Panele ścienne z betonu komórkowego i silikatów: nowoczesne materiały murowe

2021-08-04 10:45

Obecnie oczekujemy, że budowa będzie przebiegała sprawnie i wygodnie. Dlatego sięgamy po panele ścienne z betonu komórkowego i silikatów - materiały o znacznie większych rozmiarach niż bloczki i pustaki.

panele ścienne z betonu komórkowego
Autor: Ytong Panele ścienne z betonu komórkowego przeznaczone do budowy ścian działowych mogą mieć wysokość całej kondygnacji. Są dostępne także w wersji akustycznej, z wbudowaną izolacją z wełny mineralnej

Panele ścienne są produkowane z betonu komórkowego i silikatów. I choć są to elementy wielkogabarytowe, podobnie jak bloczki z tych materiałów, łączy się je zaprawą. Dzięki temu, że panele ścienne mają bardzo dużą dokładność wymiarową, można je łączyć na znacznie cieńsze spoiny, wykorzystując zaprawy cienkowarstwowe. Profilowanie bocznych ścianek paneli pozwala zestawiać je bez wypełniania pionowej spoiny zaprawą, więc to kolejna oszczędność na materiałach i czasie wykonania. Na metr kwadratowy ściany potrzeba zaledwie 3,3 elementu.

Panele ścienne z silikatów

Panele silikatowe są ponad czterokrotnie większe niż standardowy bloczek, więc do ich montażu trzeba używać specjalnego mini żurawia. To sposób, by budowa domu była mniej męcząca i trwała znacznie krócej (mniej niż połowę czasu w porównaniu z murowaniem z bloczków). Z paneli ściennych silikatowych można murować ściany konstrukcyjne.

  • Panele ścienne z silikatów wymiary

Panele ścienne podstawowe mają 60 cm wysokości, długość 49,8 cm, a szerokość 24 lub 18 cm. Aby łatwiej było z nich budować, są dostępne elementy połówkowe i 3/4. W ciągu jednego dnia dwuosobowa ekipa może wybudować z paneli silikatowych ścianę o powierzchni nawet 50 m2. Dla porównania trzyosobowej ekipie murarzy stosującej tradycyjne bloczki zajęłoby to 2 dni.

Ściany z betonu komórkowego: Murowanie pierwszej warstwy
panele ścienne z silikatów
Autor: Silka Mury z wielkowymiarowych bloków silikatowych mają znacznie mniejszą liczbę spoin, dzięki czemu powstają szybciej i z mniejszym ryzykiem powstania mostków termicznych

Panele ścienne z betonu komórkowego

Panele ścienne z betonu komórkowego są przeznaczone do wznoszenia ścian działowych. Są oferowane w odmianie 500 i 600, w klasie wymiarowej TLMB, czyli produkowane z najwyższą dokładnością.

  • Panele ścienne z betonu komórkowego wymiary

Panele ścienne z betonu komórkowego mają 50 cm wysokości, długość 60 cm oraz trzy szerokości do wyboru - 7,5 (z gładkimi bokami), 10 i 11,5 cm.

Z betonu komórkowego są także produkowane płyty wielkoformatowe o wysokości kondygnacji (220-300 cm), szerokości 59,8, dostępne w dwóch grubościach - 7,5 i 10 cm. Ich wykorzystanie przyspiesza wykonanie ścian działowych niemal czterokrotnie w porównaniu ze ścianą murowaną. Jedna osoba może w ciągu dnia ustawić nawet 40 m2 ściany, wykorzystując podnośnik (ręczną dźwignię) do unoszenia elementów.

Przeczytaj też:

Ile kosztuje 1 m2 muru na ścianę dwuwarstwową: różne materiały >>>

Podczas wykańczania wnętrz ściany z elementów wielkowymiarowych łączonych na cienkie spoiny nie wymagają tynkowania, od razu można je pomalować, okleić tapetą lub płytkami ceramicznymi.

panele ścienne z betonu komórkowego
Autor: H+H Do murowania działówek zamiast bloczków można wykorzystać panele ścienne. Podobnie jak drobniejsze elementy łączy się je na pióra i wpusty

Murowanie paneli ściennych na cienkie spoiny

Panele ścienne układa się w murze warstwami, łącząc je zaprawą. Połączenie musi być mocne, ale nie mocniejsze niż łączone elementy. Dzięki profilowaniu pionowych krawędzi paneli ściennych łączy się je na sucho, bez zaprawy. A ich duża dokładność wymiarowa sprawia, że spoiny mogą więc mieć 1-3 mm, a nie jak w tradycyjnych murach 1-1,5 cm. Do ich wykonania można wykorzystać zaprawy cienkowarstwowe nazywane klejowymi. Muszą mieć odpowiednią klasę wytrzymałości (markę), najlepiej więc korzystać z zapraw polecanych przez producentów danego typu materiałów ściennych (ich odmiany, klasy).

Przeczytaj też:

Murowanie na cienką spoinę: jak zrobić to bez błędów >>>

Cienkowarstwowe zaprawy klejowe są dostępne jako suche mieszanki, które łączy się z wodą bezpośrednio przed murowaniem ściany. W ich skład wchodzą często wyselekcjonowane cementy o małym skurczu i dodatki poprawiające urabialność i przyczepność, a także kruszywo o mniejszym uziarnieniu niż w przypadku zapraw tradycyjnych. Wymagają od murarza stosowania dozowników, które ułatwią utworzenie cienkiej spoiny.

murowanie ściany z paneli ściennych z betonu komórkowego
Autor: H+H Panele ścienne ustawia się w kolejnych warstwach z przesunięciem, a zaprawę cienkowarstwową układa tylko w spoinach pionowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.