Szyby zespolone: zastosowanie i rodzaje szyb w oknach

2022-01-04 12:49

Współcześnie produkowane okna wyposażane są w szyby zespolone, zwane pakietami szybowymi. Poznaj rodzaje szyb i parametry informujące o jakości oraz poszczególnych cechach.

Ciepłe, duże przeszklenia
Autor: WIŚNIOWSKI Dzięki pakietom szybowym ze szkłem niskoemisyjnym mniej ciepła z pomieszczeń ucieka przez okna na zewnątrz

Typowy pakiet szybowy, to dwie tafle szkła, między którymi zamiast powietrza jest gaz szlachetny – głównie argon, rzadziej ksenon lub krypton. Pakiety wieloszybowe mają zaś trzy tafle. Zamiast jednej przestrzeni wypełnionej gazem szlachetnym mamy tu dwie, więc lepsza będzie izolacyjność termiczna.

Szyby zespolone mają swoje oznaczenia. Przykładowe to 4x16x4. Informuje ono, że pierwsza szyba ma 4 mm grubości, przestrzeń międzyszybowa 16 mm, a druga szyba również ma 4 mm. W zależności od rodzaju szyby oznaczenia mogą też wyglądać tak: 4x16x8 (szyby zespolone o łącznej grubości 28 mm, z zewnętrzną szybą grubszą) lub 4x16x4x16x4 (pakiet z trzema szybami o grubości 44 mm). Ważnym elementem jest też ramka dystansowa, biegnąca wokół pakietu szybowego, również poprawiająca jego szczelność termiczną.

Szyby zespolone: jakie są rodzaje szyb

W szybach zespolonych stosowane bywają bardzo różne rodzaje szkła, które oprócz tego, że zapewnia dopływ światła do pomieszczeń i umożliwia widok na otoczenie domu, może pełnić wiele dodatkowych funkcji. 

  • Szyby zespolone energooszczędne

Dzisiaj za standardowe uchodzą szyby o współczynniku Ug na poziomie 0,8-0,7 W/(m2.K). Najlepsze osiągają współczynnik 0,5. Oprócz tego istotny jest współczynnik przewodzenia energii słonecznej g (solar factor). Najlepiej, żeby nie był mniejszy niż 45%. Szyby o wysokim współczynniku g powinny być stosowane w oknach do pomieszczeń słabo nasłonecznionych, w których w ciągu dnia panuje półmrok. Zastosowane od południa lub od wschodu mogłyby prowadzić do przegrzewania wnętrz latem. Za dobre parametry termiczne szyb odpowiada głównie szkło niskoemisyjne. Odbija ono promienie cieplne (promieniowanie podczerwone) – latem na zewnątrz, aby dom się nie nagrzewał, a zimą do środka, żeby ciepło pozostało w pomieszczeniach.

Przeczytaj też: Nowoczesne okna: nowości i trendy w stolarce otworowej

Znakomita izolacyjność nie zależy wyłącznie od szkła. Szyby mające pod tym względem najlepsze parametry wyposaża się w przekładki termoizolacyjne ze specjalnego tworzywa, aby również obwód odznaczał się dobrą termoizolacyjnością. Przekładka pozwala poprawić właściwości ciepłochronne okna o około 10%. Ważna jest ponadto odległość między taflami szkła w szybach zespolonych. Im jest ona większa, tym lepiej.

  • Szyby zespolone izolujące akustycznie

Szyby zespolone o dobrej izolacyjności akustycznej mają tafle szkła o zróżnicowanej grubości. Mogą być także wyposażone w taki rodzaj szkła, które potrafi pochłaniać dźwięki. To szkło laminowane specjalną żywicą. Dobre właściwości tłumienia dźwięków mają też szyby warstwowe, składające się z dwóch lub trzech tafli sklejonych folią PVB. Mają one grubość około 9 mm.

