Murowanie na cienką spoinę - jak zrobić to bez błędów
Murowanie na cienką spoinę jest łatwe, mimo że wymaga większej precyzji, specjalnej zaprawy i podstawowych narzędzi. Mimo wszystko muruje się tak szybciej, a plac budowy jest czystszy. I najważniejsze – ściana wymurowana na cienką spoinę jest cieplejsza.
Tradycyjne spoiny ze zwykłej zaprawy cementowej mają grubość od 8 do 15 mm (według normy). Mogą stanowić nawet 8% powierzchni ścian wykonanych w sposób tradycyjny. Spoiny mają niską termoizolacyjność, ucieka przez nie o wiele więcej ciepła niż przez elementy, które łączą. Sprawia to, że współczynnik U całej ściany jest często niższy niż wynikałoby to z termoizolacyjności elementów murowych. Im spoina cieńsza, tym mostki termiczne mniejsze. Grubość cienkich spoin w ścianach zewnętrznych wynosi od 1 do 3 mm. Jednak można je stosować tylko do niektórych elementów murowych – tych produkowanych z dużą dokładnością wymiarową. Takie elementy muszą być też dopasowywane w trakcie murowania tak, by dawały się połączyć spoiną nie grubszą niż 3 mm.
Gdy do murowania ścian na cienką spoinę używane są elementy o wysokiej dokładności wymiarowej, zaprawa praktycznie nie wpływa na termoizolacyjność przegrody. Ściana ma wtedy taki współczynnik U, jaki mają zastosowane elementy murowe. Często są one jeszcze przystosowane do łączenia na pióro i wpust, dzięki czemu spoiny pionowe nie muszą być wypełniane zaprawą, co dodatkowo zmniejsza ich negatywny wpływ na termoizolacyjność przegrody. Dodatkową korzyścią murowania na cienką spoinę jest wprowadzanie do budynku w trakcie budowania mniejszej ilości wilgoci technologicznej. Dzięki temu ściany mogą szybciej wyschnąć.
Zestaw obowiązkowy
Na cienką spoinę można łączyć produkty z betonu komórkowego, silikatów oraz szlifowane wyroby ceramiczne. Stosuje się do tego specjalne zaprawy murarskie do cienkich spoin. Z wyżej wymienionego zestawu produktów buduje się ściany jednowarstwowe. Podstawą przy ich budowie jest uzyskanie współczynnika U (przenikalności cieplnej) niższego niż 0,30 W/(m2·K). Dotyczy to całej ściany, a nie tylko elementów murowych – dlatego zastosowana zaprawa ma znaczący wpływ na wartość współczynnika U.
Dokładne wymiary, cienka spoina
Możliwość murowania na cienką spoinę jest związana z rozpowszechnieniem budowania z elementów murowych o niewielkich odchyleniach wymiarowych. Za takie uznawane są te, które odbiegają od deklarowanych wymiarów o nie więcej niż 3 mm, czyli w granicach grubości spoiny. W przypadku elementów murowych, których obróbka jest trudna, musi to być ±1,5 mm, natomiast w przypadku betonu komórkowego może to być ±3 mm (beton komórkowy można łatwo wyrównać, szlifując warstwę wymurowanych bloczków, więc dopuszczalne są większe odchylenia). W praktyce jednak muruje się elementy o odchyleniach wysokości nie większych niż ±1 mm.
Jaka zaprawa do murowania na cienką spoinę
Powinna mieć dobrą przyczepność do podłoża, a po związaniu i stwardnieniu osiągnąć wymaganą wytrzymałość. Aby tak się stało, wszystkie jej składniki muszą zostać zmieszane w odpowiednich proporcjach. W taki sposób przygotowuje się na placu budowy zaprawę tradycyjną, którą układa się grubymi warstwami. Inaczej rzecz się ma z zaprawami do murowania na cienkie spoiny, zwanymi inaczej klejowymi. Mają postać suchych mieszanek, których składnikami są: cement, spoiwa polimerowe, wypełniacze i dodatki. Poza tym mogą zawierać wapno i środki modyfikujące, dzięki czemu stają się mrozoodporne i wodoodporne.
