Farby termoizoalcyjne - co to jest farba termoizolacyjna? Jak malować farbą termoizolacyjną? Ile trzeba zapłacić za farbę termoizolacyjną?

2024-01-29 14:03

Chcesz zabezpieczyć dach lub blaszak przed nagrzewaniem albo ograniczyć ucieczkę ciepła z kanałów wentylacyjnych? Możesz sięgnąć po farby termoizolacyjne. Jak działa farba termoizolacyjna? Jak nakładać farby termoizolacyjne?

Farby termoizolacyjne
Autor: getty images Do czego można stosować farby termoizolacyjne?

Spis treści

  1. Co to jest farba termoizolacyjna?
  2. Jak wybrać farbę termoizolacjyną?
  3. Na jakie podłoże stosować farbę termoizolacyjną?
  4. Jak malować farbą termoizolacyjną?
  5. Ile kosztuje farba termoizolacyjna?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Farby termoizolacyjne działają na zasadzie odbicia promieniowania cieplnego, przez co zmniejszają temperaturę powierzchni, na którą są nałożone – zatrzymują ciepło zimą i ograniczają nagrzewanie latem. Zależnie od produktu, zastosowanej technologii, składników, grubości warstwy mogą też nieco poprawiać izolacyjność termiczną pokrytej nimi przegrody. Współczynnik przewodzenia ciepła farb termoizolacyjnych wynosi zwykle nieco ponad 0,06 W/(mK).

Farby termoizolacyjne wykazują też dodatkowe właściwości, np. chronią przed wilgocią i rozwojem grzybów lub pleśni, przed kondensacją pary wodnej, promieniowaniem ultrafioletowym. Są zalecane do malowania pomieszczeń w budynkach starych, źle izolowanych, wilgotnych. Ze względu na właściwości bakteriobójcze niektóre są polecane do stosowania w szpitalach, przychodniach zdrowia. Farby termoizolacyjne dzięki zawartości żywic syntetycznych tworzą powłoki elastyczne, które mogą mostkować rysy.

Jak każda powłoka z farby, chronią pomalowane powierzchnie przed zniszczeniem, zabrudzeniem, działaniem wody, deszczu, wiatru, wysokich i niskich temperatur. Powłokę ochronną z farby termoizolacyjnej można myć, a nawet szorować (zwykle mają 2 klasę odporności na szorowanie).

Co to jest farba termoizolacyjna?

Jest to dyspersja wodna żywic różnego rodzaju, głównie akrylowych, styrenowo-akrylowych, silikonowych, z dodatkiem pigmentów, plastyfikatorów, wypełniaczy w postaci mikrosfer szklanych lub ceramicznych wypełnionych gazem oraz innych składników. Farby termoizolacyjne różnią się składem, postacią i zastosowaniem. Jedne są płynne - przeznaczone do malowania wałkiem lub pędzlem, inne gęstsze, w postaci masy do nanoszenia szpachlą. Te drugie po rozpuszczeniu wodą można też stosować jak farbę.

Jak wybrać farbę termoizolacjyną?

Oferta farb termoizolacyjnych jest zróżnicowana, dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czy przeznaczenie, które wskazał producent obejmuje powierzchnie, które chcemy pomalować. Są takie, które można stosować we wnętrzach oraz na zewnątrz, a także takie tylko do wewnątrz. Farbami termoizolacyjnymi można zabezpieczyć:

  • pokrycia dachowe,
  • ściany, sufity, podłogi,
  • elewacje, tarasy, balkony,
  • garaże, hangary, kontenery, magazyny
  • rury, kanały wentylacyjne i ich otuliny.

Na jakie podłoże stosować farbę termoizolacyjną?

Zależnie od produktu farbę termoizolacyjną można nanosić na:

  • materiały murowe (cegła, beton komórkowy, ceramika itp.),
  • beton,
  • tynk,
  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • płyty OSB,
  • metal,
  • szkło,
  • drewno,
  • tworzywa sztuczne.

Nanoszenie na określone podłoże może wymagać zastosowania dodatkowego gruntu lub podkładu.

Jak malować farbą termoizolacyjną?

Przed nakładaniem wybranej farby należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Podłoże powinno być suche, czyste i nośne. W niektórych sytuacjach producent może zalecać zastosowanie konkretnego gruntu (najczęściej jego produkcji) lub podkładu, na przykład w postaci 1 warstwy mocno rozcieńczonej farby. Farby płynne nanosi się pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową.

Masy gęstsze nakłada się szpachlą lub po rozcieńczeniu wodą (na przykład dodatek 25%) – tak jak te płynne. Zwykle stosuje się 2 warstwy farby termoizolacyjnej, co daje dobrej jakości powłokę. Jej grubość i sposób nakładania mogą się różnić zależnie od przeznaczenia i oczekiwanego efektu. Żeby powłoka odbijała promieniowanie na dachu, wystarczy grubość 0,5 mm, ale do izolacji termicznej rur nakłada się nawet 3 mm gęstej masy. Grubość gotowej powłoki może wynosić 0,2-3 mm, a to zdecydowanie różnicuje zużycie, które może wynosić 0,5-3 l/m2.

Ile kosztuje farba termoizolacyjna?

Farbę termoizolacyjną można kupić w kolorze białym lub zamówić jej zabarwienie wg palety producenta lub RAL. Opakowania mają objętość 1, 2,5, 5, 10, a nawet 20 l. Im większe opakowanie, tym niższa będzie cena jednostkowa. Za litr farby termoizolacyjnej trzeba zapłacić 45-80 zł/l.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.