Ile kosztuje dach fotowoltaiczny? Jak działa? Czy dach solarny się opłaca?
Przygotowując się do krycia nowego lub remontowanego domu, warto rozważyć zastosowanie zintegrowanego dachu fotowoltaicznego. Po co dwa razy prowadzić prace na dachu, jeśli można mieć dach z fotowoltaiką za jednym zamachem. Ile kosztuje dach fotowoltaiczny? Jak działa dach solarny? Porównujemy ceny dachu pokrytego dachówką z tradycyjną instalacją fotowoltaiczną oraz zintegrowanego dachu fotowoltaicznego.
Autor: Creaton
Spis treści
- Co to jest dach fotowoltaiczny?
- Jakie zalety ma dach fotowoltaiczny?
- Jakie wady?
- Ile kosztuje dach fotowoltaiczny? Porównujemy ceny
- Jak wyglądają dachy solarne? Sposób montażu
Co to jest dach fotowoltaiczny?
To nic innego niż pokrycie dachowe połączone z panelami fotowoltaicznymi. Panele fotowoltaiczne mogą być zespolone z dachówkami albo blachą płaską. Innym rozwiązaniem jest montaż paneli na dostosowanej do nich podkonstrukcji – w tym wypadku dachówkę układa się dookoła paneli, więc mniej się jej zużywa. Pokrycie dachowe obejmujące również panele fotowoltaiczne jest zaprojektowane kompleksowo i fabrycznie przygotowane do montażu. Każdy producent dachów fotowoltaicznych oferuje swoje kompletne rozwiązanie.
Jakie zalety ma dach fotowoltaiczny?
Najważniejszą zaletą jest efekt estetyczny, co dla wielu inwestorów może być ważne. Panele fotowoltaiczne znajdują się równo z płaszczyzną pozostałej części pokrycia lub odrobinę wystają. To wygląda znacznie lepiej niż osobna instalacja nad materiałem pokryciowym. Choć można wykonać dach fotowoltaiczny w tradycyjnym pokryciu w kolorze czerwonym, dachy zintegrowane - ze względu na ciemnogranatowy, wręcz czarny kolor paneli - są opracowane z myślą o montażu w pokryciach w kolorze czarnym, ciemno granatowym, szarym, ciemno szarym, antracytowym, grafitowym, czyli tych, które są obecnie bardzo często wybierane przez inwestorów.
Zaletą jest także wyeliminowanie jednego procesu podczas wykańczania domu. Jeśli zamówimy dach fotowoltaiczny, pokrycie dachowe zespolone z panelami fotowoltaicznymi zostanie wykonane przez jedną ekipę podczas jednego etapu prac. Nie trzeba wynajmować ekipy dekarskiej, która pokryje dach, a potem ekipy fotowoltaicznej do zrobienia mikroinstalacji. Dzięki temu można uniknąć usterek - firma montująca panele może uszkodzić dach. Dachy zintegrowane są oferowane tylko przez kilku producentów, więc wynajmując ich przeszkoloną ekipę – dekarzy z uprawnieniami do montażu paneli fotowoltaicznych - powinniśmy uniknąć błędów montażowych.
Jakie wady?
Wadą zintegrowanych dachów fotowoltaicznych jest ograniczony wybór. Są one w ofercie tylko kilku producentów dachówek oraz paneli z blachy płaskiej. Systemy są opracowane z myślą o zastosowaniu konkretnych modeli blachy płaskiej lub dachówek z oferty producenta systemu. Więc jeśli chcemy zdecydować się na dach zintegrowany z panelami fotowoltaicznymi, musimy zdecydować się na jedną z firm, np. Creaton, Wienerberger, Solroof, Lindab.
Panele fotowoltaiczne do zintegrowania z elementami pokrycia dachowego mają inną budowę i ograniczoną wielkość, która musi być dostosowana do rozmiarów dachówek lub paneli z blachy. Mogą mieć także mniejszą moc maksymalną niż najlepsze dostępne na rynku samodzielne panele. Z tego powodu moc instalacji zintegrowanej na 1 m² jest zwykle mniejsza niż w przypadku osobnej mikroinstalacji. Żeby zapewnić produkcję prądu na podobnym poziomie, powierzchnia paneli zintegrowanych z pokryciem powinna być większa niż w przypadku tradycyjnej mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Ile kosztuje dach fotowoltaiczny? Porównujemy ceny
Konieczność zatrudnienia tylko jednej ekipy, może przyczynić się do zmniejszenia kosztów inwestycji. Taki efekt może mieć także mniejsze zapotrzebowanie na dachówki, zamiast których będą panele. Jednak żeby porównać, co będzie tańsze, trzeba zestawić ze sobą kosztorysy dwóch typów dachów z instalacją fotowoltaiczną o takiej samej mocy. W otrzymanym od firmy Wienerberger zestawieniu koszt dachu fotowoltaicznego w pokryciu z dachówek okazał się wyższy o 25% od tradycyjnego dachu z dachówek z mikroinstalacją o takiej samej mocy. Przedstawiamy kalkulację kosztów dla klienta końcowego za instalację dachową, materiały dachowe, w tym system fotowoltaiczny w trakcie budowy nowego budynku lub renowacji. Kalkulacja dotyczy dachu dwuspadowego o orientacji wschód/zachód o powierzchni połaci 2x50m². Wykorzystano bieżące ceny rynkowe modułów PV, średnie koszty czasu pracy i średnie ceny materiałów dachowych.
Tabela. Porównanie kosztów dachu pokrytego dachówką z tradycyjną instalacją fotowoltaiczną oraz dachu solarnego z instalacją Wevolt X-Tile
Moc instalacji [kWp] | 7 | 7 |
Powierzchnia instalacji fotowoltaicznej [m2] | 29,6 | 39,6 |
Koszt netto instalacji pv [zł] | 33 318 | 63 989 |
Koszt netto dachu [zł] | 43 280 | 31 868 |
Koszt dachu z instalacją pv [zł] | 76 598 | 95 857 |
Jak wyglądają dachy solarne? Sposób montażu
Autor: Creaton