Mini dźwig (mini żuraw) na małą budowę

2021-07-23 14:00

Mały dźwig to rzadki widok na budowach domów jednorodzinnych, a przecież ogromnie ułatwia i przyśpiesza roboty. Wynajęcie minidźwigu nie wiąże się z bardzo dużymi kosztami.

Przenoszenie szyb dźwigiem
Autor: UPLIFTER.PL Zwrotne i precyzyjne mini żurawie dobrze nadają się do przenoszenia ładunków delikatnych, na przykład dużych pakietów szybowych

Do rozładunku palet lub pakunków z ciężkimi materiałami budowlanymi służą HDSy, czyli małe dźwigi zainstalowane na ciężarówkach. Co jednak dalej zrobić z niewygodnym do noszenia budulcem? Jak bezpiecznie, wygodnie i szybko przetransportować je na wysokość kilku metrów? Można oczywiście konstruować drewniane pochylnie, używać wciągarek, nosić po schodach (jeśli już są zbudowane) albo po rusztowaniach. To jednak metody archaiczne. Aby zaradzić podobnemu problemowi nie jest wcale potrzebny wielki żuraw, wystarczy mały dźwig budowlany. Maszynę taką ma na swoim wyposażeniu coraz więcej firm budowlanych, a w razie potrzeby da się ją wynająć na jeden lub kilka dni. Godzina pracy takiej maszyny kosztuje od 350 zł (wraz z operatorem). Koszt dowozu na budowę – 1,8-2 zł/km.

Budowa mini żurawi

Mini żurawie przypominają nieco roboty bojowe z filmów science fiction. Mają kompaktową budowę. Najważniejszy jest teleskopowo wysuwany wysięgnik, poruszany dzięki silnikowi elektrycznemu. Są też modele mini żurawi z silnikami hybrydowymi – diesla – polecane do prac na zewnątrz i cichego silnika elektrycznego – w sam raz do robót pod dachem. Stabilność zapewniają hydrauliczne podpory boczne o regulowanej długości i wysokości oparcie. Ich specyficzny kształt sprawił, że żurawie te nazywa się popularnie dźwigami-pająkami. Podpory są tak skonstruowane, żeby nie niszczyły podłoża, na którym stanie dźwig. Co bardzo ważne, podpory pozwalają ustawić mini żurawia nawet na nierównym, a wręcz stromym terenie. Nie boi się on nawet gruntów grząskich. W wypożyczalniach znajdziesz dwa typy żurawi. Pierwsze to „podnieś i jedź” zwane minipikerami. Mogą one przemieszczać się z uniesionym ładunkiem. Typowe żurawie pająki umożliwiają tylko pracę stacjonarną, choć mogą się przemieszczać bez ładunku. Na obszary szczególnie nieprzyjazne, zamiast żurawi kołowych polecane są gąsienicowe, prące na przód jak małe czołgi. Poruszanie wysięgnikiem odbywa się za pomocą dźwigni albo zdalnie. Wtedy korzysta się z panelu sterowniczego połączonego z maszyną przewodem. Ta druga opcja jest o tyle korzystna, że operator może oddalić się od maszyny, aby bez ograniczeń obserwować pole manewru wysięgnika. Transport małych dźwigów z miejsca na miejsce nie wymaga specjalnych lawet. Wystarczy średnich gabarytów ciężarówka.

Mini żuraw samojezdny
Autor: AP CRANE SERVICES Mini żurawie to maszyny samojezdne, rozwijające prędkość do 5 km/h

Jak wybrać mały dźwig budowlany

Nie trzeba być specjalistą, aby wynająć dźwig. W wypożyczalniach i firmach handlujących mini żurawiami pracują fachowcy, gotowi pomóc w wyborze sprzętu najodpowiedniejszego do potrzeb klienta. Można wynająć małe żurawie o nośności od 1 do 8 ton. Jeśli więc orientujesz się jak ciężki ładunek będzie jednorazowo podnoszony, zdołasz nawet sam ustalić, który model warto wypożyczyć. W razie jeszcze masywniejszych ładunków, dźwigi mogą współpracować w parach. Drugim ważnym parametrem jest zasięg wysięgnika.

Przeczytaj też:

Wynajem sprzętu budowlanego. Jak wypożyczać narzędzia i maszyny >>>

W przypadku mini dźwigów dochodzi on nawet do 25 m, co jest w zupełności wystarczające jak na budynek mieszkalny nawet o więcej niż 3 kondygnacjach. Zasięg liczony jest jednak dwojako – dla podnoszenia z poziomu i podnoszenia w pionie. Wartość pierwsza jest niższa. Innym istotnym parametrem jest promień roboczy (iloczyn udźwigu i zasięgu), określający zasięg danego dźwigu pod określonym obciążeniem.

Mini dźwig: wyposażenie dodatkowe

Oczywiście najważniejszy w mini żurawiu jest hak szperający, do różnych przedmiotów lub zbloczy, ale na tym możliwości się nie kończą. W wypożyczalniach znajdziemy np. wyposażenie do przenoszenia wielkich przeszkleń. To wielkie przyssawki (manipulatory podciśnieniowe, chwytaki próżniowe), pozwalające rozładować ogromne okna, ważące po kilkaset kilogramów i podnieść je na wysokość montażu. Zawiesza się je za pośrednictwem zblocza na haku.

Przeczytaj też:

Stopy wibracyjne (ubijarki, skoczki) i zagęszczarki do gruntu. Ile kosztują, gdzie je wypożyczyć? >>>

Można też zamiast haka podczepić do wysięgnika wyciągarkę z liną zakończoną zbloczem hakowym. W ofercie są też widły załadowcze do podnoszenia palet (żuraw zastąpi wtedy wózek widłowy) oraz specjalne kosze robocze.

Bezpieczna praca mini żurawiem
Autor: MAEDA Małe dźwigi są wyposażone w czujniki, dzięki którym nie dojdzie do ich przewrócenia pod zbyt dużym ciężarem

Kto może obsługiwać mini żurawia

Powinna to być osoba przeszkolona. Zapomnij więc, że sam postawisz się w roli operatora. Na szczęście firmy wynajmujące mini żurawie mają też personel do ich obsługi. W naszym kraju obowiązują trzy rodzaje uprawnień do obsługi dźwigów budowlanych:

  • 2D – pozwalają na obsługę dźwigów przenoszących ładunek na małe wysokości;
  • 1Ż – pozwalają obsługiwać żurawie wieżowe;
  • 2Ż – pozwalają obsługiwać żurawie samojezdne.

Do obsługi żurawi typu „podnieś i jedź” potrzebne jest uprawnienie 2Ż, a do stacjonarnych wystarczy 2D.