Przeczytaj też: Okna dźwiękoszczelne, czyli jak zadbać o komfort akustyczny w domu

Gwarantują izolacyjność akustyczną na poziomie 34 dB, czyli tyle samo, co szkło grubości 19 mm. Dodatkowo, w przestrzeni międzyszybowej może być umieszczony gaz – tak zwany ciężki (na przykład SF6). 

  • Szyby zespolone przeciwsłoneczne (refleksyjne)

Na powierzchni ich szkła rozpylony jest tlenek metalu. To on, zapewniając dobrą przejrzystość, ogranicza jednocześnie dopływ promieni słonecznych do budynku. Zmniejszenie nasłonecznienia zapewnią też szyby ze szkłem barwionym. Za najlepsze uchodzi szkło przeciwsłoneczne z powłoką z dwutlenku krzemu, nanoszoną w procesie pyrolizy. Powłoka ta łączy się całkowicie ze szkłem. Jest lustrzana, więc znakomicie odbija promienie słoneczne. Szkło przeciwsłoneczne trzeba myć natychmiast po zabrudzeniu, aby nie powstały na nim odbarwienia. Do mycia używać trzeba miękkich szmatek i płynów niepowodujących zarysowań. Rady te nie odnoszą się do szkła powlekanego metodą pyrolizy. Ciekawostką jest szkło, które zamiast zmniejszać dopływ promieni słonecznych, prowadzi je w odpowiednim kierunku. Zawiera ono półprzeźroczystą siatkę syntetyczną pokrytą silnie odbijającą powłoką. Ta przechwytuje promienie i odbija do wnętrza pod odpowiednim kątem. Pozwala więc rozjaśnić naturalnym światłem miejsca oddalone od okna. Zapewnia też dłuższy czas nasłonecznienia w ciągu dnia. Jeśli obawiamy się promieniowania UV możemy zastosować szyby ze szkłem laminowanym folią PVB. Przepuszcza ono tylko 0,4% promieni UV, podczas gdy zwykłe szkło – aż 44%. 

  • Szyby selektywne

To odmiana szyb refleksyjnych, która powstrzymuje nagrzewanie się pomieszczeń, nie ograniczając ich doświetlenia.

  • Szyby samoczyszczące

Mają od zewnątrz specjalną powłokę hydrofilową, która sprawia, że brud w mniejszym stopniu przylega i jest spłukiwany przez deszczówkę. 

  • Szyby zespolone bezpieczne

Gdy dojdzie do stłuczenia szyb zespolonych bezpiecznych, nie rozbijają się one na mnóstwo ostrych kawałków. Mimo że popękają, pozostają w jednym kawałku. Dzieje się tak dlatego, że są powleczone specjalną folią PVB. Najlepsze z bezpiecznych szyb zbudowane są ze szkła klejonego warstwowo. Dwie lub trzy tafle połączone są wówczas folią. Takie szyby zespolone nie tylko są bezpieczne, ale też dzięki większej grubości, a zatem także większemu ciężarowi, lepiej tłumią hałas niż zwykłe. Poprawiają więc izolacyjność akustyczną okna o 2-5 dB. Niestety grube, warstwowe szkło może zmieniać barwę przechodzącego przez nie światła słonecznego, czyniąc ją zielonkawą lub delikatnie błękitną.

  • Szyby zespolone antywłamaniowe

Szyby zespolone antywłamaniowe to szyby o klasie od P3 do P8. Zbudowane są z tafli szkła sklejonego warstwowo, przekładanych przeźroczystą folią odporną na rozerwanie. Takie szkło określane jest mianem laminowanego. Powstaje w autoklawie, gdzie odpowiednia kombinacja szkła i folii poddawana jest działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury. W wyniku tego folia przywiera do tafli szkła i sprawia, że w razie stłuczenia jego kawałki nie rozpryskują się.

Przeczytaj też: Kupujemy okna antywłamaniowe

Odporność takiego szkła na zbicie zależy zarówno od jego grubości, jak i od liczby i grubości warstw folii PVB. Przyjmuje się, że szyby klasy P1 i P2 to tzw. szyby bezpieczne – są w stanie przetrzymać uderzenia barkiem, cegłą czy kamieniem, a w razie stłuczenia nie rozpryskują się, w związku z czym ich kawałki nikogo nie zranią.

