Elementy systemowe do budowy ścian murowanych: belki nadprożowe, kształtki U, pustaki połówkowe i inne

2024-11-08 14:18

Technologia murowa wciąż się rozwija. Dziś, oprócz elementów podstawowych, używa się gotowych belek nadprożowych, kształtek U, pustaków połówkowych i wielu dodatkowych akcesoriów ułatwiających i skracających proces budowy. Co warto o nich wiedzieć?

Belka nadprożowa
Autor: BRUK BET TERMALICA Systemowe belki nadprożowe można stosować także do wewnętrznych ścian nośnych i ścian działowych

Producenci betonu komórkowego, ceramiki, silikatów i keramzytobetonu starają się tak skonstruować swoją ofertę, by zawierała jak najwięcej elementów systemowych, ułatwiających budowę domu. Choć podnoszą one trochę koszt domu, zdecydowanie przyśpieszają prace budowlane i pozwalają wyeliminować różne błędy wykonawcze.

Montaz belek nadprożowych
Autor: WIENERBERGER ◗Pod belki nadprożowe, w miejscu ich oparcia na murze, musimy dać zaprawę cementowo- wapienną, aby uzyskać tak zwane poduszki o grubości 1-2 cm
Jak się wykonuje nadproża nad oknami i drzwiami

Tam, gdzie w murze nie mieszczą się standardowe bloczki lub pustaki, warto stosować oferowane przez producentów elementy uzupełniające. Dzięki nim nie trzeba docinać elementów podstawowych – co bywa trudne, gdy muruje się z twardych bloczków silikatów czy pustaków z ceramiki poryzowanej – łatwiej osiągnąć pożądany efekt i budowa przebiega sprawniej. Podstawowym elementem uzupełniającym są bloczki i pustaki połówkowe. Ale z ceramiki poryzowanej można także wybrać wiele innych produktów. Mają one specyficzną budowę – inne rozmiary, układ drążeń, gładkie ścianki – ale ich wspólnym zadaniem jest ułatwienie wykonania bardziej skomplikowanych elementów ścian, a w efekcie uniknięcie błędów wykonawczych. Są to na przykład pustaki o szerokości równej 3/4 szerokości bazowej, które mają tylko jeden bok profilowany. Pozwolą na wymurowanie narożnika tak, by miał gładkie zewnętrzne ścianki (bez wystających w co drugiej warstwie piór) i odpowiednie przewiązanie kolejnych warstw pustaków.Uniwersalne zastosowanie mają pustaki przeznaczone do wygodnego przecięcia na trzy części – oferowane do najpopularniejszych murów grubości 25 cm. Zmodyfikowany układ drążeń sprawia, że bez użycia specjalistycznych narzędzi, zwykłym młotkiem można podzielić pustak, uzyskując płaską, gładką ściankę zewnętrzną. Można je wykorzystać do precyzyjnego i szczelnego wykonania zarówno narożników, jak i otworów okiennych i drzwiowych.

Elementy uzupełniające do ścian murowanych

Elementy uzupełniające – pustaki lub bloczki połówkowe przeznaczone są do szybkiego i łatwego uzupełniania miejsc, gdzie nie mieści się element pełnowymiarowy oraz elementy narożne. Pustaki połówkowe pozwalają ograniczyć docinanie elementów pełnowymiarowych przy budowie narożników ścian. Są szczególnie przydatne podczas wznoszenia ścian jednowarstwowych, kiedy trzeba unikać spoin pionowych, robionych zawsze w miejscach docięcia bloczka lub pustaka.

Belki nadprożowe

Belki nadprożowe – prefabrykowane belki nadprożowe są gotowe do użycia, mają wbudowane zbrojenie. Wytwarza się je z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej. Belki nadprożowe z betonu komórkowego mają długość od 130 do 300 cm i szerokość 12 lub 18 cm. Ich wysokość dostosowana jest do wysokości bloczków i wynosi 24 lub 12 cm. Belki nadprożowe ceramiczne mają długość od 75 cm do 270 cm i szerokość 11,5 lub 12 cm – te układa się na płasko, jedna obok drugiej, w zależności od tego, jak szeroki jest mur. Są też belki nadprożowe o szerokości 7 cm ustawiane na sztorc. Można je zestawiać, aby dopasować do grubości muru. Belki nadprożowe z betonu komórkowego nie wymagają docieplania, gdy stosujemy je w ścianach jednowarstwowych. Gdy mury takie wznosisz z ceramiki, między belkami trzeba umieścić pas wełny mineralnej albo styropianu. W przypadku ścian ocieplanych od zewnątrz nie jest to potrzebne.

Kształtki U

Kształtki U – mają je w ofercie producenci betonu komórkowego, silikatów, keramzytobetonu i niektórzy wytwórcy ceramiki. Ustawia się je w miejscu nadproża na podpartej drewnianymi słupkami desce. Należy w nich umieścić zbrojenie i wypełnić betonem. Po związaniu betonu usuwa się podporę. Kształtka U tworzy więc tak zwany szalunek tracony.

Elementy połączone z ociepleniem

Elementy połączone z ociepleniem – stosowane do obudowy wieńców lub słupków wzmacniających ściany. Inaczej te żelbetowe wzmocnienia byłyby „zimniejsze” niż reszta muru. Przeznaczone są przede wszystkim do ścian jednowarstwowych.

Galanteria metalowa

Galanteria metalowa – na budowie przydadzą się też pewne elementy ze stali, na przykład drabinki lub taśmy zbrojeniowe do wzmacniania murów w strefach pod- lub nadokiennych. Potrzebne bywają też płaskie kotwy, umożliwiające spinanie ścian wewnętrznych z zewnętrznymi, jeśli jedne i drugie nie są ze sobą przemurowywane. Firmy mające w ofercie także klinkier nie zapominają o stalowych kotwach do łączenia muru nośnego z elewacyjnym.

Co jeszcze proponują producenci

Prawie wszyscy producenci sprzedają także swoje firmowe zaprawy murarskie, jak przekonują – najlepsze do ich materiału. Część z nich uzupełnia ofertę chemii budowlanej o produkty do ocieplania ścian metodą ETICS. Niektórzy proponują też zakup u siebie materiałów na strop. Elementy do wznoszenia stropów gęstożebrowych są specjalnością wytwórców keramzytobetonu i niektórych producentów ceramiki budowlanej. Jeden z producentów betonu komórkowego zachęca też do kupowania stropów płytowych z tego materiału.

Strop płytpwy
Autor: KONBET W domach murowanych popularne są stropy Teriva. Ich następcą jest strop Teriva Panel, który dzięki dużym rozmiarom skraca czas robót
Dom - parterowy czy piętrowy. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór zagadnienia projektu domu. Co i w jakich sytuacjach wybrać, dom parterowy czy piętrowy? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają