strony ulicy, promienie słońca wnikają do wnętrza i wypełniają cały obiekt wzdłuż, doskonale rozświetlając antresolę i wysoki salon.
Kontrast widać również w kompozycji elewacji, gdzie projektanci połączyli lekkie przeszklenia z cegłą rozbiórkową jako okładziną elewacyjną, dodając wizualnie masy do części zagłębionej w terenie. Dla uzyskania jak najlżejszego frontu budynku została zaplanowana stalowa kratownica, która jak czapka okala całe założenie.
Dopełnieniem koncepcji jest innowacyjne pokrycie zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi, wyglądające jak wysokiej klasy elegancka dachówka. Dopasowane, monokrystaliczne moduły tworzą gładką, jednolitą powierzchnię, nadając obiektowi ponadczasowego charakteru i wysmuklając bryłę.
Gotowy projekt domu z dachem solarnym. Ceny i rzuty
Dach fotowoltaiczny SunRoof może wytworzyć 23 089 kWh prądu rocznie
Podczas projektowania architekci stosowali materiały, które nie tylko dobrze się prezentują, ale też sprawią, że budynek będzie energooszczędny. Nieruchomość zasili zatem energia wytwarzana przez dach fotowoltaiczny, gwarantujący wysoką szczelność i wytrzymałość na warunki atmosferyczne.
- Dom nad rzeką to jeden z naszych ulubionych, ale i bardziej wymagających projektów. Postawiliśmy na zaawansowane i trwałe rozwiązania, takie jak dach solarny w systemie SunRoof, który pozwolił nadać bryle elegancji i modernistycznego sznytu, a także zapewnić ekologiczne źródło energii- mówi Wiktor Kurc z MAKA Studio.
Dach SunRoof o mocy 21,5 kWp może wytworzyć 23 089 kWh prądu rocznie do zasilania domowych sprzętów, ogrzewania budynku czy naładowania samochodu elektrycznego. Zapewni komfort mieszkania oraz wpłynie korzystnie na stan domowego budżetu, jak i środowisko naturalne.
Zobacz zdjęcia domu z dachem solarnym
Autor: Mat. prasowe
Dom nad rzeką studia MAKA