Pielęgnacja betonu. Dlaczego i jak dbać o beton po jego ułożeniu
Jak dbać o beton po ułożeniu? Dzięki prawidłowej pielęgnacji betonowy strop, bieg schodów, wieniec lub słup osiągną zaprojektowane parametry wytrzymałościowe.
Niemal w każdym domu wykorzystuje się beton do wykonania elementów konstrukcyjnych, które mają decydujący wpływ na jakość i trwałość budynku. Elementy betonowe wykonuje się z mieszanki o określonym składzie, która powinna być prawidłowo ułożona na odpowiednio przygotowanym i zabezpieczonym miejscu. Ale na tym prace z betonem się nie kończą. Proces wysychania, dojrzewania i rozwijania wytrzymałości betonu trwa 4 tygodnie. W tym czasie należy beton pielęgnować, żeby proces ten przebiegał prawidłowo, a element wykonany z betonu osiągnął odpowiednią jakość powierzchni oraz planowane parametry wytrzymałościowe. Wyjaśniamy, dlaczego pielęgnacja betonu jest niezbędna i na czym ona polega.
Spis treści
- Dlaczego należy pielęgnować beton
- Jaki jest cel pielęgnacji betonu
- Sposób pielęgnacji betonu
- Pielęgnacja betonu na mokro
- Stosowanie osłon na świeżo ułożony beton
- Stosowanie nagrzewnic
- Ile trwa pielęgnacja betonu
Dlaczego należy pielęgnować beton
Mieszanka betonowa składa się z cementu, piasku i wody w odpowiednich proporcjach oraz ewentualnych dodatków. Po ułożeniu wymaga pielęgnacji, ponieważ następuje w niej proces wysychania, z którym wiąże się zjawisko skurczu betonu. W efekcie nadmiernego i zbyt szybkiego skurczu beton może popękać. Mogą to być drobne rysy jak i spore szczeliny.
Skurcz betonu ma różny charakter:
- chemiczny - wynika ze zmniejszenia objętości podczas hydratacji cementu,
- plastyczny - jest skutkiem nadmiernego odparowania wody z powierzchni betonu lub jej zasysania przez chłonne podłoże,
- autogeniczny - jest efektem odciągania wody z porów kapilarnych przez niezhydratyzowane jeszcze ziarna cementu (tzw. samoosuszanie betonu),
- podczas wysychania - następuje w wyniku odparowania wody z mieszanki betonowej do nienasyconego parą wodną otoczenia.
Najgroźniejszy dla betonu jest skurcz przy wysychaniu i plastyczny. Odkształcenia na skutek skurczu chemicznego lub autogenicznego są znacznie mniejsze.
Pielęgnacja betonu ma zapobiegać skurczowi podczas dojrzewania. Dzięki niej beton nie popęka, będzie wiązał i wysychał powoli, tak że w miarę upływu czasu osiągnie zaprojektowaną wytrzymałość i trwałość.
Jaki jest cel pielęgnacji betonu
Zabiegi pielęgnacyjne podczas wykonywania elementów betonowych mają za zadanie:
- utrzymanie odpowiedniej wilgotności betonu,
- utrzymanie odpowiedniej temperatury betonu,
- ochronę betonu przed działaniem czynników atmosferycznych.
Sposób pielęgnacji betonu
Metody pielęgnacji betonu zależą od miejsca i warunków atmosferycznych, podczas których jest on układany. Z inną intensywnością należy dbać o beton ułożony na nieosłoniętym stropie wystawionym latem na upał i ostre działanie promieni słonecznych, a z inną o wylewkę betonową ułożoną jesienią wewnątrz domu w stanie surowym zamkniętym.
Pielęgnacja betonu na mokro
Pielęgnacja betonu ma przede wszystkim utrzymać odpowiednie tempo hydratacji cementu i odparowywania wody. Podczas upałów latem trzeba zadbać o podłoże jeszcze przed układaniem betonu na stropie wystawionym na działanie słońca lub wykonywaniem ław fundamentowych. Trzeba podłoże zmoczyć wodą, żeby na skutek nagrzania nie zaczęło odciągać wody ze świeżo układanej mieszanki. Zależnie od temperatury powietrza, stopnia nasłonecznienia, intensywności wiatru beton należy zraszać wodą zaraz po ułożeniu i zagęszczeniu albo rozpocząć te zabiegi po kilku godzinach, albo następnego dnia.
Przeczytaj też:
Jak zrobić dobry beton B20 (C16/20) samodzielnie
Zbyt szybkie odparowanie wody w fazie początkowej może skutkować tym, że beton nie osiągnie zaplanowanych parametrów wytrzymałościowych. Powierzchnię betonu należy obserwować. Jeśli bardzo szybko wysycha i pojawia się na niej białe mleczko cementowe – wymaga zraszania. Woda ma za zadanie obniżenie temperatury betonu oraz dostarczenie wilgoci potrzebnej do prawidłowego wiązania. Jeśli zostanie dostarczona zbyt późno, już nie spełni swojego zadania. Warto też pamiętać, żeby nie polewać betonu zbyt zimną wodą, bo to może doprowadzić do szoku termicznego. W upały można też beton okrywać mokrymi matami jutowymi lub słomianymi.
Stosowanie osłon na świeżo ułożony beton
Jeśli elementy betonowe są wykonywane późną jesienią, a nawet zimą, mogą wymagać zastosowania osłon. Okrycie świeżo ułożonego stropu albo wylewki betonowej plastikową folią, matami słomianymi lub z wełny mineralnej albo płytami styropianu zatrzyma ciepło powstające podczas hydratacji cementu, co zapobiegnie przemarznięciu betonu. Temperatura powierzchni betonu nie może być niższa niż 0°C, do momentu gdy strefa powierzchniowa osiągnie wytrzymałość minimum 5 MPa. Zatrzymanie ciepła wydzielającego się podczas wiązania betonu przy jego powierzchni sprawi, że temperatura powietrza będzie nieco wyższa.
Jesienią i zimą stosuje się czarną folię budowlaną. Ale latem beton może wymagać osłonięcia białą folią, żeby ograniczyć nagrzewanie przez promienie słoneczne. Przykrycie elementów betonowych arkuszem folii lub namiotem foliowym może stanowić również ochronę przed nagłym intensywnym deszczem.
Stosowanie nagrzewnic
Jesienią lub zimą, gdy chcemy prowadzić prace betoniarskie w niskiej temperaturze, można zastosować nagrzewnice, żeby chronić młody beton przed utratą ciepła, zamarznięciem wody zarobowej i przemarznięciem powierzchni. Stosowanie nagrzewnic wymaga pewnej wprawy, żeby nie spowodować większych szkód. Należy pamiętać, żeby strumień ciepłego powietrza był jak najbardziej rozproszony. Nie należy stosować nagrzewnic punktowo, bo może to doprowadzić do przesuszenia i zbyt szybkiego wiązania betonu w danym miejscu, na skutek czego mogą pojawić się spękania.
Polecany artykuł:
Ile trwa pielęgnacja betonu
Każdy element wykonany z betonu wymaga innego podejścia. Metoda i czas pielęgnacji betonu zależy od miejsca, pory roku, temperatury, składu mieszanki betonowej. W przypadku budowy domów jednorodzinnych dobry efekt zależy od fachowości i doświadczenia ekipy budowlanej.