Oznaczenia pakietów szybowych

Wymagania normy PN-EN 1279-5 :Szkło w Budownictwie. Izolacyjne szyby zespolone. Część 5: Ocena zgodności wyrobu z normą" nie określa obowiązku umieszczania trwałego oznakowania wyrobu, jednak ze względu na możliwość identyfikacji wyrobu np. w ramach potencjalnie składanej reklamacji, należy umieścić minimum niezbędnych informacji na ramce dystansowej. W zakresie wymagań CE, wystarczającym oznakowaniem produktów IGU jest zamieszczenie odpowiednich danych na etykiecie, przyklejanej do zewnętrznej szyby pakietu.

Przeczytaj też: Okucia okienne. Jakie są rodzaje okuć i jak dobrać najlepsze >>>

Natomiast dodatkowe oznakowanie produktów IGU na ramce dystansowej wynika z wewnętrznych procedur firmy, w związku z koniecznością zapewnienia identyfikowalności produktów, w przypadkach potencjalnych reklamacji. Po zamontowaniu wyrobów etykieta jest usuwana, zatem brak opisu na ramce dystansowej uniemożliwiałby identyfikację produktów, która jest niezbędna do uruchomienia procedury reklamacyjnej.

Szyby zespolone w okna do domów energooszczędnych

W czasach, gdy współczynnik przewodzenia ciepła dla ścian zewnętrznych nie może być wyższy niż 0,2 W/(m2.K), okna powinny jak najlepiej izolować termicznie, aby nie odbiegały pod tym względem zanadto od ścian. Specjaliści wykazują bowiem, że przez okna może uciekać z domu od 25 do nawet 40% energii cieplnej. Nie jest jednak tajemnicą, że jeśli chodzi o izolacyjność termiczną, okna to słabe punkty w budynku. Im większe, tym trudniej zagwarantować, że przez połacie szkła nie będzie uciekać zbyt wiele ciepła wytworzonego w domu. Dlatego w oknach do domów energooszczędnych i pasywnych stosowane są najnowocześniejsze technologie i produkty, a szczególnie szyby zespolone o współczynniku Ug nie wyższym niż 0,5 W/(m2.K). Od 2021 roku maksymalna wartość współczynnika Uw dla okien pionowych to 0,9 W/(m2.K), a dla okien połaciowych – 1,1 W/(m2.K). Do domów energooszczędnych i pasywnych zaleca się zatem okna lepsze – o Uw nie większym niż 0,8 W/(m2.K). Obecnie najcieplejsze okna mają współczynnik Uw nieprzekraczający 0,72 W/(m2.K). W kategorii okien połaciowych najlepsze pod względem energooszczędności osiągają współczynnik przenikania ciepła Uw o wartości 0,68-0,51 W/(m2.K).

Oprócz szyb na energooszczędność ma wpływ również konstrukcja okien. W przypadku okien PCW, im więcej komór mają profile, tym lepiej. Najkorzystniejsze są jednak profile z wypełnieniem termoizolacyjnym (PUR, PIR). Dotyczy to również okien z aluminium. W przypadku okien drewnianych za izolacyjność ościeżnicy i skrzydła odpowiada już nie tyle grubość drewnianej ramy, ile obecność przekładki termoizolacyjnej. Parametry cieplne takich okien poprawiają też wykonane w ramach kanały powietrzne (zamiast przekładek termoizolacyjnych), dodatkowo obniżające ciężar okna. Izolacja cieplna może być też umieszczana między ramą a aluminiową nakładką zewnętrzną. Szyby i ramy to jednak nie wszystko. Musi być też utrzymana szczelność między skrzydłem a progiem. To z kolei biorą na siebie specjalne, nakładające się na siebie zaczepy, wyposażone w trwałe uszczelki przylgowe z tworzywa EPDM.

Pozostałe podkategorie