Przeczytaj też: Zaprawy murarskie i tynkarskie - rodzaje
Duży wpływ na ich właściwości mają domieszki uszlachetniające, uszczelniające, przyspieszające wiązanie, plastyfikatory, środki napowietrzające, materiały włókniste, ale też odpowiedni sposób rozrobienia. Dzięki odpowiedniemu składowi zaprawy, mimo że są nakładane bardzo cienkimi warstwami, mają wymaganą odporność i przyczepność. Zbudowane w taki sposób ściany są więc trwałe i mocne. Te zaprawy są gotowe do użycia po zmieszaniu na placu budowy z odpowiednią ilością wody. Zaprawy cienkowarstwowe oferują producenci elementów murowych przeznaczonych do budowy ścian jednowarstwowych. Produkty tego rodzaju sprzedają również wiodący producenci chemii budowlanej.
Polecany artykuł:
Jak murować na cienką spoinę
Murowanie na cienką spoinę nie jest trudne. Praktyka pokazała, że nie trzeba być murarzem, by poradzić sobie z budowaniem tym sposobem. Na cienką spoinę wybudowano domy Habitat for Humanity. Na budowie pracowali wolontariusze niemający doświadczenia wbudowaniu. Pod właściwym nadzorem i przy zachowaniu podstawowych zasad byli w stanie budować prawidłowo. Możliwe było budowanie jednej kondygnacji wciągu dnia. Po nabraniu wprawy nawet laik jest wstanie murować o wiele szybciej, niż gdyby robił to na zaprawę zwykłą. Aby jednak było to uwieńczone powodzeniem, podczas murowania na cienką spoinę ważne są dwie kwestie – staranne wymurowanie pierwszej warstwy oraz używanie specjalnych narzędzi do murowania na cienką spoinę.
- Murowanie pierwszej warstwy
Dokładne wymurowanie pierwszej warstwy jest kluczowe dla dalszych prac podczas murowania na cienką spoinę. Z reguły ściany fundamentowe z bloczków betonowych są wykonane z dokładnością do centymetra. Murując pierwszą warstwę, należy użyć zwykłej zaprawy, by zniwelować ewentualne różnice poziomów, ponieważ następne warstwy będą murowane na spoinę cienkowarstwową, której grubość uniemożliwia ich wyrównywanie. Wypoziomowanie pierwszej warstwy jest niezbędne.
Polecany artykuł:
Kielnia do murowania na cienką spoinę
Druga, czasami bagatelizowana kwestia to dobór właściwych narzędzi. Do murowania na cienką spoinę trzeba używać systemowej kielni, którą kupuje się u producenta elementów do murowania na cienką spoinę. Ma ona szerokość murowanych bloczków i odpowiednio wyprofilowane zęby. Ząbkowanie kielni nie jest przypadkowe. Jego głębokość oraz kształt odpowiadają za to, by nałożona zaprawa rozpłynęła się we właściwy sposób i osiągnęła wymaganą grubość. Niekiedy wykonawcy próbują murować za pomocą grzebieni glazurniczych, co jest niedopuszczalne właśnie dlatego, że zaprawa nie rozłoży się pod elementem murowym we właściwy sposób. Rozprowadzanie zaprawy specjalną kielnią ma i taką zaletę, że wtedy zaprawa rzadko wycieka i brudzi pionowe płaszczyzny elementu murowego. Dzięki temu ściany są czyste i łatwo je pokryć tynkiem bez prowadzenia żmudnych prac przygotowawczych polegających na usuwaniu zaschniętych resztek zaprawy. Gdy stosuje się zaprawy cienkowarstwowe, prace murarskie trzeba prowadzić w temperaturze od 5 do 30°C. Elementy murowe, na które nakłada się zaprawę, muszą być czyste i pozbawione pyłu. Kiedy prace prowadzone są w wysokiej temperaturze, podłoże należy zwilżyć wodą, aby zapobiec odciąganiu wilgoci z zaprawy.
Czytaj więcej porad eksperta